Vedneměsíčník
Published in

Vedneměsíčník

Formule 1 — průřez nejlepšími okamžiky sezóny

Pro někoho pobavení, pro jiné vášeň a pro některé osoby i život — to vše se skrývá v tomto pozoruhodném světě sportu Formule 1. Již 8 měsíců uplynulo od začátku sezóny roku 2022 a stále je před námi ještě řada závodů, které před koncem roku 2022 proběhnou. V loňském roce byl obzvláště poslední závod bedlivě sledován všemi, kteří byť jen zaslechli o tomto sportu, neboť boje mezi sedminásobným mistrem světa Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem byly opravdu nervydrásající a poněkud kontroverzní. Po celém světě se nesly zprávy o tom, jak zapálený Nizozemec ukořistil titul mistra světa, a ještě dlouho poté se diskutovalo o tom, co se stalo během závěrečného závodu v Abu Dhabi. Letos nás jistě také čeká neméně skvělé finále sezóny plné adrenalinu. Avšak Verstappen se již dvojnásobným mistrem světa stal. Během VC Japonska se mu podařilo získat první příčku a jeho hlavní soupeř Leclerc kvůli časové penalizaci zaujal až pozici třetí. Bodový rozdíl, který je dělí, již do konce sezóny nemůže být překonán, a tak se Verstappen stal opět mistrem světa. Počítání bodů, které však na konci závodu proběhlo, bylo velmi matoucí a nikdo vlastně nevěděl jestli se mistrem stal nebo ne, neboť závod se nemohl kvůli nepříznivému počasí odjet v plném rozsahu. Nebylo tedy jasné, kolik bodů se bude přesně udělovat, ale i přes zmatený závěr Verstappen oslavil svůj druhý mistrovský titul s Red Bullem.

Doposud nám ročník 2022 poskytl skvělou podívanou, a to jak na trati, tak i mimo ni. Za zmínku rozhodně stojí mladý talentovaný Španěl závodící za tým Scuderia Ferrari. Nejen že mu typická červená sluší, ale i s rudým autem dokáže zázraky. Carlos Sainz Jr. po boku svého týmového kolegy Charlese Leclerca již dovedl úžasné věci, avšak až v červenci dosáhl toho, po čem tolik toužil. Závod v britském Silverstonu 3. července přinesl Sainzovi zaslouženou první výhru v kariéře formule 1. „Dnes je vítězství trochu úlevné,“ svěřil Sainz, „upřímně řečeno, nikdy jsem nepřestal věřit, že se mi sen splní, i když tento rok pro mě byl těžký.“ Carlos musel v závodě podstoupit značné oběti svému týmovému kolegovi a řídit se instrukcemi týmu. I přesto, že proti sobě měli Charles a Carlos standardně bojovat, tak týmová režie rozhodla, že Charles zaujme pozici před Carlosem. Události na trati a správné načasování přezutí gum však Carlosovi i tak umožnilo získat pozici zpět a pozvednout trofej z nejvyšší platformy. Celý Silverstone se tudíž radoval z jeho první výhry v kariéře a i ostatní jezdci Sainzovi pogratulovali a obdivovali jeho výkon v závodě. Padok tak naplnilo poplácávání po zádech, úsměvy a velké oslavy v červených barvách.

V prostředí formule se mezi jezdci momentálně nacházejí také pyšní tatínkové. Jejich počet není velký, avšak jejich trio vytváří úžasnou atmosféru, když vezmou své potomky do padoku formule (zázemí pro závodní týmy a jejich formule). Sebastian Vettel je otcem tří dětí. Otcovství změnilo jeho osobnost a snaží se pro děti být příkladem. Formule 1 je velmi fyzicky, psychicky i časově náročný sport a jezdci tráví většinu sezóny na cestách po světových okruzích a dostane se jim jen trocha volného času, který mohou trávit s rodinou. Hlavně tento faktor přiměl Vettela k rozhodnutí ukončit kariéru na konci roku 2022. Čtyřnásobný mistr světa sdělil světu: „Miluji tento sport. A od té doby, co si pamatuji, pro mě byl zásadní, ale stejně jako mám život na trati, existuje i můj život mimo trať.“ Všichni jezdci i fanoušci byli tímto rozhodnutím, které Seb učinil 28. července skrz svůj instagramový účet, zdrceni a vyjádřili mu obrovskou podporu a své díky za vše, co během své kariéry dokázal a změnil k lepšímu. Sezónu dokončí v Aston Martinu, avšak i týmy jako Red Bull a Ferrari měli tu čest poskytnout mu svou formuli. Kromě úspěchů na trati bychom měli vyzdvihnout i jeho aktivistické působení ve společnosti. Své postavení využívá, aby upozornil na problémy, které jsou v této době důležité. Zasazuje se za ekologickou činnost a není překvapením, že někdy pomáhá traťovým maršálům uklízet tribuny po závodu. Německý jezdec je také oddaným zastáncem komunity LGBTQIA+ a svou podporu často projevuje svým oblečením i závodním vybavením. Je mnoho věcí, za které můžeme Vettelovi děkovat, a je jisté, že bude tomuto motosportu velmi chybět. Jeho rozhodnutí je však pochopitelné, a to obzvláště poté, co Seb prohlásil: „Je mi zcela jasné, že jako otec chci trávit více času se svou rodinou. Ale teď to není o loučení. Spíše jde o poděkování — všem — v neposlední řadě fanouškům, bez jejichž vášnivé podpory by formule 1 nemohla existovat.“ Jednoduše a stručně: „Díky, Sebe!“

Max Verstappen (1) v čele svého domácího okruhu, VC Nizozemska, pronásledován Charlesem Leclercem (16) a dalšími jezdci.

Letos došlo i k nečekané události, kdy Alex Albon, jezdec za Williams Racing, musel podstoupit operaci slepého střeva, a tudíž se nemohl zúčastnit Velké ceny Itálie v Monze. Jeho pozici tak na víkend zaujal Nyck De Vries. Nyck je nizozemský jezdec doposud závodící ve formuli E, kde loni obhájil titul sezóny 2020–2021 a šampion formule 2. Formule E je stejně jako F1 pořádána Mezinárodní automobilovou federací (FIA), avšak rozdíl je v tom, že monoposty (závodní automobily s otevřenou kabinou a nekrytými koly) jsou poháněny pouze elektricky. Nyck tak jako rezervní jezdec týmu Mercedes-AMG Petronas mohl v září usednout do formule Albona. Nejenom že se zvládl kvalifikovat na skvělé 13. místo, ale penalizacemi ostatních jezdců se na start posunul na 8. místo a skrz cílové vlajky obhájil devátou pozici, a zajistil tak týmu dva body. „Příležitosti jsem se chytil oběma rukama,“ podotkl De Vries. Důležité je zmínit, že překonal týmového kolegu Latifiho, který za uplynulé závody sezóny neskóroval ani jeden bod a Nyck ho tak posunul na 21. pozici v žebříčku jezdců. A to i přesto, že startovních míst na trati formule 1 je pouze 20. Můžeme doufat, že tento 27letý jezdec zaujme nějaké ze zbývajících míst pro příští rok a ukáže nám, jaký potenciál se v něm skrývá.

I Brit George Russell závodící v Mercedesu W13 udělal velký dojem během své první sezóny v Mercedesu. Má za sebou již sedm pódiových umístění a jedno pole position (startovní postavení v čele trati). Zaujímá místo v kokpitu formule po boku šampiona Lewise Hamiltona, i přesto však dokázal ve všech závodech skončit v top pěti pozicích (kromě britské VC, kdy závod nedokončil). Jeho posun do špičkového týmu měl vliv i na jeho soukromý život a přirozeně je nyní středem pozornosti, neboť Mercedes patří k nejznámějším týmům tohoto sportu. Tento fakt však natolik Russella neovlivnil, neboť v jednom z rozhovorů uvedl, že se stále cítí jako normální člověk a snaží se žít tak přirozený život, jak jen může vzhledem k tomu, že cestuje po světě a závodí ve formuli před statisícovými davy. Russell stále lační po své první výhře v Mercedesu a je ochoten obětovat i druhé místo v poháru konstruktérů na konci sezóny. Stál již na mnoho pódiích, ale z nejvyššího stupínku ještě tuto sezónu neshlížel ani jeho týmový kolega. Pro George pohár konstruktérů nemá cenu a chce výhru! Koneckonců kdo si vzpomene na to, kdo byl druhý?

Doposud nás celou sezónou provázelo mnoho zajímavých, napínavých i kontroverzních okamžiků a za zmínku jistě stojí i talentovaný jezdec Ferrari Charles Leclerc, u kterého to na začátku roku vypadalo, že se řítí pro titul, avšak po mnoha špatných strategických rozhodnutích ze strany Ferrari a i po chybách, na kterých se sám podílel, je tedy zřejmé, že se svého prvního titulu bohužel letos ještě nedočkal. Zoufalé chvíle ho potkaly zejména ve Francii, kde se mu nepodařilo správně formuli dotočit, a skončil tak v bariéře. Jeho sklíčený a zdrcený výraz ve tváři by fanoušci již rozhodně nechtěli znovu vidět, což mladý Monačan ví, takže od něj můžeme jistě čekat už jen samá příjemná překvapení a mnoho dalších pódiových ceremonií. Leclerc měl být soupeřem v letošním boji o titul Maxi Verstappenovi, avšak nyní o mnoho bodů zaostává, a tím pádem získal Verstappen volnou trať pro obhájení svého loňského titulu. Max zatím vyhrál dvanáct závodů a do konce sezóny jich ještě několik zbývá. Je možné, že překoná rekord nejvíce vyhraných závodů během jedné sezóny, který činí třináct výher a drží ho dva Němci — Michael Schumacher a Sebastian Vettel. Čeká nás toho však ještě mnoho a můžeme se těšit i na příští sezónu. Za tým McLaren totiž v příštím roce usedne do formule po boku Landa Norrise nováček Oscar Piastri a Vettelovo místo v Astonu nahradí Fernando Alonso.

Tento sport vskutku překypuje adrenalinem a neustále se v padoku či na trati něco odehrává. Každý správný fanoušek se vždy nemůže dočkat dalšího nedělního odpoledne, až pět rudých semaforů zhasne a odstartuje se dechberoucí podívaná. Euforie závodních monopostů je nepopsatelná a rozhodně stojí za to, sledovat dění tohoto motosportu na trati i mimo ni.

text Lucie Lindovská, foto f1-fansite.com

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store