Vedneměsíčník
Published in

Vedneměsíčník

„Také rodiče se chtějí zlepšovat a stačit svému malému bikerovi/bikerce,“ říká lektorka freestylové cyklistiky Veronika Wirthová

Dnešní příspěvek bychom rádi věnovali projektu Škola kola ČB. Jedná se o první freestylovou školu, která široké veřejnosti nabízí výuku jízdy na kole, individuální tréninky, letní příměstské tábory a další aktivity spojené s cyklistikou. Jejich misí je předávat zkušenosti z bikingu, trávit čas venku v přátelské komunitě lidí a především nastartovat bikovou komunitu Jihu! Kde probíhají jejich tréninky? A může se do komunity přidat i úplný začátečník? To a další informace se dozvíte v následujícím rozhovoru s Veronikou Wirthovou z týmu Kolem dokola ČB.

Kdo se může vašich kurzů zúčastnit? Jaká je nejčastější věková kategorie?

Aktivity Školy kola ČB probíhají již pátým rokem a jsou pro širokou veřejnost přístupné od čtyř let do dospělosti. Pořádáme především pravidelné skupinové tréninky pro děti formou zájmového sportovního kroužku. Rádi přivítáme každého nadšeného zájemce, nejčastěji u nás však trénují děti od pěti do deseti let.

Náctiletí, kteří s námi jezdí už několik let, jsou často v nejvyšší kategorii tréninku à la „skokani“ a učí se freestylové triky. Na individuálních trénincích pro dospělé učíme techniku dle přání. Také rodiče se chtějí zlepšovat a třeba i stačit svému malému bikerovi/bikerce. Děti se pod vedením a s možností využití skvělých podmínek areálu totiž zlepšují opravdu rychle.

V létě pořádáte příměstské tábory neboli Bikecampy, na co se můžou děti těšit?

O prázdninách proběhnou letní příměstské tábory neboli Bikecampy již třetím rokem. Bikeři a bikerky si mohou vybrat z pěti termínů a můžou se těšit na tréninkové aktivity na pumptracku, lavicích a překážkách v novém pumptrackovém freestyle areálu Kolorádo v Českých Budějovicích. Oblíbená činnost je i skákání do molitanové jámy s kolem či bez něj. Některá dopoledne táborového týdne trávíme i výukou ve skateparku v okolí areálu.

Díky většímu množství času, než které máme k dispozici na trénincích během roku, probíhá i videocoaching. V neposlední řadě Bikecamp nabízí i trenérskou exhibici, hry, soutěže a další workshopy. Během pěti dní účastníci zažijí pořádnou nálož bikování a zábavy v partě kamarádů.

Je potřeba mít na prvním tréninku už nějaké zkušenosti nebo vybavení?

Jsme připraveni jak na úplné začátečníky, tak na pokročilejší jezdce. Každý nováček má u nás první trénink zdarma a na první lekci jsme připraveni zapůjčit chrániče kolen a loktů, které jsou na tréninku povinné, stejně jako helma a pevná obuv. Účastníkovi našich aktivit stačí jízdní kolo, freestylové kolo není podmínkou. Pro začátečníka je výhodou, když přijede na vlastním kole, na které je zvyklý. Freestyle BMX/MTB doporučujeme až pro pokročilé bikery a bikerky.

Tréninky jsou rozděleny do tří kategorií — začátečník/pokročilý/skokan. Každá úroveň má speciální tréninkové aktivity a je sestavena tak, aby dětem nechyběla žádná důležitá znalost a mohly postupně navazovat a úspěšně se dostaly až do nejvyšší kategorie. Vše trpělivě vysvětlujeme, opakujeme a s každým individuálně zlepšujeme jeho jízdu.

Součást vašeho areálu tvoří i freestyle dráha, co nabízí a čím je unikátní?

Dráha jménem Pumptrack je dráha složená z boulí a klopených zatáček. Cílem jezdce je zkoordinovat své pohyby těla (pracovat s těžištěm těla) tak, aby dráhu projel bez jediného šlápnutí do pedálů a zároveň zrychloval. Trénink je výborný na zlepšení ovladatelnosti kola, fyzickou výdrž, správné načasování jednotlivých pohybů i koncentraci a prostorovou orientaci.

Za správnou technikou stojí více fíglů a my je pro děti máme připravené. Naše dráhy v areálu jsou unikátní tím, že mají velmi vysoké klopené zatáčky, takže jsou stavěné pro všechny kategorie jezdců od úplných začátečníků, kteří jezdí nízko, až po profíky, kteří se do zatáčky potřebují pořádně opřít a umožní jim bezpečnou jízdu bez ztráty rychlosti.

Tratě a další překážky jsou projektované a stavěné dle Zbyňkových (Zbyněk „Bahy“ Bahula — hlavní trenér) nabytých zkušeností se stavěním skoků a tratí za posledních 10 let a podmínky v areálu jsou přizpůsobovány neustále se zlepšujícím potřebám našich účastníků. Zároveň je unikátní fakt, že areál postavil z 90% jeden člověk.

Účastníte se během roku nějakých závodů/soutěží?

Zbyněk se účastní závodů a přátelských soutěží. Zároveň je společně i organizujeme. Jeden z posledních závodů, kterého se zúčastnil, je unikátní závod Downtown v Táboře, který tvoří kombinaci několika bikových disciplín. Díky svým dlouholetým zkušenostem Zbyněk perfektně ovládá jízdu na různých kolech od BMX přes freestyle MTB, enduro až po downhill. Pro naše bikery a nadšence pořádáme nedělní přátelské závody na pumptracku, kde se jezdí na čas. Závodí se i ve skocích. Účastníci si tak můžou poměřit síly v nabytých zkušenostech z tréninků.

Setkáváte se někdy u nováčků se strachem z prvních jízd nebo jdou do toho spíše tzv. po hlavě?

Každý příchozí je jiný, spojuje je však vášeň k cyklistice. Ve Škole kola ČB pracujeme se strachem, tratě z rozjezdu někdy vypadají jinak než z pohledu diváka. Trpělivě a rádi pomáháme po krůčcích dosáhnout zlepšení. S dětmi jednáme na rovinu a upozorňujeme je i na rizika a jak jim předejít, aniž bychom je zbytečně vystrašili. Vést děti k nebezpečným věcem opatrně je dle nás klíč k velikému učení se.

Mít možnost být pro děti průvodce extrémním sportem, pomoci jim posouvat hranice pod vedením, zajistit jim nejlepší podmínky tratí a možnost neustálého zlepšování nás, oba trenéry, opravdu naplňuje. Jsme moc rádi, že v nás rodiče vkládají důvěru učit jejich děti dělat nebezpečné věci bezpečně.

text: Veronika Podlahová, foto: Škola kola ČB

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store