Vedneměsíčník
Published in

Vedneměsíčník

Chcete někomu změnit život za deset minut?

Co člověk zvládne za deset minut? Uvařit špagety? Projít příběhy na Instagramu? Dát si sprchu? Změnit někomu život?

Každý rok pořádá lidskoprávní organizace Amnesty International v období mezi 25. listopadem a 15. prosincem akci zvanou Maraton psaní dopisů. Po celém světě se přidávají miliony lidí a pomocí ručně psaných dopisů vyzývají k osvobození konkrétních lidí, kteří se stali obětmi bezpráví. Tak obrovský tlak veřejnosti nemohou vlády a úřady ignorovat a každý třetí případ, na kterém se Amnesty podílí, končí tedy úspěchem. Nespravedlivě věznění jsou propuštěni, dostanou potřebnou lékařskou péči nebo povolení k návštěvám. Nejedná se však jen o zlepšení v jednotlivých případech, dochází i k systémovým a legislativním změnám, jako jsou změny zákonů, které ovlivní celou společnost.

A jak se můžete zapojit vy? Napište dopis, který změní život! Jednoduše se zaregistrujte na stránkách Maratonu (maraton.amnesty.cz), abychom na konci věděli, kolik lidí se celkem zapojilo a kolik dopisů jsme vlastně za naši zemi odeslali. Po registraci budete mít ve svém maratonském profilu k dispozici karty případů a vzorové dopisy v češtině, angličtině, španělštině a francouzštině. Pak už si jen stačí sednout ke stolu, napsat dopis, dát ho do obálky a odeslat. Mezinárodní známku, kterou na dopis nalepíte, seženete bez problémů na každé poště.

Nadchla vás myšlenka Amnesty International a Maratonu psaní dopisů? Uspořádejte dopisovou akci a šiřte nápad dál. Můžete se to zdát jako velká věda, ale díky návodu na webových stránkách vám celá příprava zabere jen chvíli. Do Maratonu můžete zapojit své kamarády nebo rodinu, a užít si tak příjemné odpoledne nebo večer.

Jste učitel nebo učitelka a rádi byste seznámili své studenty s problematikou lidských práv? Uspořádejte buď ve svých hodinách, nebo nejlépe na celé škole Maraton. Žáci si po účasti na Maratonu často mnohem více váží svobody, která v Česku panuje, a dochází u nich také k uvědomění si toho, že demokracie není samozřejmostí. Lidskoprávní vzdělávání je součástí vzdělávacích plánů a Maraton je skvělý způsob, jak ukázat důležitost lidských práv na skutečných případech.

Účastníte se pravidelných setkání volnočasového klubu nebo spolku? Chodíte do skautského oddílu? Oživte své schůzky dobrými skutky, jako je napsání dopisů proti bezpráví. Jste kulturní instituce, nezisková organizace nebo třeba kavárna? Pořádáte různé společenské akce, přednášky, debaty, koncerty, nebo máte jen volný prostor? Vyzvěte návštěvníky, aby se zúčastnili Maratonu, nebo rovnou zorganizujte vlastní dopisovou akci. Dokonce i redakce Vedneměsíčníku se již několik let aktivně zapojuje a tenhle rok nebude výjimkou. Sledujete proto náš instagram @vednemesicnik, ať vám neunikne dopisová akce, kterou plánujeme!

Každoročně je vybráno šest akutních případů hrubého porušování lidských práv, z nichž si můžete zvolit zrovna ten, který je vám nejbližší nebo kterému vězni svědomí byste chtěli pomoct nejvíce. Ať už jde o ruskou umělkyni, která nesouhlasila s vojenskou agresí své země vůči Ukrajině a na protest nahradila cenovky v petrohradském supermarketu protiválečnými hesly, nebo o bangladéšského environmentálního aktivistu, jemuž kvůli kritice nové uhelné elektrárny hrozí léta vězení. Zajímáte-li se o práva LGBTQ+, zaměřte se na situaci dvou paraguayských transgender žen Yren a Mariany, kterým nebyla povolena změna jména a jejichž komunita je v zemi dlouhodobě šikanována a utlačována. Změnit život můžete také kubánskému umělci, který brání svobodu projevu, hongkongské aktivistce, která byla nespravedlivě obviněna za pořádání vzpomínkové akce, nebo třeba íránskému muži, jenž byl odsouzen za účast na protivládní demonstraci.

Právě ručně psané dopisy mají v dnešní době sociálních sítí a e-mailů ohromnou sílu. Na rozdíl od běžných petic jsou šance na propuštění vězňů mnohem vyšší, hlavně když dopisy doslova zahrnou kanceláře mocných. Minulý rok se jich v Česku podařilo napsat více než 22 tisíc a tenhle rok jich s vaší pomocí může být ještě víc!

V dnešním světě plném bezpráví si člověk často připadá bezmocně, ale právě díky této akci se může každý aktivně zapojit ke změně k lepšímu a ukázat, že mu nejsou životy ostatních lidí a lidská práva jedno.

text Linda Janoutová, foto maraton.amnesty.cz

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store