7 ieteikumi, kā sagatavoties darba intervijai

Gustavs Upmanis
Visas Iespējas
Published in
6 min readJan 20, 2020

Šoreiz kopā ar Circle K sagatavojām 7 “tips n’ tricks”, kā sagatavoties un vislabāk sevi pasniegt darba intervijas laikā.

Uzzini, kā parūpēties, lai nākošās darba intervijas gala rezultāts ir kārotā darba piedāvājums.

Nekas nespēj tik muļķīgi izgāzt Tavas izredzes uz darba iegūšanu kā zināšanu trūkums par kompāniju, uz kuras pozīciju piesakies!

“Uz katru interviju nākot ir jāsagatavojas, lai zini, kur esi atnācis. Mēdzam uzdot jautājumus, vai esi iepircies Circle K, kura kafija Tev visvairāk garšo utt. Tas atstāj ļoti labu iespaidu, ja esi iepriekš par to aizdomājies!”

Dodoties uz darba interviju, velti vismaz 5 minūtes, lai uzzinātu nedaudz vairāk par kompāniju uz kuru dodies! Mājaslapā atradīsi vispārīgo aprakstu par piedāvātajiem pakalpojumiem, kā arī kompānijas vīziju un mērķus. Ja vēlies iet soli tālāk, ir vērts apskatīt arī sadaļu par cilvēkiem, kuri kompānijā strādā un varbūt pat atrast informāciju par cilvēku, kas Tevi, visticamāk, intervēs. Iegūtā informācija var būt noderīga izvēloties stratēģiju, kā sevi vislabāk pasniegt un kuras rakstura iezīmes izcelt.

Ja iespējams, ieplāno interviju dienā, kad Tev ir nedaudz vairāk brīvā laika, lai sagatavotos ne tikai fiziski, bet arī mentāli!

“Ir jābūt pārliecinātam, ka arī desmitos vakarā Tu spēsi ar smaidu apkalpot klientus, kas ienāk veikalā. Cilvēkam ir sākumā pašam jānolemj un jāved “pārrunas ar sevi”, lai saprastu vai viņš to spēs un gribēs.”

Vēlreiz aplūko savu CV, kā arī motivācijas vēstuli, ko nosūtīji darba devējiem (lai nesanāk, ka uz papīra rakstītais ne līdz galam atbilst realitātei), kā arī padomā, kuras ir tavas spēcīgākās rakstura iezīmes un prasmes, kas labi noderētu veicot darba pienākumus. Padomā arī par rakstura iezīmēm un zināšanām, kas nav Tavas stiprās puses (tām būtu jābūt tieši saistītām ar tavām spēcīgajām pusēm), lai neapjuktu, ja šāds jautājums tiek uzdots.

Pārdomā, kā atbildēt godīgi, tajā pašā laikā nemazinot savas iespējas uz darba iegūšanu. Sakot, ka Tev nav trūkumu, radīsi daudz lielākas aizdomas, nekā atbildot godīgi, bet pieminot, ka esi gatavs mācīties un apgūt jaunas lietas.

“Ja kavēsi vairāk par 10 minūtēm, noteikti informē iepriekš, vai pārcel interviju uz citu laiku!”

Lai šādu iespējamību novērstu, vienmēr ierēķini papildus laiku, lai, ierodoties intervijas vietā, nav jāskrien pa taisno uz interviju, bet vari noskaņoties intervijai, aiziet uz labierīcībām un doties iekšā par visiem 100%.

Ja nervi liek sevi manīt, papildus vari uztaisīt dziļos elpošanas vingrojumus un nostāties pāris spēka pozās (“power poses”, vairāk uzzini te https://jamesclear.com/body-language-how-to-be-confident)– kas Tev ļaus atbrīvot saspringtos nervus un iegūt lielāku pārliecinātību par sevi.

Parūpējies, lai pirmais iespaids, ko atstāj uz darba devēju palielina, nevis samazina Tavas izredzes iegūt darbu!

“Mēs noteikti negaidām, ka cilvēks uz interviju ieradīsies uzvalkā, jo darbā, mūsu gadījumā, tiks valkāta uniforma, taču mēs ņemsim vērā vai cilvēks izskatās sakopies.”

Veicot kompānijas izpēti, aplūko arī bildes ar darbiniekiem, lai saprastu, kādi aspekti tiek ņemti vērā meklējot jaunos darbiniekus. Ja dodies uz kādu valsts iestādi, kur darba vietā sagaida ka ieradīsies formālā apģērbā, parūpējies, lai tāds ir arī Tavs intervijas apģērbs. Ja vēlies darbu iegūt kādā neformālākā vietā kā, piemēram, pārdevēja darbu sporta preču veikalā, izvēlies ērtāku un neformālāku apģērbu ar kādu akcentu, kas parāda, ka tavas ikdienas intereses sakrīt ar uzņēmuma vērtībām. Nepārspīlē, bet tomēr padomā, kā vari palikt atmiņā.

Attiecībā pret aksesuāriem, tetovējumiem un citām lietām — padomā, kādi standarti tiek prasīti no darbiniekiem ikdienas darbā. Ja darba pienākumos tiek iekļauta strādāšana ar pārtikas produktiem, padomā par matu sakārtojumu un citiem sīkumiem. Galvenais, lai izskats ir tīrs un kārtīgs.

Sagatavojoties intervijai, ir svarīgi saprast, vai Tu tiešām esi gatavs strādāt konkrētajā pozīcijā un vai apzinies, ko ietvers darba pienākumi.

“Ir ļoti svarīgi, ja cilvēks cenšas izzināt, kāda tad būs tā reālā ikdiena. Jo vairāk zināsi, jo vairāk būsi gatavs!”

Ja pieejamā informācija nav pietiekami plaša, pieraksti uz lapas jautājumus, ko vēlies uzdot darba devējam intervijas laikā. Tie var būt saistīti gan ar praktiskajām darba pienākumu pusēm, kā piemēram darba laiks, līgums, iespēja strādāt no mājām, darba uniforma u.c., gan arī kompānijas darba kultūra un izaugsmes iespējas.

Uzdodot šāda veida jautājumus, tu radīsi iespaidu, ka nopietni apsver šo darba pozīciju un saproti uz ko paraksties! Galu galā, intervija nav paredzēta tikai tam, lai pārliecinātu darba devēju par savām prasmēm, bet arī uzzinātu, vai šī ir vieta, kurā esi gatavs un vēlies strādāt!

Lai arī cik ļoti vēlamies par sevi atstāt “perfekto” iespaidu, darba iegūšanas gadījumā pašiem vien būs ar uzburto bildi jāsadzīvo.

“Ir ļoti svarīga atklātība! Mēs saprotam, ka ne jau visi tagad gribēs līdz mūža galam strādāt par pārdevēju un to arī nesagaidām. Labāk atklāti izstāsti, ka gribi apmaksāt studijas, vai, ka darbs atrodas izdevīgi tuvu mājām.”

Ja esi pieminējis, ka pārvaldi vairākas valodas un strādā ar dažādām programmām, esi gatavs, ka šīs zināšanas var sanākt likt lietā. Ja pietrūkst iepriekšējas pieredzes konkrētajā nozarē vai šis ir Tavs pirmais darbs — padomā par cita veida pieredzēm un izaicinājumiem, kam dzīvē esi gājis cauri un kuros iegūtās zināšanas noderētu arī jaunajā darba vietā! Taču, pārdomā iepriekš, vai informācija, ar ko plāno dalīties, ir nozīmīga atbilstošajam darbam.

“Par bērnudārzu noteikti nav jāstāsta, bet vari pastāstīt, kā vecākiem palīdzēji tirgoties brīvdabas tirdziņos, kā arī izaicinošām situācijām dzīvē, kurām esi izgājis cauri. Negaidām, ka to rakstīsi CV, bet labprāt dzirdēsim, ja tas attiecas uz “tēmu”.

Ja Tava galvenā motivācija ir tikai finansiālā labuma iegūšana un nav nekādas intereses par pašu darbu, ko plāno veikt, labāk uzreiz sākt meklēt citu vietu.

“Mēs meklējam un sagaidām, ka cilvēks, kurš atnāk, grib šeit būt. Neder, ka vienkārši pateiksi “Man vienalga, ko darīt, man vienkārši vajag darbu”. Kādai interesei par darbu jābūt.”

Pat ja tiksi pieņemts darbā, visticamāk, jau pēc mēneša sāksi skatīties jaunus darba sludinājumus, tāpēc liela ieguvuma no tā nebūs ne Tev, ne darba devējam-tikai papildus galvassāpes.

Ja, piesakoties intervijai, uzreiz zini, ka vari strādāt tikai īstermiņā, piemēram 2 nedēļas, pārdomā, vai šis darbs ir atbilstošs un vai darba devējs būs ieinteresēts apmācīt un nolīgt kādu uz tik īsu laiku. Ir vairākas nozares, kurās regulāri nepieciešami papildus cilvēki uz sezonu, kā piemēram, darbs par saldējumu pārdevēju, bet to būtu svarīgi saskaņot ar darba devēju intervijas laikā.

Ja pēc intervijas pagājušas jau 3 nedēļas, bet joprojām nezini rezultātus — nebaidies sazināties ar darba devēju, lai noskaidrotu intervijas iznākumu.

“Vienmēr ar visiem sazināmies caur e-pastu vai piezvanot. Pašam ar darba devēju jāsazinās tikai tad, ja tas aizņem vairāk kā 2–3 nedēļas. Tāda pārlieku liela interese arī nav nepieciešama.”

Var gadīties, ka Tev bijis izslēgts telefons brīdī, kad zvanījis darba devējs, vai e-pasts nonācis SPAM mapē. Ņem gan vērā, ka uz pozīciju pretendē vairāki cilvēki, interviju process var ieilgt, tādēļ nesūti ziņu jau pāris dienas pēc intervijas. Lai šādu situāciju novērstu, intervijas beigās vienmēr ir vērts pajautāt, cik drīz būs zināmi rezultāti.

Atbilstoša darba atrašana gan interešu, gan finansiālā atalgojuma ziņā nav vienkārša (savādāk nemaz netaptu šī bloga ieraksts), tādēļ rēķinies, ka tas var paprasīt gan laiku, gan ieguldīto darbu. Taču ieguldītās pūles atmaksāsies, kad iegūsi darbu, kas patīk un kurā redzi izaugsmes iespējas!

Lai veicas!

--

--