Vedneměsíčník
Published in

Vedneměsíčník

Co takhle dát si chvilku offline?

Vánoce jsou čas, který trávíme se svou rodinou a blízkými více než v průběhu celého roku. Pro mě osobně jsou to jedny z nejkrásnějších a nejdůležitějších chvil, ale mám pocit, že se z toho v téhle uspěchané době stal spíše trend o nejhezčí instagramovou fotku nebo příležitost dostat nový iPhone. Advent je zároveň dobou, kdy je čas zpomalit a zavzpomínat a nikam se nehonit, s čímž sama často bojuji. Proto bych Vám v článku ráda přiblížila, jak blízce spolu souvisí nedostatek času se sociálními sítěmi a spěch s internetem celkově. Podělím se o pár tipů, které Vás i Váš vánoční čas zaručeně hodí do větší pohody a psychického klidu.

Ruku na srdce, bez internetu bychom byli v našem století úplně nahraní a bez sociálních sítí takzvaně „out“ a mimo. Internet s sebou nese obrovský pokrok a zjednodušení každodenního života a na sociálních sítích dohledáme v těžších chvílích inspiraci i pochopení, ale obě tyto věci mají i svou stinnou stránku. Dá se považovat za prospěšné a zdravé, v jakém měřítku je využíváme? Kolik nám do života dávají, ale zároveň kolik života z nás sají? Tyto otázky si už nějakou dobu pokládám a snažím se sama u sebe na nich pracovat a nasměrovat ten svůj život na hodnotněji strávenou cestu.

Když mi vždy jednou týdně na smartphonu vyskočí oznámení o mém průměrném času stráveném na telefonu, pokaždé se zhrozím. Je jej obrovské množství, a to se zrovna snažím ho omezovat. Neustále chodím a říkám, jak málo času mám a jak nic nestíhám, přitom můj „screen time“ tvrdí něco jiného. Kdybych svůj čas na telefonu omezila na polovinu, měla bych minimálně o dvě hodiny denně navíc, které bych mohla strávit děláním aktivit, které mě naplňují a na které „nemám čas“.

Sociální sítě jako žrout času je jedna strana mince, ta druhá je negativní vliv na naši psychiku. Díky sociálním sítím jsme neustále obklopeni informacemi, obrázky a názory druhých, kterých je přibližně tisíckrát více, než by bylo pro nás nezbytné a zdravé. Jsme vystavováni náporu okolí a zdánlivě dokonalé životy ostatních máme neustále před očima, což u nás vyvolává pocity nedostatečnosti. Nejsme tak hubení, nemáme tak dobré známky, necestujeme tolik, jak se může zdát u ostatních… Srovnáváme se s druhými v obrovském měřítku a na naši psychiku to nemá žádné pozitivní dopady. Žijeme ve velmi křehké době, kdy termín psychické problémy nejsou neznámým pojmem, naopak pojmem velmi častým. Já osobně zastávám názor, že stres a duševní neklid mají se sociálními sítěmi hodně co dočinění, a i kdybychom ten psychický nátlak mohli snížit jen o pár procent, tak to za to stojí.

Super, ale tohle všechno už nejspíš víte — jak to tedy můžeme zlepšit? Sama na sobě jsem to často pociťovala a snažila se svůj čas na telefonu omezovat a třeba telefon na prázdniny úplně vypnout, ale čím jsem starší, tím se odtrhnutí od sociálního světa zdá nemožnější. Všichni jsme na ně ohledně školy, práce a celkového sociálního života a fungování velmi fixovaní, proto radím: začněte zvolna a jednoduše. Netvrdím: „Běžte do lesů a hlodejte borůvky!“, naopak, menší krůčky je jednodušší zařadit do naší rutiny a je u nich vyšší pravděpodobnost, že vydrží. Mým základním pravidlem je: K jídelnímu stolu telefon nepatří. Kamarádi tu půlhodinu počkají, svět se nezboří a Instagram nám taky nikam neuteče. Pro některé je toto úplná samozřejmost, ale ověřila jsem si, že to takhle rozhodně nemají všichni. Zkvalitníte tak jak hodnotu stráveného času, tak požitek z jídla.

Dalším takovým pravidlem, které jsem si pro sebe vytvořila, je: Alespoň hodinu před spaním nezírat do žádné elektroniky. Lépe se mi poté spí, a jak je dobře známo, kvalitní spánek je základ veškerého úspěchu. Mám čas si tak i něco přečíst bez rizika, že o půlnoci omylem skončím u projíždění videí na TikToku. Tento tip bych doporučovala aplikovat i ráno a nebrat telefon do ruky hned poté, co vstanete. Také když jsem venku s kamarády se snažím mít telefon mimo svůj dosah a věnovat svou veškerou pozornost živému člověku před sebou. Cením totiž, když to dotyčný má nastavené stejně.

U mě bylo už hodně pokusů o smazání Instagramu, ale pokaždé marně, pokaždé jsem si ho za krátkou chvíli nainstalovala znova. Viděla jsem, že tohle není cesta, a tak jsem si pouze nastavila časový limit, který na Instagramu mohu strávit. Tato funkce je dostupná u velké spousty aplikací, mým dalším tipem tedy je si tento časový limit nastavit, pokud si jako já nechcete nic odpírat, ale pouze omezit. Nebojte se být v tomto ohledu kreativní a hledejte vlastní způsoby. Paradoxně internet je skvělým zdrojem nejrůznějších tipů a rad, jak svůj čas zproduktivnit.

Má oblíbená hra je např. kolik času za den strávím na sociálních sítích, tolik času strávím čtením nějaké své oblíbené knihy, ale možností je opravdu nespočet. Určete si offline dny v týdnu nebo zkuste každý den bez jiné aplikace… Hledejte věci, které vás baví a naplňují a nebudete mít tak velkou potřebu brouzdat bezcílně internetem. Samozřejmě by bylo fajn nesoustředit se na těchto pár tipů pouze o Vánocích, ale zařadit je do své rutiny v průběhu celého roku. Jsem si jistá, že to má hodně co do sebe a já nám jen držím všechny palce, co mám!

text a foto Barbora Kortusová

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store