Vedneměsíčník
Published in

Vedneměsíčník

Chtěl jsem získat sympatie jedné slečny, a tak jsem začal se slam poetry, říká Filip Koryta alias Dr. Filipitch

Tukan, Pí, Pangumpán, Ing. Puding nebo Dr. Filipitch. To jsou přezdívky českých tvůrců slam poetry, uměleckého směru propojujícího recitaci s divadlem. Historicky se uvádí vznik slam poetry do 80. let minulého století. Jedním z vůbec prvních tvůrců se stal básník a dělník Marc Kelly Smith s původním úmyslem začít poezii dělat jinak a jít proti proudu. Jedná se o vystoupení s poetickým textem oživené zajímavým stylem přednesu, gesty nebo pohybem. Hlavním cílem je pobavit diváka. Není se čemu divit, že si v posledních letech slam poetry získává čím dál více diváků a jeho oblíbenost stoupá. Tématem může být cokoli, často se objevují i aktuální témata. Podmínkou je však přednes vždy vlastně napsaného textu.

Každým rokem se pořádají desítky akcí, kde se mezi sebou utkávají tvůrci slam poetry a soutěží o nejlepší přednes. V posledním roce nebylo vždy možné pořádat veřejné akce a výjimkou nebyly ani akce či soutěže ve spojení se slam poetry. Vystoupení proto byla přesunuta do online prostředí, které ale slam poetry moc nesvědčí. Velmi důležitou roli totiž hraje kontakt mezi přednášejícím a divákem, ten ale přes obrazovku není možný. Zato se ale slam poetry začalo v hojném počtu objevovat v knížkách. Za zmínku stojí sbírky slamů známého tvůrce Anatola Svahilce: Emu mele maso, Přece se to nevyhodí a Motorové sáně nebo kniha pod názvem Falknov Calling od Filipa Koryty.

Jak probíhají soutěže, jak se stát slamerem a další zajímavé informace se dozvíte v následujícím rozhovoru s významnou tváří české slam poetry, moderátorem, ale i pedagogem Filipem Korytou.

Kdybyste měl čtenáři přiblížit, co to slam poetry je, jak byste tuto disciplínu popsal?

Poprosil bych čtenáře, aby kašlal na cizí definice a popisy, aby obětoval jeden večer a přišel se na slam poetry podívat, aby si utvořil vlastní definici či popis. Jelikož všechny ty definice a vysvětlení od performativní poezie přes kombinaci poezie a divadla až po rýmovaný stand-up jsou zkrátka stupidní, nepřesné, nedostatečné…

Co nebo kdo Vás ke slam poetry přivedl?

Těch cest bylo několik, a tak dlouho jsem po nich kráčel, až mě konvergentně ke slamu přivedly. Na gymnáziu jsme měli kapelu, já byl její frontman a hodně lidí mi říkalo, že je mnohem víc než naše hudba baví to, jak mluvím mezi písněmi, a že bych prý měl zkusit slam poetry. Kdysi se mi také líbila jedna slečna, která velmi často slam poetry skloňovala, a tak mě napadlo, že by slam poetry mohla být cesta, jak si získat její sympatie. Na slam poetry mě baví i neustálé hledání dalších a dalších způsobů pro sebevyjádření.

Jak vznikla Vaše přezdívka Dr. Filipitch?

Vznikla v jednom ochotnickém divadle v Plzni, a to spojením dvou fenoménů. Hrál jsem postavu doktora (odtud Doktor) a svým kolegyním jsem se svěřil, že mi jedna moje bývalá tchyně přezdívala Filipiči — odtud Filipitch, ovšem aby to neznělo tak vaginálně, přidali jsme anglickou příponu. V osudí bylo ještě několik možností, například Velice Skromný Narcis, ale Filipitch to nakonec vyhrál, a to i proto, že jsem si říkal, že své občanské jméno jsem si taky nezvolil, bylo mi přiděleno, pročež jsem zachoval modus operandi.

Jak se člověk může stát tvůrcem slam poetry? Je něco, co byste poradil začínajícím tvůrcům?

Pokud se budeme bavit čistě organizačně či produkčně, je to velmi jednoduché — stačí mít dva texty, se kterými chcete vystoupit, a ozvat se nějakému organizátorovi, případně se přihlaste coby slamový improvizátor. Radit nikomu nechci, ale klidně spolu můžeme jít na kafe a dortík a tam všechno probrat!

S jakou přípravou jdete na pódium? Vymýšlíte si téma spatra nebo vystupujete vždy s připraveným textem?

Vystupuji vždy s připraveným textem, jelikož slamová improvizace mi povětšinou přijde prvoplánová a vetchá, a přípravě věnuji povětšinou dost času, neboť nechci sám sebe překvapit výpadkem paměti či jinou chybou.

Dá se skutečně mluvit o všem, nebo jsou i témata, která jsou za hranou?

Arbitrem každé akce jsou diváci. To oni rozhodují, co se jim líbí a co nikoli. A pokud snesou i text o nekrofilním knězi, který chce přivést na svět Antikrista, co by měl hitlerovský knírek, a třeba se jim to bude i líbit, nelze to nerespektovat. Jestli to ale bude respektovat organizátor, to už je druhá věc. V základu ale platí, že tabu ve slam poetry neexistuje.

Jak probíhají soutěže a jakým způsobem se soutěžící hodnotí?

Performer vystoupí dvakrát během večera, a to výhradně s vlastními texty, bez kostýmů a bez rekvizit. Jeho výstupy hodnotí náhodně vybraní porotci z řad diváků, a to pomocí bodovacích karet na škále nula až deset.

Co považujete za svůj dosavadně největší úspěch?

Že slamuju intenzivně už přes pět let a pořád mě to baví. Já jsem totiž zoufale nestálý a netrpělivý člověk. Skutečnost, že jsem se jednou stal mistrem a jednou vicemistrem, je sice příjemná, ale motivace pro setrvání v žánru by to byla chabá.

Máte nějaký vzor nebo je Vám někdo inspirací v tomto oboru?

Mám haldu oblíbených slamerů, které možno označit za inspirující, ale vzorem jako takovým mi nikdo není. Napadají mě lidé jako Siegfried, Tukan, Pí, Pangumpán, Ing. Puding, Klára, Pan Václav…

V poslední době jsme mohli zaznamenat Vámi pořádané workshopy na školách, jak probíhají a co je jejich cílem?

Jak probíhají, to si nechám pro sebe, abych v případných zájemcích vzbudil ještě větší zvědavost. Jejich cílem je rozšířit řady aktivních slamerů, neboť slamerů není nikdy dost, případně odblokovat se a svobodně tvořit, a to klidně bez záměru vystupovat, ačkoli jde o psychosociálně hodnotnou zkušenost, kterou každému vřele doporučuju.

Nedávno jste pokřtil knížku pod názvem Nejlepší česká slam poetry 2020, jak tato kniha vznikala a od kterých umělců si zde můžeme přečíst jejich texty?

Jde o sborník nejlepších slamových textů za rok 2020 a já jsem pouze jejím editorem (proto mé jméno na přebalu), byť jsem do ní jedním textem přispěl. Nápad vzešel z hlavy Kláry Max Hauserové, které tímto děkujeme, a prostředky na knihu jsme získali crowdfundingovou kampaní na HitHitu, tudíž moc děkujeme všem přispěvatelům. Textů lze v knize najít dvacet, (jak symbolické!) a můžete se těšit jak na stálice žánru, třeba Anatola Svahilce či Tukana, tak na méně známé performer(k)y, třeba Jeníka či Krákor.

Na které akce ve spojení se slam poetry se můžeme těšit v příštím roce?

V první řadě na všechny, které tam přesouváme z roku 2021. (smích) Já osobně zároveň strašně doufám, že se nám s Tukanem podaří dát konečně dohromady knížku našich společných slamových textů. Jsme totiž trojnásobní mistři ČR v duo slamu, a tak bychom tuhle naši životní/uměleckou etapu rádi nějak zvěčnili. No a k vydání knihy by se samozřejmě vázalo nějaké masivní celorepublikové turné!

text Veronika Podlahová, foto filipkoryta.cz

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store