První víkend v UX Akademii

Petr Stedry
UXWell Education
Published in
5 min readJun 1, 2015

(přeneseno z původního webu UXAkademie.cz, napsal Berka)

Tak a první víkend v akademii je u konce a já se musím podělit o zážitky, a že jich není málo. Cely víkend nám začal už v pátek v příjemné restauraci Baroko, kde jsme měli neformální příležitost se poznat, což mělo pro další průběh víkendu velký význam. Tentokrát jsem měl tu výhodu, že jsem nešel úplně do nového prostředí. Spoustu lidí, co se akademie účastní, jsem již znal z dřívější doby. Večer jsme zakončili veselou historkou. V jedenáct večer jsme zjistili, že vlastně nemáme kde spát. Majiteli apartmánu jsme se nemohli dovolat. Už jsme byli smíření s tím, že budeme muset vyhledat alternativní ubytování. Naštěstí se vše během krátké chvíle vyřešilo a majitel se nám ozval. K našemu překvapení klíče od apartmánu byly schované na kole Audi R8, které bylo zaparkované před domem. Měli jsme tak možnost načerpat síly na sobotní program.

Sobota

Sobota byla plná překvapení. Hned ráno jsme měli možnost si prohlédnout prostory společnosti Unifer, které jsou úžasné. Interiér je inspirovaný světem Julese Verna, a každá místnost je vybavena v jiném stylu. Program jsme začali pro mě ne příliš oblíbenou, ale určitě užitečnou aktivitou. Došlo na představování jak studentů, tak lektorů a mentorů. Bylo zajímavé poslouchat, co lidé dělají a jaká byla jejich motivace nastoupit do UX Akademie. Petr Štědrý se postupně všech doptával na velmi dobrou otázku: jak poznají, že akademie splnila svůj účel. Už při této otázce to začalo být náročné, protože jsem si musel začít rovnat myšlenky a cíle pro následující rok v akademii.

Design charette

Petr nám nachystal malou rozcvičku v podobě “Design charette”. Navrhovali jsme ovládání výtahu ve výškové budově. Poté jsme měli možnost své návrhy prezentovat pomocí dokumentové kamery, kterou nám Petr přivezl na ukázku. Bohužel jsem nebyl dost průbojný a tak jsem si jí pro prezentování svých nápadů nevyzkoušel. Příště budu aktivnější, aby se dostalo i na mě.

XPrize

Lidé z Uniferu nám přišli představit projekt XPrize, na němž bychom měli v rámci akademie pracovat. Konkrétně se bude jednat o Global Learning XPrize. Tento projekt si stanovil za cíl vytvořit aplikaci, která by naučila děti v chudých afrických zemích číst, psát a počítat. Celá prezentace byla hodně zajímavá. Dozvěděli jsme se, že na řešení se bude podílet velká spousta lidí z různých oblastí. Naší úlohou bude přispět do UX designu výsledné aplikace. Bude velká výzva se do toho zapojit a být nějak užitečný.

Úvod do UX designu

Pak už na scénu nastoupil Petr. Začal nás seznamovat s tím, co je UX design, potažmo jaká je role UX designéra. Vysvětlil nám, že UX designer nemůže pokrýt celou oblast UX sám v jedné osobě. Nastínil nám, jakým podoblastem bychom se mohli v budoucnu věnovat. Mluvil také
o „T-shaped thinkers“ s tím, že bychom měli mít všeobecný přehled, ale jedné oblasti se věnovat důkladně. V průběhu celého povídání se nás doptával, na jaké pozici bychom se chtěli za ten rok vidět. Zatím není pro mě úplně jednoduché si na tuto otázku odpovědět. Celé povídání zakončil tím, že nám přiblížil, jak to vypadá na pohovorech, když někdo hledá designera.

Informační architektura (Candy shop)

Sobotní program jsme zakončili aktivitou Candy shop, která se nám z počátku zdála nejasná. Měli jsme za úkol roztřídit, různá semena a luštěniny. Věděli jsme, že kategorie děláme pro obchod s těmito komoditami, ale v prvním kole jsme to nebyli schopni reflektovat. Proto jsme vytvořili kategorie podle barev. V druhém kole došlo k tomu, že se zadání dostalo více do diskuze a my jsme si uvědomili, že je potřeba zvolit vhodnější kategorizaci pro obchod s bio potravinami. A vytvořili jsme kategorie podle druhů, jako: luštěniny, semena, sušené rostliny a ostatní vybavení obchůdku.

Cely den jsme pak zakončili retrospektivou. Každý se vyjádřil k tomu, co ho ten den potěšilo,
a co by rád zlepšil. Oba seznamy byly hodně dlouhé, ale u většiny převládal pocit spokojenosti
a nadšení. Pak už jsme se přesunuli na večeři do restaurace Tusto, kde jsme naše dojmy z celého dne mohli prodiskutovat.

Neděle

Celá akademie je dělaná dost agilně, a tak jsme se hned ráno pustili do změn. Předchozí večer jsme došli k tomu, že lavice uspořádané jako ve škole, nás dost svazují. A proto jsme lavice různě přemístili a navíc jsme je doplnili o sedací vaky. To, že se celá atmosféra uvolnila, bylo hned znát.

Zavádění UX do firmy

První povídání si vzal na starosti Berka. Začal dost překvapivě, když nás zrazoval od toho, abychom se pokoušeli zavádět UX do firmy. Ale vše dobře zdůvodnil tím, že zavádění nových procesů do firmy vyžaduje odlišné schopnosti, než jaké mají UX designéři. Ale i přesto nám dal pár tipů jak postupovat, pokud bychom se do toho chtěli přeci jen pustit.

Zbytek neděle se pak už nesl v ostrém tempu.

Doporučené zdroje

Nejdřív na nás nastoupil Ondra Válka se “stručným” seznamem doporučených zdrojů. Vůbec jsem nepochopil, jak je možné, že dokáže vstřebávat tolik informací. Měl pro nás připravený seznam s doporučenými zdroji:

  • Knihy
  • Konference
  • Zajímaví lidé na twittru
  • Blogy
  • Atd.

Měl toho připraveného tolik, že pokud by ho Berka nezastavil, tak tam sedíme do teď.

Mimo jiné nám všichni doporučují, abychom si vybrali konferenci, na kterou pojedeme. A přitom kladli velký důraz na to, abychom to formulovali jako fakt, nikoliv jako podmíněnou větu „chtěl bych jet“. Z těch, co Ondra zmiňoval, se jako nejdostupnější zdá být konference v Lisabonu a Londýně. S tím, že většina lektorů má zkušenosti spíše s Lisabonem. Podle nich jsou přednášky super, ale hlavně prý jde o workshopy, které jsou na celé konferenci nejlepší.

Design studio

Pak nám Petr dal ochutnat design studio. To pro mě nebylo úplně nové, protože něco podobného jsem již zažil na jeho workshopu v Dobrém webu. Začali jsme tím, že jsme si povídali o tom, jak správně dávat a také přijímat zpětnou vazbu. Zdá se to být jednoduché, ale není tomu tak. Předtím, než jsme se pustili do samotného design studia, jsme si kritiku vyzkoušeli na webové stránce restaurace. To byla dobrá příprava, abychom mohli začít.

Cílem design studia bylo navrhnout rozhraní hotelového kiosku. S pomocí tohoto kiosku by host měl být schopen se do hotelu přihlásit a po skončení pobytu zase odhlásit. Případně využít některých dodatečných služeb jako například přivolaní taxi. S chutí jsme se pustili do práce, výsledkem měl být papírový prototyp zmiňovaného kiosku.

K našemu překvapení design studio skončilo trochu netradičně. Lektoři nám rozdali balíčky s čokoládami a poslali nás do Vaňkovky, ať ty naše prototypy otestujeme s lidmi. Pecka! Chvíli jsem bojoval s tím, abych nedostal infarkt, ale na konec to byla perfektní zkušenost. A když jsme se vraceli do Uniferu, tak na všech bylo vidět nadšení.

Uživatelský výzkum

Po této zkušenosti se do nás pustil Martin Kopta a rozebral s námi, co jsme ve Vaňkovce prožili. V rámci této diskuze nás upozorňoval na chyby, kterých jsme se dopouštěli. Zahájil tak úvod do uživatelského výzkumu, který bude na programu příští víkend. Odpoledne s Martinem stálo skutečně za to i přesto, že na většině z nás se již značně projevovala únava. Na závěr jsme od Martina dostali domácí úkoly.

Retrospektiva

Celý víkend zakončil Berka retrospektivou. I přesto, že během hodnocení uplynulého víkendu padaly návrhy na zlepšení, tak za sebe musím říci, že mě celý víkend velmi mile překvapil. A už nyní se těším na další víkend v UX akademii. Zbývalo jen se rozloučit a vyrazit domů.

Jeden z domácích úkolů, které jsme dostali, bylo vytvořit storyboard návštěvy toalet ve Vaňkovce. Jelikož nejsem z Brna a do Vaňkovy se nejspíš dostanu až za měsíc v rámci dalšího víkendu v UX Akademii, vyrazil jsem tam ještě před odjezdem z Brna.

Shrnutí

Před víkendem jsem moc nevěděl do čeho jdu, ale na konec musím říci, že akademie je pro mě velmi milé překvapení. A bude těžké tohle tempo vydržet celý rok, ale cítím, že je to obrovská příležitost posunout se někam dál. Tak s chutí do práce, abych ji nepromarnil.

--

--

Petr Stedry
UXWell Education

Curious person. Informavore. Designing the future of access @ 2N and our UX team. Helping new designers grow at UXWell.