UX’minimal
Published in

UX’minimal

UX’minimal Olarak İkinci Sezona Nasıl Başladık?

UX’minimal ekibi olarak dün 2. sezona giriş yaptık, bu yılki ilk etkinliğimizi — UX’minimal Meetup 120 — düzenledik. 18 kişilik bu kocaman ekip, bu etkinliğin organizasyon sürecinde neler yaptı? Biz, önceki yıla kıyasla neleri iyileştirdik, nelerde değişiklik yaptık? Gönüllü toplulukların arkaplanında dönen süreçleri öğrenmek isteyenler için hepsinden bu yazıda bahsedeceğim. :)

  1. Organizasyon Yapısı

UX’minimal olarak birkaç takımdan oluşuyorduk. Planlama ekibi, organizasyon ekibi, sponsorluk ekibi gibi alt takımlarımız vardı. Bu sezon, bu sisteme devam etmekle beraber, yeni bir yol denedik. İş ne kadar dallanıp budaklanırsa ve ayrıntıya girersek, süreçleri yürütmemiz o kadar zorlaşıyordu. Bu nedenle, Swiss Army Knife moduna geçtik. Birkaç kişiyi görevlendirdik, onlar da tüm etkinliğin organize edilmesi için gereken süreçleri denetledi ve yürüttü. Tabii ki diğerlerimiz de onlara yardım ettik, ancak bunu görevimiz olduğundan değil; işlerini kolaylaştırmak istediğimizden yaptık. Peki meetup için fiziki görev almayanlar bu süre içerisinde yalnızca yattı mı? Hayır tabii ki. UX’minimal’in düzenli meetuplar haricinde de sorumlulukları bulunuyor. Gelecek planları, sponsorluklarla iletişim, podcastlerin çekilmesi, internet sitesinin düzenlenmesi ve diğer içeriklerin üretilmesi gibi birçok yan görev var. Ayrıca bu dönem, aramıza 3 arkadaşımız katıldı. Hoşgeldiniz Erhan, Beylem, Toprak. Aramıza katıldığınız için mutluyuz. :)

2. Kullandığımız Teknolojiler

Jotform, bu işe giriştiğimizden beri yanımızda. Hem bu sebepten, hem de kullanımı kolay ve temiz bir arayüze sahip olmasından dolayı Jotform’u severek kullanıyoruz. Workshop kayıt formlarımız, sipariş formlarımız, ekip içinde yaptığımız planlamaların bir kısmı Jotform’da bulunuyor. 💌

Mesajlaşma ve planlama konusunda kullandığımız uygulamamız, Slack. Kanalımıza katılmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ücretsiz sürümünü kullandığımız için her ne kadar üzgün olsak da, Slack’in muadili olabilecek bir uygulama bulamadık. (Aklınıza MT geldiyse hemen belirteyim Microsoft Teams bizim yapımıza uygun değil, Slack’in muadili de sayılmaz.)

Genel planlama için kullandığımız Notion, destekçimiz olduğu için bize ücretsiz hizmet veriyor. Thank you Notion, we love you! Notion’un arayüzü de çok temiz, çok düzenli. Entegrasyonları ile bizi mutlu eden Notion’un mobil versiyonu da oldukça kullanışlı. 😚

Sketch, etkinliğimizin sponsorlarından. Her etkinlikte, en az 1 katılımcımıza 1 yıllık ücretsiz lisans hediye ediyoruz. Bize gönderdikleri sticker, tişört gibi hediyeleri de unutmamak lazım. Love you guys! 😘

Zeplin de desteği ile bizi asla yalnız bırakmayanlardan. Her etkinlikte, en az 2 kullanıcımıza 1 yıllık Zeplin lisansı hediye ediyoruz. Ayrıca, bize gönderdikleri hediyeleri de seviyoruz. Teşekkürler Zeplin ailesi! 😍

3. Sponsorluklar

Etkinliklerimizi kaydediyor, sonrasında YouTube adresimizde yayınlıyoruz.

İşin en zor kısmı bu desem, inanır mısınız? Sponsor konusu, bizim sürekli kanayan yaramız. 1 günlük etkinlikte, ne kadar çok maddi desteğe ihtiyacımız var bilemezsiniz. Yalnızca 1 gün boyunca kullandığımız etkinlik alanına bile çok fazla bir ücret ödüyoruz. Gönüllülerden oluşan ve kar etme amacı gütmeyen bir etkinliğin mekan için sponsor bulamaması üzücü. Ancak bir süre daha durum bu. Sponsorluklardan gelen paranın 1 lirası bile bize kalmadığı gibi, üstüne de para eklememiz gerekiyor. Etkinlik günü kullanılan kamera ve ekipmanlar, workshoplarda kullanılan malzemeler, etkinlik afişleri ve yaka kartlarının basılması, yemek masraflarının ödenmesi, internet sitemizin ücretinin ödenmesi gibi birçok gider, bizi sık sık borçlu çıkarıyor. Workshoplardan kazanılan paranın tamamını Lösev’e bağışladık şimdiye dek, dekontlarımızı da sosyal medya aracılığıyla yayınladık. Bu kez ise, inisiyatif alarak Elazığ’da yaşananlar için yardım amaçlı bağışlayacağız.

Bize destek olmak isterseniz, Patreon profilimizi ziyaret edebilirsiniz. Tüm destek, oluşturduğumuz topluluğa geri dönüyor. Şu an platform üzerinde bizi düzenli destekleyen 17 kişi var, hepsine teşekkür ederiz. İyi ki varsınız!

4. Etkinlik Sayısının Değişmesi

25 Ocak 2020

İçerik üretmeye ağırlık vermemiz ve düzenleyeceğimiz büyük konferansın organizasyonuna daha da fazla odaklanabilmemiz kaynaklı olarak etkinlik sayısını düşürdük. Etkinliğe katılamayanların da faydalanabilmesi için canlı yayın, podcast, YouTube videoları ve açık çağrı gibi oluşumlara ağırlık verdik.

5. Öğrendiklerimiz

Önceki sezon ile bu sezon arasında birçok değişiklik yaptık, yeni tecrübeler edindik. Öz eleştiri yaparak bir örnek vermek gerekirse, tasarım odaklı bir topluluk olmamıza rağmen internet sitemiz çok düzensizdi. :) Bu yıl bunu değiştirdik, %100 başarıya ulaşamasak bile bu konuda artık daha titiziz diyebiliriz.

Podcastlerimiz düzenli yayınlanıyor, bundan sorumlu herkese kucak dolusu sevgiler!

Sosyal medyayı bombardımana alıp konuklarımızın gönderilerini bir günde çıkıyorduk, artık düzenli bir şekilde paylaşıyoruz. Önümüzdeki günlerde sosyal medyamız daha da düzenli olacak. Etkinlik sırasında paylaştığımız gönderileri de daha düzenli bir hale getirdik.

İnsanları içerik üretmeye yönlendirmek istedik, açık bir çağrı yaptık. Sonuçlarını biraz geç aldık, ama beklediğimize değdi. Zaman ayırıp emeğini bizimle paylaşan herkese minnettarız.

Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere, takipte kalın.

Sevgiler.

--

--

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı etkinlikleriyle kullanıcıya dokunan tüm alanları irdelemeyi, bu işle uğraşan veya ilgi duyan kişileri bilinçlendirmeyi, en önemlisi birlikte öğrenerek gelişmeyi hedeflemekteyiz.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Gamze Aluç

Gamze Aluç

Digital & Growth Marketing | Entrepreneurship | https://petroica.co