Aloha!
Sluníčko, pláž, moře či oceán, blond dlouhé vlasy vyšisované od sluníčka, pihy na obličeji, volné tílko a v ruce surf. Takhle si určitě nejen já představuji typického surfaře.
Letos v Portugalsku jsem se jedním z nich stala, sice jen na pár dnů, ale zážitek to byl obrovský. Jelikož jsem se do tohoto sportu hned po první vlně zamilovala, tak jsem se rozhodla Vám o tom něco málo povědět. Třeba Vás to naláká a zkusíte si úplně něco nového.
Surfování je jeden z nejstarších sportů, jehož kořeny jsou staré až 3000 let. V Polynésii využívali místní rybáři dříve tzv. klouzání na vlně pro lepší dostání se na břeh z lovu. Klouzání na vlně se rozšířilo po celé Polynésii, a to zejména na Hawaii. Pro místní lidi byl oceán posvátný a uctívaný. Jako nejstarší záznam o surfování se považuje popis surfaře od Jamese Cooka, který přistál na Tahiti v 18. století.
Můj první pohled na surfování nebyl nejkrásnější. Když jsme se blížili k pláži, už z dálky jsme viděli mlhu, že nebylo vidět na sedm metrů, foukal vítr a vlny byly obrovské. Po narvání se do neoprenu jsme dostali tzv. leash (gumový provaz připevněný k surfu a Vaší noze), klubová trička a do ruky surf. Následovala rozcvička, krátké povídání o surfování a body surfingu, které je důležité, abyste věděli, kam vás vlny odnesou a celkově jste se zkusili naladit na vlnu vlny. Svou první vlnu ve stoje jsem sjela hned druhý den. Surf komunita je opravdu úžasná a bylo skvělé, jak se všichni podporovali. Všichni tleskali, běželi za vámi, aby si s vámi plácli a poslali vás znovu sjet tak skvělou vlnu. Třetí den jsem si vyzkoušela pádlování do hlubokého oceánu. Bylo to náročné, protože byly obrovské vlny, ale pocit, když se přes ně dostanete a sedíte na surfu úplně sami, někde uprostřed oceánu, je k nezaplacení. Nesnáším hloubky, ale tohle bylo něco naprosto neuvěřitelného.
Abych vám to ukázala i z jiných očí, rozhodla jsem se pro rozhovor se svým coachem Jorgem, který mě celé tři dny vedl a předal mi kousek sebe.
Jakým způsobem tě celý život doprovází surfování? Věnuje se surfu i tvoje rodina?
Začal jsem surfovat, když mi bylo 14 let, a zároveň jsem se učil jezdit na skateboardu. V těchto letech bylo velice složité surfovat, protože nebylo tak lehké se dostávat z jednoho místa na druhé jako dnes. Narodil jsem se v Seville ve Španělsku. Sevilla je vnitrozemní město, takže jsem mnoho let každý víkend jezdíval busem do Cadizu surfovat se svým kámošem Davidem. Byla to rutina mých prázdnin a víkendů. Celé léto jsem trávil v Cadizu a dlouho to byl můj druhý domov. Když jsem si udělal řidičský průkaz, začal jsem jezdit na místa s větším potenciálem pro surfování, jako je sever Španělska, nějaká místa v Cadizu a Portugalsko. Po několika letech jsem se rozhodl koupit si dům a usadit se v Portugalsku. Během let, co jsem žil v Portugalsku, jsem se poznal se svou ženou. Ona i můj sedmiletý syn surfují.
Jak dlouho vyučuješ surfování? Nejsi pouze surf coach, ale vyučuješ i tzv. surfskate (trénování specifické jízdy na skateboardu, pro lepší motoriku na surfu). Je to doopravdy tak důležitý sport pro surfaře?
Profesionálně učím něco kolem patnácti let. Též jsem vyučoval lekce snowboardu, skateboardu, wakeboardu (jízda na wakeboardu taženém lodí nebo kabelovým vlekem po hladině) a wakesurfu (surfování za pomoci držení lana na uměle vytvořené vlně za lodí) za pomocí lana připevněném za lodí. Moje metoda funguje na základě surfskatingu. Surfskating je sport nejvíc podobný surfování. Nejdřív se trénuje v bezpečí na suchu na prknu podobném skateboardu. Potom se přejde na surfování na moři, což je díky předchozímu tréninku na surfskatu snazší. Dlouho jsem svou metodu rozvíjel, než jsem našel ideální způsob trénování. Lekci ale i tak vždy přizpůsobuji konkrétnímu člověku.
Co tě osobně tak baví na surfování? Máš něco, co bys chtěl vzkázat lidem, kteří by tento sport chtěli vyzkoušet, ale bojí se?
Vždycky jsem byl s lidmi dobrý komunikátor. Bavilo mě učit a nenechávat si pro sebe tajemství a tipy, které mě samozřejmě stály roky učení. Dneska postava coache je velice důležitá a myslím si, že je nezbytné začít s jakýmkoliv sportem. Na surfování je ale skvělé, že je to sport spojený s mořem, s přírodou. Když sjíždíte vlnu, změní to váš náhled na věci, na život.
Tak doufám, že jsem Vám připomněla krásné letní prosluněné dny a že příště vyrazíte i Vy!
text Magdaléna Budínová, foto Pinterest