Buďte hraví, s UrbanCyclers se to vyplatí

Nikdo nejsme tak staří, abychom nemohli být zároveň hraví. Hravost je dokonce hodně prospěšná. Podle vědeckých výzkumů ulevuje od dlouhodobého stresu (a tím předchází jeho negativním dopadům), podporuje kreativitu a také pomáhá vyplavovat „hormony štěstí“ (serotonin, dopamin a endorfiny). Ve spojení s pohybem, který sám o sobě přispívá k témuž, tu máme přímo ideální koktejl pro zdraví a spokojenost. Ve hře jsme navíc pozitivně motivováni k dosažení různých cílů závisejících na pravidlech konkrétní hry. A když jsou ty cíle správně nastaveny, můžeme tak vedle zvyšování vlastního pocitu štěstí prospívat i svému okolí.

A to je přesně to, co chceme v UrbanCyclers; být nejen chytrým, ale i zábavným pomocníkem, motivovat vás k co nejčastějšímu ježdění na kole, a tím přispívat jak vašemu zdraví, tak zdraví našich měst a životního prostředí. Proto jsme prostě nemohli nezařadit herní prvky do samotného základu naší aplikace.

Jaké gamifikační (jak se jim dnes říká) prvky nabízí UrbanCyclers a proč se vyplatí je nepřehlížet? Jednak jsou to žebříčky, ve kterých se lze poměřovat s ostatními jezdci v počtu jízd nebo v počtu najetých kilometrů. Aktuální pořadí v tomto virtuálním šampionátu je možné snadno zjistit hned na úvodní obrazovce aplikace pod ikonkou poháru. Když ikonky počtu jízd nebo počtu kilometrů rozkliknete, dozvíte se nejen, jak jste na tom vy sami, ale také, kdo těmto žebříčkům vévodí a kteří uživatelé jsou na tom podobně jako vy. V případě, že vás některý jezdec svými výkony nebo čímkoli jiným ve svém profilu zvlášť zaujme, můžete ho „sledovat“ a pod ikonkou Aktivity (nahoře první zprava) se vám pak bude zobrazovat každá jeho jízda. Zobrazovanými údaji jsou pouze počet kilometrů, přibližný čas (před jakou dobou byla jízda ukončena) a oblast (kraj nebo město), kde tato cesta proběhla, takže se rozhodně nemusíte bát, že by vás podle toho mohl někdo opravdu sledovat.

Dalším herním prvkem v aplikaci jsou odznaky. Určitě jste si jich všimli, rovněž hned na úvodní obrazovce aplikace, pod ikonou ozubeného kolečka. Pokud už nějaký čas s aplikací jezdíte, jistě vám po jedné z cest došla zpráva, že jste získali bronzový (případně už i stříbrný nebo zlatý) odznak. Za co všechno lze odznaky získat a hlavně, proč se o ně vůbec snažit, jsme popsali již v článku „Jezdi a budeš odměněn“. Důležité je, že za každý odznak uživatel získává odměnu, kterou by bylo škoda nevyužít. Vedle drobnějších odměn ve formě slev (slevy na zboží v různých cyklopodnicích, na cyklosevis atp.) je tu několik odznaků se jmény konkrétních partnerů, pod kterými se skrývají opravdu lákavé věcné ceny. Prvním takovým odznakem byl odznak Brompton. Výherce kola Bromton a dalších cen od eshopu Cyklospeciality jsme vylosovali předposlední srpnový týden. Dalším odznakem nabízejícím hodnotnou věcnou cenu je odznak Cyklisté vítáni. Tímto označením se pyšní nejrůznější cyklo-friendly podniky a všichni, kdo v srpnu s UrbanCyclers najezdili alespoň 10 dní, měli šanci získat víkendový pobyt pro pár v Hotelu GRAND Tábor, v Pensionu Pstruží anebo volnou vstupenku na Tour de burčák. Podrobná pravidla pro získání jednotlivých odznaků najdete zde a stav vašich aktuálních odměn zjistíte kliknutím na ikonu dárku s nápisem Moje odměny.

Na vylepšení a rozvinutí gamifikačních prvků v UrbanCyclers nadále pracujeme. V naší dílně se pro vás už nyní připravují další nové partnerské odznaky s výhrami, které vás zaručeně nenechají chladnými. Také žebříčky budeme vylepšovat. Takže nepřestávejte být hraví, s UrbanCyclers se to rozhodně vyplatí.