Favorit forever aneb jak z cykloveterána vykouzlit městský supermodel

Známe ho všichni. Kolo Favorit brázdilo mezi padesátými a devadesátými lety minulého století ulice celého tehdejšího Československa pod zadky našich dědů, otců, ale i profesionálních závodníků. V posledních letech zažívá tato legenda mezi milovníky stylové městské cyklistiky velký comeback a my si o něm v tomto článku popovídáme s jedním z těch, pro které je Favorit opravdu „Láskou na celý život“. Při seznamováni s výhercem naší soutěže o Bromptona jsme zjistili, že renovování starých Favoritů je jeho velký koníček. A když nám pan Milan Měchura alias Midloch na fotkách ukázal, jaké super městské modely z nich dokáže vykouzlit, řekli jsme si, že to je něco, co by vás rozhodně mohlo zajímat. Proč mu není líto času stráveného oživováním kol mnohdy starších než je on sám, na co se při opravě starého „Fáva“ zaměřit především, i kolik času a peněz si na to zhruba vyčlenit, to všechno se od něj dozvíme.

UrbanCyclers
UrbanCyclersCZ
5 min readSep 25, 2017

--

Pro začátek mi ale dovolte krátký historický exkurz. Na různých diskusních fórech se lidé o značce Favorit nezřídka vyjadřují ve smyslu; „Tohle kolo vždycky patřilo do šrotu, ztrácet čas s jeho resuscitací je nesmysl.“ Tak pozor, dámy a pánové; Favorit se začal vyrábět začátkem padesátých let jako elitní závodní stroj pro tehdejší československou cyklistickou reprezentaci a během několika let se jeho sláva roznesla natolik, že na něm začaly závodit celé národní týmy Finska, SSSR, Bulharska a minimálně šesti dalších zemí! Největším odbytištěm kol Favorit kromě Československé republiky nicméně nebyly státy bývalého sovětského bloku, ale USA, Kanada a NSR, tedy náročné trhy s orientací na vysokou kvalitu! V roce 1978 byl prodán miliontý Favorit a jeho export čile běžel do 38 zemí celého světa. Bez ohledu na to, jak se od té doby proměnil celosvětový trh s koly a kvalita cyklokomponentů, respekt si tato značka tedy rozhodně zaslouží.

Takhle se na Favoritech závodilo v padesátých letech (foto vypůjčeno s laskavým souhlasem z archivu sterba-kola.cz)

Pane Měchuro, co Vám osobně na Favoritech imponuje a proč nelitujete času stráveného opravami/repasováním těchto veteránů?

Svou velkou roli tady hraje nostalgie a vzpomínky na dobu, kdy mne kolo opravdu chytlo. To bylo v osmdesátých letech, kdy bylo na trhu pro obyčejného cyklistu jen několik značek kol: Favorit, Eska, Liberta, Premier. A právě Favorit byl jednoznačně nejlepší volbou, i když to bylo podpultové zboží a bylo hodně těžké ho sehnat. Pamatuji si, že jsme s prázdnou odjížděli i z podnikové prodejny v Rokycanech. Tuto značku jsem si pro renovaci vybral taky z toho důvodu, že je to silnička. Pro silnici a berany mám totiž odjakživa slabost. Dále proto, že těchto kol je stále po půdách a kolnách dostatek a jsou většinou v žalostném stavu, který vítám. Ten nej důvod je ale takový, že mě neskutečně baví vracet kolům lesk a funkčnost a proto nelituji času, který tomu věnuji.

Jeden ze starých Favoritů, jak je všichni známe

Nejlepší, nejkvalitnější a nezapomenutelné kolo, na kterém jsem kdy jezdil, byl právě Favorit. Rok 1990, komplet oblečený do Shimana 105. Převodník Biopace, řízení ITM + Cinelli, další komponenty: Alfredo Binda, Selle San Marco. Pro mě tenkrát a dodnes skvost. Najel jsem s ním cca 15 000 kilometrů ročně v dokonalé symbióze.

Když chce někdo oprášit svého frajera (Favorit) z 50. — 70. let, které jeho komponenty musí zkontrolovat a upravit především?

Když získám kolo k opravě, nejdůležitější je kontrola rámu. Pak odstrojení a úplné rozebrání komponentů. Posoudím zda jsou ještě použitelné. Popřípadě je i měním za nové, podle zadání, nebo uvážení. Tak je to i s barvou, jak si kdo přeje, nebo podle fantazie. Časově nejnáročnější je broušení a lakování rámů a vidlic, pak cídění kol — výpletu a ráfků. Ostatní titěrná práce je už balzám na duši (ne, nejsem blázen):-).

Kolik času zhruba strávíte při opravě takového středně opotřebovaného Favorita než z něj vytvoříte kolo bezpečné pro běžnou jízdu a zároveň designově opravdu pěkné.

Čas který nad tím vším strávím jsem přesně neměřil, ale odhaduji tak 40 až 50 hodin.

Ve výsledné ceně, za kterou pak takové kolo prodám, se však tento čas promítne jen málo. Tento koníček mě opravdu naplňuje a nechci z něj dělat byznys.

Proměna k nepoznání
I takhle krásně může vypadat repasovaný Favorit

Jakou minimální finanční částku je podle Vás třeba investovat do úprav starého Favorita, aby z něj bylo normální pojízdné kolo?

Většinou je to částka do dvou, maximálně tří tisíc korun, nepočítáme-li čas, který nad tím strávíme. Podle požadavků na komponenty a design ale může být samozřejmě i výrazně vyšší.

Pod značkou Favorit se dnes prodávají nová kola, odkazující se designem a stylem ke klasickým Favoritům, ovšem jejich cena se pohybuje od 80 tisíc korun výše. Myslíte si, že Váš předělaný Favorit se může těmto moderním modelům vyrovnat nebo ho dokonce předčit?

Myslím si, že opraveného Favorita si pořídí takový člověk, který to cítí podobně jako já, anebo někdo relativně nenáročný. Hlavní a podstatnou nevýhodou starých Favoritů je to, že se vyráběly pouze s rámy na velké postavy. Kdežto dnes vám Favorita postaví přesně na míru a můžete si vybrat z velkého množství komponentů. Rámy starých Favoritů jsou ocelové, zatímco těch dnešních karbonové. Zda je cena mezi 80ti a sto tisíci za nového Favorita přiměřená nechci soudit. Je mi ale líto a myslím si, že díky ní dnešní majitelé značky odřízli mnoho starých i nových nadšenců od možnosti pořídit si tato kola a vytvářet si tak do budoucna živnou půdu pro zmíněnou nostalgii a věrnost.

Další z repasovaných Favoritů pana Měchury

Máte na půdě nebo ve sklepě Favorita nebo i jiný starý stroj po rodičích a rádi byste si z něj udělali věrného stylového dvoukolého kamaráda? Pokud nevíte, jak na to, nebo nemáte čas tuto proměnu sami provést, ozvěte se panu Měchurovi (email: midloch28@seznam.cz). Jestli po tomto článku nebude zahlcen tisíci žádostmi o repasování Favorita, určitě Vám rád pomůže. Se skromností sobě vlastní ale zdůrazňuje, že vše provádí pouze na amatérské úrovni, z čiré radosti z “oživování starých kolových duší”.

--

--