Vitamín B12 — Achillova pata veganství?

Vitamín B12 je často označován za Achillovu patu veganství. Je tomu tak proto, že se vyskytuje pouze v živočišných produktech. Jak se tam ale dostal? A pro koho by mělo být jeho doplňování samozřejmostí?

Vitamin B12 netvoří živočichové ale bakterie, které žijí v jejich trávicím traktu nebo v půdě. Hospodářským zvířatům je dnes však z důvodu nepřirozenosti jejich chovu přidáván do krmiva uměle. Dokonce i bakterie v našich střevech produkují tento vitamín, bohužel ho naše tělo nedokáže zpětně vstřebat.

Navzdory různým mýtům neobsahuje přirozeně žádná rostlinná potravina kvalitní zdroj vitamínu B12.

Často vychvalovaný tempeh nebo spirulina obsahují pouze analog tohoto vitamínu, který naopak brání ke správnému vstřebávání vitaminu B12. Řešením mohou být obohacené rostlinné potraviny (např. rostlinná mléka nebo jogurty), zde však musí člověk pozorně číst etikety a příjem si hlídat.

Nejjednodušší cestou, jak vitamín B12 získat, je doplněk stravy

Denně se osobám do 50 let doporučuje konzumovat 250 µg kyanokobalaminu (syntetická forma vitamínu B12) nebo 2500 µg týdně. Doplňování tohoto vitamínu nedoporučujeme pouze veganům, nedostatkem mohou snadno trpět i vegetariáni, osoby, které maso omezují či dokonce běžní konzumenti masa, kteří např. berou prášky na pálení žáhy. V živočišné stravě je totiž tento vitamín vázán na bílkovinu, pro naše tělo je tedy složitější vitamín přijmout a je k tomu zapotřebí správná funkce trávicí soustavy a žaludečních kyselin.

Máte dostatek vitamínu B12?

Pozor! Vzhledem k tomu, že zásoby v játrech vydrží několik let, nemusí se neadekvátní přísun projevit hned. Nedostatek se kromě únavy a slabosti projevuje typicky brněním končetin, anémií, depresí, poruchami paměti či zraku. Déletrvající nedostatek může vést dokonce k poruchám chůze a nevratnému poškození nervové soustavy. Ideální je nechat si hladinu vitaminu B12 vyšetřit. U svého lékaře vždy žádejte vyšetření holotranskobalaminu, což je transportní bílkovina, která přenáší molekuly B12. Často se však setkáte s tím, že Vám praktický lékař z důvodu finanční náročnosti nebude chtít tento test provést, proto doporučujeme laboratoře Synlab, které najdete po celé České republice.

--

--

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Česká veganská společnost

Česká veganská společnost

49 Followers

Jako nezisková organizace usilujeme o svět, ve kterém si každý může vybrat lahodné a zdravé jídlo, které je dobré pro všechny lidi, zvířata i naši planetu.