Unikát v Evropě: bio sójová mléka ve vratných skleněných lahvích

Soja je oblíbená luštěnina, pocházející z Asie, která se konzumuje v celistvé podobě (sojové boby a edamame) nebo je základem pro mnoha potravin, jako je tofu, tempeh či různé alternativy masa a mléka.

Z výživového hlediska je obzvlášť dobrým zdrojem proteinu (přibližně 33 %) a obsahuje všech osm základních aminokyselin. Z vitamínů obsahuje zejména vitaminy skupiny B, vitamin K a vitamin C. Co se týče minerálů, v sojových bobech najdeme železo, měď, mangan, draslík, hořčík, fosfor, zinek i vápník.

Pokud se stravujete rostlinně, určitě často slýcháte názory, že jsou sojové produkty škodlivé pro vaše zdraví nebo zátěží pro životnímu prostředí.

Nejčastějším mýtem je, že sója obsahuje hormon estrogen, který může způsobit pokles testosteronu. Ve skutečnosti sója obsahuje fytoestrogeny (rostlinná podoba hormonů), které hladinu estrogenu a testosteronu nijak neovlivňují.

„Studie dokazují, že 1–3 porce sóji denně mají pozitivní efekt na zdraví,” tvrdí výživová poradkyně Mgr. Pavla Široká. „Pokud nejste na sóju alergičtí, netrpíte hypofunkcí štítné žlázy a nejste náchylní na ledvinové kameny, sójovým produktem se vyhýbat nemusíte.”

Ta zlá sója …

Další obavou je, že všechna sója je geneticky modifikovaná. Není to pravda, u nás se taková sója nepěstuje a navyše použití GMO plodin musí být označeno na obalu. Největším konzumentem GMO sóje v Americe i ve světě jsou hospodářská zvířata, protože GMO sója je zpracovávaná především do krmných směsí.

Určitě také často slýcháte, že je sója špatná pro životní prostředí, protože se kvůli sojovým plantážím kácí amazonské pralesy. Rozšírování sójových plantáží má opravdu za následek odlesňování a ztrátu unikátních biotopů v Amazonii, ale tato sója je v drvivý většině krmná, pro zvířata ve velkochovech.

Soyka ví, jak na to: zdravě, chutně a lokálně

Boby v BIO kvalitě od farmářů z Rakouska, které Soyka používá pro výrobu svých výrobků, si sami jezdí osobně zkontrolovat. Soyka neobsahuje žádné živočišné prvky, přitom je ale bohatá na bílkoviny a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

„Naše čerstvé produkty z rakouské bio sóji si zakládají na kvalitě, plné chuti a nutričním složení. Zákazníkům může být už i z etikety jasné, že se jedná o opravdu přírodní výrobky,” hrdě hlásí Michal Jeřábek, který za firmou stojí.

„Je to i jeden z důvodů, proč s rodinou tyto produkty vyrábíme. Na trhu najdete spoustu jiných výrobků, ale co do složení a hlavně čerstvosti :), tak si troufám říct, že nám nekonkurují.”

Všechny produkty od české rodinné firmy Soyka jsou námi certifikované ochrannou známkou V-Label.

„Lidé mezinárodní V-Label certifikát dobře znají a pro nás je tedy i zárukou toho, že našim výrobkům lidé porozumí na první pohled. Navíc mise České veganské společnosti je nám blízká a jsme rádi, že i touto formou jsme je mohli podpořit,” dodává k certifikaci Jeřábek.

Připravte si vynikající cheesecake z tofu od Soyky, které seženete třeba v bezobalových obchodech či farmářských trzích.

Suroviny: 120g veganských sušenek; 60g rostlinného másla; 1 kostku Soyka tofu; 250 ml Soyka smetany; 100 g cukru; citronová šťáva; vanilka.

Postup: Sušenky nadrtíme a smícháme s máslem. Těsto vmačkáme do formy a dáme na 10 minut do trouby rozehřáté na 180 stupňů. Ostatní suroviny rozmixujeme a nalijeme na sušenkový základ. Pečeme cca 30 minut. Vychladlý cheesecake ozdobíme čerstvým ovocem.

Česká veganská společnost

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Česká veganská společnost

Written by

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Česká veganská společnost

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade