Vedneměsíčník
Published in

Vedneměsíčník

Zpátky do světa kouzel a fantazie

Když se spousta z nás poohlédne zpět do minulosti, kdy jsme čekali u okna, jestli nám na parapet nepřilétne sova s podivným dopisem v zobáku, možná se shodneme na tom, že to kouzlo v nás přetrvává ještě dnes. Nyní ale už skoro všichni z nás ví, že tento sen je nesplnitelný, ale utápění se v knížkách, filmech a představách nás bude provázet dál a dál.

Co by asi pro spoustu z nás znamenal fantasy svět, kdyby před čtyřiadvaceti lety nevznikla světoznámá kniha Harry Potter a Kámen mudrců od brilantní spisovatelky Joanne Kathleen Rowlingové. První řada výtisků se dostala do světa 26. června roku 1997, a to pouze jen pět set kusů. Nyní jsou tyto výtisky mezi fanoušky velice vzácné a zhruba tři sta z nich se nachází v knihovnách. Dokonce se i jedna z těchto knih dříve vydražila v americkém Texasu za 1,9 milionu korun. Celá série se skládá ze sedmi knih, které byly přeloženy do osmdesáti jazyků po celém světě a rozprodalo se více než pět set milionů výtisků, přičemž poslední čtyři díly se staly nejrychleji prodávajícími se knihami vůbec.

Před dvaceti lety, 16. listopadu, se Harry Potter též poprvé objevil i ve filmovém zpracování. Film měl v Česku premiéru 14. února roku 2002. Celkově si vydělal 16,4 miliardy korun a stal se nejúspěšnějším dílem z celé série. Původně měl první díl režírovat Steven Spielberg, který chtěl film natočit jako animák, ale nakonec byl pro roli režiséra vybrán Chris Columbus. J. K. Rowlingová si od začátku zakládala na tom, že všichni herci musí být britského původu. Povedlo se jí to u všech, až na dva, a to Richarda Harrise (Albus Brumbál) a Zoë Wanamaker (profesorka Hoochová). Pak ale přišla největší katastrofa, a to vybrat nezapomenutelné trio Harryho, Rona a Hermionu.

Největší oříšek vybrat samotného Harryho Pottera trvalo sedm měsíců. Nakonec ho našel producent David Heyman na divadelním představení, kdy za ním seděl upovídaný, energický a tak nějak přesný Daniel Radcliffe. Když ho poprvé Rowlingová uviděla, tak jí připadalo, jako kdyby Harry Potter vyšel z knížky přímo před ní. Rupert Grint získal roli Rona Weasleyho po zaslání videa, kde předváděl učitele herectví a u toho rapoval, proč by právě on měl roli dostat. A jako poslední Emma Watson svoji roli získala, když štáb objížděl školy a hledal Hermionu Grangerovou. Emma Watson se na konkurz ani nechystala jít, ale učitelka ji přemluvila, a tak už v devíti letech dostala roli Hermiony.

Na Nový rok se můžeme těšit na navrácení našich hrdinů v retrospektivním speciálu pro HBO Max ,,Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts“.
Tak co, vzbudila jsem ve Vás kouzelnou atmosféru plnou čar a kouzel?

text Magdaléna Budínová, foto HBO

--

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Vedneměsíčník

Vedneměsíčník

More from Medium

Building a New Altair, 1975-style

Original Altair 8800 and Teletype ASR 33

Guide to the application process of Italian citizenship by descent

Decades Old Fire Leaves Behind Historical City Treasure

Escaping the hamster wheel with 4 Ikigai principles