Jak jsme na Unihuntu pilotovali průzkum pracovního trhu

Jan Toman
UXPA Czech Republic
2 min readDec 22, 2016

Jedním z našich cílů jako UXPA ČR je dlouhodobě poskytovat trhu zpětnou vazbu a pomoci tak lépe definovat požadavky firem na UX designery či výzkumníky. Chceme firmám pomoci lépe identifikovat, jaký typ UXáka ve svém týmu potřebují, aby jim co nejvíce pomohl identifikovat problémy a následně je i vyřešil.

Když si dnes projdete nabídky práce obsahující zkratku UX, tak není výjimkou, že narazíte na příliš obecné popisy pozic, které jsou neurčité i pro UX generalisty. Firma například vůbec nehledá UXáka, ale potřebuje grafika na tvorbu vizuálů. Kvůli velmi obecným požadavkům se stává, že se na pozici hlásí kandidáti, kteří hledanému profilu neodpovídají. To vše někdy vede k tomu, že na pohovoru (nebo hůř, až po nástupu do zaměstnání) firma nebo UXák zjistí, že situace vůbec neodpovídá původním očekáváním. A to není dobrý stav ani pro jednu ze zúčastněných stran.

Na Unihuntu, veletrhu práce v UX, jsme si chtěli přímo od firem zjistit, s čím vším se při hledání UXáků potýkají. Zajímalo nás, jak firmy ověřují znalosti UXáků a na co se jich při pohovorech kandidáti ptají. Chtěli jsme vědět, jak firmy sestavují popis pozice do inzerátů, jestli využívají HR agentury nebo jaký feedback dávají neúspěšným kandidátům.

Závěry z pilotního průzkumu ještě zpracováváme, v diskusích s firmami jsme se setkali většinou s otevřeností a částečně i potřebou najít partnera, který jim s hledáním správných lidí pomůže. Jakmile budeme mít víc, budeme to publikovat tady na blogu.

Za UXPA ČR bych rád poděkoval Honzovi Hlaváčovi za organizaci celé akce. Byla to skvělá šance nejen pro nás, jak se potkat s tolika firmami na jednom místě.

Buďte u toho

Chcete se zapojit do UXPA ČR? Aktuálně tvoříme web a hledáme i překladatele z angličtiny a korektura textů. Pokud se chcete zapojit, napište nám na uxpa.cz a buďte s námi u toho.

--

--

Jan Toman
UXPA Czech Republic

I am UXer who enjoys product management and design systems.