Vedneměsíčník
Published in

Vedneměsíčník

Koza jako (nejen) vánoční dárek? Proč ne! Pomoz tibetským exulantům i ty!

Se začátkem listopadu se obvykle roztrhne pytel s dojemnými reklamami plnými dětského smíchu, spokojeného rodinného kruhu, okamžiků štěstí a lásky, sněhových vloček a světýlek. Tyto reklamy nás začnou bombardovat úplně všude — v televizi, v obchodech, na YouTube i na sociálních sítích. Takže jakmile v kalendáři otočíme na poslední list, chodí již po ulicích samí laskaví, obětaví a štědří lidé, kteří za poslední týden přispěli minimálně jedné charitativní organizaci. Tato štědrost bohužel vydrží většině lidí jen do Štědrého dne, načež je uklizena do staré krabice spolu s vánočními ozdobami, se kterými musí počkat další rok na své využití. Svým způsobem je to pokrytectví, které běžně odsuzuji, ale jelikož si uvědomuji, že je to jeden z mála způsobů, jak lidi přimět darovat druhým něco z vlastního, zapomenu v tomto článku na další cynické poznámky. Místo toho vám představím jednu z možností, jak udělat na Vánoce radost sobě i Tibeťanům žijícím v exilu v indické Himálaji.

Organizaci MOST Pro Tibet jsme objevili s mým tatínkem před několika lety a od té doby si na jejich e-shopu kupujeme například ručně vyráběné zápisníky nebo pestré modlitební praporky, které běžně zdobí vrcholky himálajských hor, nicméně my s nimi vyzdobili zahradu (k maminčinu rozčarování nanejvýš neprakticky, takže o ně při zalévání květin zakopává, pozn. redaktorčiny maminky). Před třemi lety jsem však kromě zápisníků koupila i kozu. — Ne, to není vtip. Koza ProTibet je jedna z možností, jak pomoci Tibeťanům v rámci projektu Dar Tibetu. Díky tomuto projektu, kdy si na e-shopu shop.protibet.cz stačí zakoupit některý z certifikátů, můžete kromě kozy přispět Tibeťanům například i na otop na zimu, lékařské vyšetření pro děti, nákup učebnic tibetštiny a psacích potřeb do škol nebo třeba na kolečkové křeslo pro tibetské seniory. Do schránky vám pak přijde dopis s certifikátem, ve kterém bude potvrzen váš peněžní dar a popis, jak budou darované peníze použity.

Já osobně jsem si z Daru Tibetu udělala vlastní tradici a poslala do exilových vesniček nejen kozu, ale i učebnice, sešity a příspěvek na zdravotnické vyšetření. Jestli tedy hledáte způsob, jak udělat někomu radost, určitě se na stránky MOSTU Pro Tibet koukněte.

A když už budete u nakupování, rozhodně nesmíte minout Tsampu Pemu — základ mnoha tradičních tibetských jídel. Jedná se o pražený, mletý ječmen, ze kterého si můžete připravit velmi chutné a syté kaše, smoothie, palačinky a mnoho dalších pokrmů. Spoustu receptů najdete přímo na webových stránkách shop.protibet.cz, ale jelikož se Vánoce nezadržitelně blíží, jeden z nich si můžete přečíst hned teď — a jak jinak, než recept na vánoční cukroví…

Tak Vánocům a dobrým skutkům zdar!

text a foto Patricie Horová

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store