29 METREKAREYE NE KADAR DEĞER SIĞDIRABİLİRİZ?

Tasarımın, konvansiyonel olana meydan okuma becerisinin güzel bir örneği; Austin merkezli bir start-up olan Kasita, 29 metre karelik bir yaşam alanı içerisine tüm ‘akıllı’ teknolojileri sığdırmayı hedefliyor. Hatta şirket bu mikro-evlere ‘’konutun Iphone’u’’ ismini vermiş. Sınırlı boyutlardaki yaşam alanları özellikle son dönemlerde minimalist bir yaşam biçimini benimseyen bireylerin tercihi haline gelmeye başladı. Özellikle; etkileri hala devam eden ‘mortgage’ krizinin etkileri ve kalabalıklaşan şehirlerde artan arazi verimliliği ihtiyacı, küçük ama verimli düzenlenmiş yaşam alanlarının gerekliliğini her geçen gün artırıyor gibi görünüyor.

Tabi ki küçük bir eve sahip olmak demek konforsuz bir yasam alanına sahip olacağınız anlamına gelmiyor. En güncel ses tanıma teknolojileriyle donatılmış bu ev, ruh halinize göre ışık şiddetini ve ortam ısısının ayarlayabiliyor ya da davranış kalıplarınızı tanıyarak televizyonu saklı bir duvardan çıkararak en sevdiğiniz yayın uygulamasını sizin için hazır hale getiriyor. 29 metrekare içerisinde birbiri ile sürekli iletişim halinde olan 60 akıllı cihaz olduğunu ve bu sayede yaşam alanınızın sizinle devamlı bir etkileşim içerisinde olduğunu hayal edin. Şimdi de ülkemizdeki inşaat sevgisini hayal edin. Sektör olarak bu denli aktif ve bu denli önemsenen bir alanda bizim ülkemizde de teknoloji tabanlı girişim firmaları görmek güzel olmaz mıydı?

Diğer taraftan bağımsız bir şekilde akıllı ev çatı kavramı altında ürün geliştiren teknoloji tabanlı bir çok girişim firması olduğunu biliyoruz. Hatta Venn Tasarım olarak bizzat içerisinde bulunduğumuz, akıllı kapı kilidi, akıllı priz, akıllı evcil hayvan mama dispanseri, akıllı hava temizleyici gibi farklı firmalara ait birçok proje mevcut. Bu bağımsız girişimler bir noktada yapıların kendileriyle entegre olarak hayatımızda sıradan normlara dönüşecekler. Ucuz bir pazarlama yöntemi olarak içerisinde klima bulunan evlerin akıllı ev olarak tanıtıldığı aciz yaklaşımları bir kenara koyar isek; umarım hali hazırda birbirinden bağımsız ilerleyen inşaat ve akıllı ev teknolojileri sektörleri kısa vadede ortak bir paydada birleşerek, tasarım odaklı inovasyonun insan merkezli ve yüksek katma değerli çıktılarını oluşturmaya başlayacaklardır.

Zefir elektronik — Yemlebeni

Son bir not; Kasita evlerinin, Houston ve Brooklyn gibi kalabalık kentlerde istiflenerek bir mikro-apartman kulesi oluşturmak veya küçük restoran ve mağazalar tarafından ticari mekânlar olarak kullanılmak gibi bir iddiası var. Sizden ricam tasarımcı düşüncenin kavram geliştirme gücünün büyüklüğünü ve bu düşüncenin toplumsal kabul düzeyindeki problemlere ne denli verimli ve yaratıcı çözümler getirebileceğini sürekli hatırlamaya gayret etmeniz. Özellikle son dönemde gelişen bir trend, tasarımcı düşüncenin kavram geliştirme gücü dünya çapında var olan kitlesel problemlerin çözümü noktasında politika geliştirici bir kaynak olarak görülüyor olması. Venn ekibi olarak bizler de bu yolda iyi sonuçlar elde gayretimizi sürdürüyoruz.

Saygılar,

http://venn-idc.com/tr/calismalar

Hakan.

https://www.theverge.com/2017/9/6/16255726/kasita-modular-home-design-iot-tech-integration-video

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.