Poslední slovo — květen 2018

Petr Kuthan
Vedneměsíčník
Published in
2 min readAug 28, 2018

Únorová střelba na floridské střední znovu otevřela debatu v Kongresu Spojených států, zda je na místě zpřísnit tamější zákon o zbraních. Demokraté požadují důkladná tzv. ověření spolehlivosti (background checks), republikáni pak omezení ústavního práva nosit zbraň vzdorují.

Zatímco politická debata nad Druhým dodatkem bez viditelných výsledků pokračuje, některé firmy již samy od sebe přijímají různá opatření vedoucí k omezení prodeje zbraní a distancují se od americké Národní střelecké asociace (National Rifle Association). Není tak překvapením, že „boj“ o zbraně se přesouvá i do kyberprostoru a v době globalizace pak paradoxně přináší důsledky pro každého uživatele služeb firem jako Google, Apple, Microsoft nebo třeba Twitter. Tedy pravděpodobně úplně každého, kdo vlastní či používá přístroj s přístupem k internetu. Zmíněné technologické firmy tak naposledy vyměnily emodži pistole, které se poprvé objevilo v Unicode 6.0 v roce 2010 (U+1F52B) za stříkací pistolky. Samozřejmě se na internetu nad tímto krokem strhl lítý boj.

zdroj grafiky: The Verge

Na jazyk se při tom dere wittgensteinovské „Worüber man nicht sprechen kann, darüber muss man schweigen.“ V překladu: „O čem nelze mluvit, o tom se musí mlčet“. Tedy chybí-li nám jazykové prostředky, jež v kyberprostoru emodži částečně zastupují, k vyjádření myšlenkového obsahu, nebudeme schopni tyto obsahy tak příliš snadno vyjadřovat a budeme muset mlčet anebo používat jazykové prostředky jiné, v tomto případě pak méně agresivní. Jistěže mnozí namítnou svobodu slova, či že u stříkací pistolky to začne a u angličáku — auto může přeci být také zbraň — skončí.

Stříkací pistolka místo opravdové zbraně ubírá nenávistným výrokům na jejich vážnosti a co víc, vtipem je ztrapňuje. A to v době množících se útoků v liberální demokratické společnosti není málo. Výrok „Bojovat ne zbraní, ale slovem.“ můžeme tedy směle rozšířit ještě o emodži, protože pero a klávesnice vašeho telefonu je koneckonců mocnější než meč a pistole.

Závěrem si neodpustím krátký jazykovědný exkurs: Že slovo robot pochází z češtiny, ví snad všichni maturanti, ale podle etymologických slovníků je i slovo pistole českého původu — husitská píšťala se nám vrátila pravděpodobně přes Francii jako přejímka v podobě pistole (druhou, dozajista méně pravděpodobnou variantou je možnost, že pistoli dali světu Italové ve zbrojířském městě Pistoia). Až na tohle přijdou desinformační weby, budete to vy, naši čtenáři, kdo bude muset vysvětlovat, proč že nám to Brusel (pod tohle město se v dnešní době určitě schová nejen Facebook, ale i Google, Apple a třeba vaše babička) tentokrát místo pomazánkového másla, rumu nebo písmena ř bere ještě slovo pistole…

psáno pro VDM květen 2018

--

--

Petr Kuthan
Vedneměsíčník

Teacher, PhD in German linguistics, interested in place making, education & synths. An 🇪🇺 citizen.