Utrum Geliştirme Güncesi — Sayı #1

Utrum’un Yeni Şeffaf Geliştirme Güncesi — 1 Ağustos, 2018

Zafer IŞIK
Aug 1, 2018 · 3 min read

Geliştirici ekibimizin aylık olarak sunacağı şeffaf rapor serimizin ilk bölümüne hoş geldiniz!

Takım içi planlamamızı, sürecimizi, görüşlerimizi ve olağanüstü topluluğumuzla olan fikir alışverişlerimizi şeffaf bir şekilde bu seride paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Kripto ve blokzincir projelerine güvenin geleceğini inşa ettiğimiz bir proje olarak, şeffaflığın ve gerçek güvenin liderliğine soyunmuş durumdayız.

Rapora gelecek olursak!

Utrum Resmi Cüzdanda Son Durum

Blokzincir geliştiricilerimiz Emmanuel ve Jackson son bir (zor) özellik için tüm zamanlarını cüzdanı bitirmek için harcıyorlar. Cüzdanın HODL adlı bölümünü tamamlıyorlar. Bu bölüm kullanıcıların OOT ödüllerini kazanmaları için bakiyelerini vadelendirmeye yarıyor. Henüz bazı büyük bileşenleri bulunmuyor (windows/osx binaries, yükleyici, yardım dosyaları, rehber) ancak en zorlayıcı elementlerin neredeyse tamamı hazır durumda.

Utrum Alfa Web Uygulamasında Son Durum

Tüm projeler için gitlab kullanıyoruz, bu sayede konuları, görevleri ve belgeleri düzenli bir şekilde kaydediyoruz. Takımımız aynı zamanda uygulama taslağını korumak için Jumpchart kullanıyor. Gitlab tüm kod güncellemelerini kamuya açık bir şekilde otomatik olarak github’a gönderiyor.

CTO’muz Andrew küme halinde üst düzey bir site mimarisini bir araya getirdi ve Jumpchart’da teknik taslağı üzerine çalışıyor. Bileşenleri inşa etmeye başlamak için yeterli bir taslak oluştu.

Geliştirme takımına katılan son arkadaşımız Vishal tüm kripto verilerini sisteme aktardı. Bu veriler Utrum’un Alfa sürümünde kullanılacak, platformumuzda erişilebilir olması için veritabanı ve kaynakları tasarlayıp geliştiriyoruz.

Coinapi ve coinmarketcap’deki tüm paralara; icowatchlist ve tokenmarket’teki tüm ICO’lara sahibiz. Ayrıca bu projelerin yayınladığı tüm ekip üyelerine de sahibiz. Yani veri açısından iyi bir durumdayız.

Gelecek Haftalar:

  • Andrew bu hafta altyapı için bir veritabanı oluşturmaya başlayacak. Bundan sonra yeni bir altyapı/veritabanı ile API oluşturmaya başlayabileceğiz.
  • Arayüz geliştiricimiz Pratap, sayfa şablonlarının tasarımında bazı ilerlemeler kaydetti. Bazı öğeler incelemek üzere bu hafta hazır olacak. Menüler, Para Listeleri, Tablolar, Profil Kartları gibi bölümlerle başlıyoruz. Bu süreç bir UI/Tasarımcısını ekibimize aldığımızda daha da hızlanmış olacak.

Geliştirici İşe Alımları

Bu geçen ayda Genel Geliştirici Vishal ve Blokzincir Geliştiricisi Jackson ekibimize katıldı. Her ikisi de kendi görevlerine odaklanmış bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Blokzincir Geliştiricisi Patrick ise bugün başladı.

Veritabanı ve Altyapı için iki geliştiricinin daha kararlarını bekliyoruz. UI/Tasarımcı pozisyonu için ise görüşmemiz sürüyor.

Dışarıdan ek olarak, teknik/yardım belgeleri, test ve teknik destek gibi geliştirme görevlerini destekleyecek kişileri de dahil etmeyi düşünüyoruz. Eğer bu alanları doldurmaya yetkin kişileri topluluğumuz üyelerinden veya gönüllülerden bulabilirsek harika olacak, ama bir noktadan sonra bu pozisyonların tam zamanlı çalışanlar tarafından doldurulmasını bekliyor olacağız.

Geleceğe Bakmak

Geliştirme Takımımız güçlü bir başlangıç yaptı, bunun büyük bir parçası olan yeni CTO’muz Andrew’a teşekkür ederiz. Bizimle olan ilk ayında sağlam liderliği, vizyonu, görevine tutku ve adanmışlığı ile bunu gösterdi. Ve elbette, harika ekibimize, Andrew’un liderliğinde yorulmadan ve tutkuyla çalışan arkadaşlarımıza, bizi ileriye taşıdıkları için minnettarız.

Resmi Cüzdanımızın tamamlanıp yayınlanması akabinde Alfa Utrum Platformu gelişimine devam edecek.

Bu ilerlemeleri sizinle iki yollu olarak paylaşmak istiyoruz, bu raporların yanısıra, bir ilerleme göstergesi ve periyodik olarak interaktif bir şekilde sizlerin de katılıp hangi aşamada olduğumuzu, tanıtımlar izleyerek göreceğiniz web seminerleri. Gelecek günlerde bununla ilgili bilgilendirme yapacağız.

Bu arada, projemize destekçi olan herkese teşekkür ederiz. Sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz, bizi Discord kanalımızda takip etmeyi unutmayınız!

Utrum Discord Kanalına Katıl


Takımla Tanışın!

Yukarıda bahsi geçen isimleri tanımıyor musunuz? Gelin ve tanışın o halde: https://utrum.io#team

UtrumTurkish

Kripto-Yatırımcıları için Güvenilir Taktik Rehberi Kriptoparaların Güven sorununu Kitlelerin Bilgeliği, Yapay Zeka ve Blokzincir ile çözüyoruz.

Zafer IŞIK

Written by

Para marchar yo solo par la tierra. Non hay fuerzas en mi alma.

UtrumTurkish

Kripto-Yatırımcıları için Güvenilir Taktik Rehberi Kriptoparaların Güven sorununu Kitlelerin Bilgeliği, Yapay Zeka ve Blokzincir ile çözüyoruz.