Mary’s Meals — malé skutky dělané s velkou láskou

Vedneměsíčník
Vedneměsíčník
Published in
4 min readMay 19, 2024

Problém hladovění ve světě často ani není výsledkem nedostatku jídla, jako spíš nedostatku finančních prostředků. Lidé si nemohou dovolit koupit jídlo, i když ho mají na dosah ruky. Původce chudoby spočívá samozřejmě také v klimatických změnách a s nimi spojených neúrodách a v neposlední řadě v politické nestabilitě a válečných konfliktech, které jsou v některých zemích na denním pořádku.

Jedním z důvodů, proč se lidé nemohou dostat ze začarovaného kruhu hladovění, je nedostatečné vzdělání. Aby lidé v rozvojových zemích dostali lepší práci nebo aby vůbec věděli, jak efektivně pracovat s půdou, potřebují dosáhnout alespoň základního vzdělání, což ale není samozřejmostí. Rodiče neposílají své děti do škol, protože potřebují, aby jim pomáhaly při práci. Tak svým dětem mohou zajistit alespoň nějakou stravu.

Tyto země nepotřebují nárazovou pomoc v podobě jednorázového dovozu potravin nebo finanční částky, což je často spíše kontraproduktivní, ale potřebují dlouhodobá řešení, zbavit se hladu, aby mohly děti chodit do školy, a tím se vymanily z chudoby. Tento problém se snaží řešit skotská organizace Mary’s Meals založená v roce 2002 Magnusem MacFarlane-Barrowem. Tato organizace se snaží zlepšit životní úroveň v nejchudších zemích světa tím, že zajistí jedno jídlo denně každému dítěti v místě, kde se vzdělává.

Jak to funguje?

Sám zakladatel Magnus MacFarlane-Barrow tvrdí, že Mary’s Meals je tvořeno malými skutky lásky. Toto dílo není výsledkem jednoho člověka nebo jednoho týmu, celá organizace stojí na společné práci dobrovolníků z celého světa.

Systém, díky kterému to celé funguje, je vlastně úplně jednoduchý. Mary’s Meals koupí za peníze, které obdrží od dárců, potraviny od místních malých farmářů, čímž podporuje místní ekonomiku. Poté se potraviny dopraví do škol, které spolupracují s Mary’s Meals. Matky dětí docházejících do škol se střídají na směnách a z obdržených potravin vaří svým ratolestem obědy. Každé dítě, které přijde do školy, dostane jednu porci teplého jídla.

Důsledky tohoto projektu jsou ohromné. Na školách, kde se zavedlo Mariino jídlo, došlo k enormnímu nárůstu zapsaných dětí až o 40 %, také docházka dětí se razantně zlepšila. Děti se lépe soustředí a mají lepší studijní výsledky.

Časté mýty o Mary’s Meals

Na svých stránkách píše Mary’s Meals o mýtech, které se snaží vyvrátit, toto jsou některé z nich:

Mýtus 1: Svět je příliš velký na to, aby ho změnilo pár nadšenců.

Podle Mary’s Meals opravdu nestačí pár nadšenců, ale když se k nim přidají další, dokážou dělat velké věci. V současnosti zajišťuje neziskovka jídlo pro více než 2,4 milionu dětí z 18 zemí světa: Benin, Ekvádor, Etiopie, Haiti, Indie, Jemen, Jižní Súdán, Keňa, Libanon, Libérie, Madagaskar, Malawi, Myanmar, Niger, Sýrie, Thajsko, Zambie, Zimbabwe. V chudých zemích pro Mary’s Meals nezištně pracují desítky tisíc místních dobrovolníků (jen v Malawi je jich přes 80 000).

Mýtus 2: Musí to stát obrovskou spoustu peněz.

Částka, které je potřeba na uživení jednoho dítěte ročně, činí 550 Kč. V knize Bouda, která krmí milion dětí se zakladatel Magnus pokusil přepočíst náklady Mary’s Meals a zjistil, že roční strava ve školách pro všechny hladovějící děti v Malawi by odpovídala částce jedné výškové budovy v Londýně, kterou viděl v prodeji, nebo že náklady na nakrmení všech hladovějících dětí v Africe by pokryl roční obrat z prodeje whisky ve Skotsku.

Mýtus 3: Pomáhání jen prohlubuje závislost na pomoci.

Magnus ve výše zmiňované knize píše: „Jeden z běžných omylů nebo předsudků, se kterými jsem se při získávání peněz setkával, je, že v Africe nedochází k pokroku, protože lidé jsou zvyklí jen přijímat, nic nedělají a raději čekají na pomoc zvenčí. Z vlastní zkušenosti vím, že takové případy jsou velice vzácné. Nikdy a nikde jsem se nesetkal s pracovitějšími lidmi, než byli rolníci, se kterými jsem strávil nějaký čas v Libérii, nebo lidé, kteří za ubohý peníz pracovali celý den v Dillí, aby uživili rodinu, anebo Stella, která kvůli živobytí dřela v kamenolomu. Většina z nich měla spalující touhu osvobodit se od závislosti na pomoci. Proto všichni rodiče, se kterými jsem se v jejich bídě setkal, takřka vždycky toužili po tom, aby se jejich dětem dostalo vzdělání. Nakonec si totiž všichni uvědomovali, že právě to je cesta, jak se jejich děti můžou osamostatnit, a byli kvůli tomu ochotni přinášet nemalé oběti.“

Mýtus 4: Není záruka, že s penězi je zacházeno adekvátním způsobem.

Na stránkách Mary’s Meals je uvedeno, že zakladatelé pobočky Mary’s Meals v České republice se společně s několika blízkými přáteli rozhodli hradit v plném rozsahu provozní náklady české pobočky z vlastních zdrojů. Tento závazek je platný minimálně prvních 10 let působení Mary’s Meals v ČR, tzn. že 100 % financí získaných minimálně do roku 2027 je a bude posíláno centrále Mary’s Meals, která je používá přímo v zemích, jimž poskytují pomoc.

Jak se můžu zapojit?

Každý může přiložit ruku k dílu, Mary’s Meals má pro dobrovolníky vždy dveře dokořán. Kromě finanční podpory existuje spousta dalších způsobů, jak můžete pomoci. Kreativitě se meze nekladou, neziskovka uvítá každý dobrý nápad, s kterým přijdete. Můžete zorganizovat dobročinný běh nebo propagovat Mary’s Meals ve stánku během vánočních trhů nebo můžete uspořádat přednášku s promítáním filmu. Veškeré pomůcky, jako je stánek nebo propagační materiály, vám Mary’s Meals poskytne.

Navíc máte možnost se zapojit do květnové výzvy Move for Hope, kdy za každý ušlý, ujetý nebo zaběhlý kilometr získáte určitý obnos od sponzorů tohoto projektu pro děti v Etiopii. Nejcennější pomocí je ale sdílení informací a informování ostatních, stačí, abyste svým známým, kamarádům nebo rodině pověděli o Mary’s Meals a o tom, co dělají.

Chcetete vědět ještě víc?

Pokud vás práce Mary’s Meals zaujala, vřele doporučuji si přečíst knihu Bouda, která krmí miliony dětí. Tato kniha vypráví dojemný příběh, plný nečekaných zvratů a zázraků, jenž stojí za Mary’s Meals. Pokud nejste velcí čtenáři, nevadí, kniha je dostupná také v audio verzi na Spotify. Pokud i nadále budete prahnout po dalších informacích o tomto díle, byly o Mary’s Meals natočeny tři dokumenty — Child 31, Láska nezná hranic a Generation Hope, které naleznete na stránkách Mary’s Meals nebo na jejich YouTube kanále.

text Alžběta Jenisová, foto marysmeals.cz

--

--