Vedneměsíčník
Published in

Vedneměsíčník

Ze života studentky BiGy: výprava za polární kruh, kulinářké zážitky a spánkový deficit

Z vlastní pětileté zkušenosti vím, že studium na Biskupském gymnázium lze přežít jen jedinou cestou, a to správně pozitivním přístupem! Každé ráno tedy v 5:40 potlačím nutkání předstírat pro daný školní den nějakou strašlivou nemoc a odhodlaně vyrážím vstříc školnímu ústavu přezdívanému BiGy. Ke klíčovým momentům dne patří i ranní výběr oblečení. Hlavně v zimních měsících je totiž jakýkoli pobyt u nás ve škole zdraví ohrožující. Silně ho tedy nedoporučuji. Na hodiny v nejvyšším patře budovy je kvůli permanentně nefungujícímu topení doporučována polární výbava včetně lyžařské bundy.

Při vchodu do školy se z hygienických důvodů vyhýbám předním dveřím (kdo ví, ten ví) a vybírám zadní průchod dvorkem. Ve skříňce se zastavím jen pro učebnice a skrytě doufám, že nedostanu hned po ránu výprask za svoje nepřezuté boty. Díky úžasně sestaveným rozvrhům po většinu roku sedím (nebo usínám?) ve školní lavici již od sedmi hodin ráno. Společně se spolužáky se musíme popasovat klidně i se třemi testy denně, referáty, prezentace a zkoušení nepočítaje. Nejčastěji to tedy vypadá tak, že se v hodině dějepisu místo poslouchání výkladu na poslední chvíli učím na zkoušení z biologie, při biologii si pak opakuju slovíčka na němčinu a na němčině se rychle snažím nadrtit na test z fyziky. Vee druhém vyššího gymnázia jsem navíc dvakrát týdně odsouzena k odpolednímu vyučování. Tyto hodiny jsou aročníkule spíše záležitostí usínací a povídací než doopravdy nějak záživnou.

Sotva v deset hodin zazvoní na velkou přestávku, začíná pro ty nejodvážnější studenty nebezpečná výprava směr Norma. Stojí ale sáček rohlíků za možnou třídní důtku? Samozřejmě! Na každodenním programu je také intenzivní rozcvička v podobě opakovaného stoupání do třetího patra, nejlépe rovnou z přízemí. Okolo jedné hodiny mě obvykle čeká návštěva naší školní jídelny. Upřímně řečeno, tento kulinářský zážitek je čas od času lehce traumatizující. Je libo kuchařčino překvapení nebo kuře Magi nápady? Ke každému jídlu u nás v jídelně také neodmyslitelně patří porce zlostných pohledů našich milovaných paní kuchařek.

Výběr odpoledních aktivit pořádaných naší školou považuji za poměrně pestrý. Ať už zpíváte jako slavík a chtěli byste se přidat k našemu Bigysboru, uplatnit své znalosti v jazykových kroužcích nebo na kroužku regionálního dějepisu, či se zapotit při sportovních hrách a lezení na stěně, BiGy se vám moc rádo postará o zábavu i ve volném čase. Jakožto správná studentka BiGy se každou středu účastním Studentských střed. Mše a následný program se odehrávají buďto v našem školním kostele sv. Rodiny, nebo v klášteře na Piaristickém náměstí. Tato akce za mě rozhodně patří ke světlejším momentům týdne. Vždycky se totiž jedná o milý večer plný usměvavých lidí a hezkých momentů.

Při návratu domů mě čeká večerní rande s úkoly z angličtiny a učebnicemi latiny, které se často protáhne i do velmi pozdních hodin. Před spaním si ještě vypočítám pár příkladů na pravidelný páteční test z matiky a už se nemůžu dočkat, až se po šesti hodinách spánku probudím do dalšího skvělého dne na naší úžasné škole!

Ještě menší připomínka, moc ráda používám nadsázku a ironii. :)

text a foto Linda Janoutová

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store