Dienasgrāmata nav tikai pusaudzēm. Kāpēc ir noderīgi pierakstīt savas domas? — Raksta Klinta

Alise Golovacka
Visas Iespējas
Published in
3 min readMar 15, 2019

Dzīve rit, notiek nemitīga kustība. Mūsdienu pasaulē nereti viss, par ko cilvēki domā, ir, kā tikt līdzi. Darbs, mājas, darbs, mājas… Laiks skrien, un, paskatoties atpakaļ, nonāc pie secinājuma, ka visu laiku esi bijis tādā “vāveres ritenī” un neesi ticis līdzi pats sev. Bet, kur ir problēma? Varbūt tā jāmeklē jau pašos pirmsākumos — brīdī, kad sešos no rīta mosties, stresa pārņemts cērt virtuves skapīšu durvis un taisi savu kafiju, kuru, protams, pat nepaspēsi izdzert, jo “nebija laika”. Varbūt problēma slēpjas tajā, kā uzsāc savu dienu? Šeit palīgā nāk dienasgrāmata — personīgais žurnāls jeb “journaling”!

Jau kādu laiku sociālajos tīklos, blogos un Youtube aktuāla kļuvusi sava personīgā žurnāla veidošana. To varētu saukt arī par sava veida dienasgrāmatu. Kā tas darbojas? Pavisam vienkārši — Tu pamosties, iespējams, nedaudz agrāk, kā ieraksts, paņem iepriekš iekārtotu blociņu vai visparastāko pierakstu kladi un raksti. Raksti visu, kas ienāk prātā — savas domas, dienas plānu, idejas, citātus, sapņus, ieceres un vēlmes. Protams, tu vari savus pierakstus veikt jau iepriekš izveidotā dienasgrāmatā, un tavā ziņā atliks tikai izvēlēties, kuru lauciņu aizpildīt pirmo un uz kuras līnijas rakstīt. Taču, kā jau minēju, pierakstus vari veidot arī pavisam parastā kladē, dizainu veidot pats. Tādējādi tavai dienasgrāmatai būs lielāka pievienotā vērtība. Rozā klade ar zelta maliņām vai līniju burtnīca — ir skaidrs — tas ir labs veids, kā savas domas izlikt uz papīra un produktīvi uzsākt rītu.

Ko rakstīšana Tev dos?

Dienasgrāmatas rakstīšanai ir liela nozīme sevis attīstīšanā, izprašanā. Tā ir kā terapija, kurā psihologs esi sev pats. Saprast savas vēlmes, sakārtot domas, izanalizēt savu ikdienu — tas ir svarīgi. Diemžēl, daudzi par to aizmirst un tas noved pie dažādām problēmām, mūžīgas neapmierinātības un pārliecības, ka viss ir slikti — galā tikt nav iespējams.

Skeptiķiem varētu šķist, ka tas ir lieks laika patēriņš, tomēr tā nebūt nav. Tas ir lielisks veids, kā uzlabot un mainīt ikdienu, paaugstinot savas dzīves kvalitāti — jau no paša rīta, kamēr citi vēl pat nebūs modušies vai skries savā ikdienišķajā, stresa pārpildītajā rutīnā, tavas domas būs sakārtotas, tu zināsi, ko vēlies.

Iespējams, tev būs radušās jaunas idejas sava tikko uzsāktā biznesa attīstīšanai, dzīvokļa labiekārtošanai vai spontāns plāns neaizmirstamai nedēļas nogalei. Rakstīt dienasgrāmatu — tā ir sava veida meditācija. Daudzi šo rakstīšanai atvēlēto brīdi izmanto, lai uzrakstītu, par ko tie ir pateicīgi. Citi pieraksta svarīgākās vērtības. Tas palīdz novērtēt dzīvi un izvērtēt prioritātes. Noderīgi ir pierakstīt savu mērķus. Varbūt tavs mērķis ir aiziet uz sporta zāli, sakārtot istabu vai samazināt ikdienā telefonā un sociālajos tīklos pavadīto laiku, bet varbūt tu visu mūžu esi vēlējies aizbraukt uz Ziemeļameriku, lai ieraudzītu Niagāras ūdenskritumu. Domas materializējas. Īpaši, kad tās tiek liktas uz papīra. Nav būtiski, cik tavs mērķis liels šķiet citiem, svarīgi ir, cik nozīmīgs tas ir tev.

Leonardo Da Vinci pieraksti

Interesanti, ka Īzaks Ņūtons, Darvins un pat Leonardo Da Vinči, kā arī citi izcilie prāti esot nodarbojušies ar ikdienišķu žurnāla jeb savas dienasgrāmatas rakstīšanu. Varbūt esam atklājuši veiksmes noslēpumu? Tas ir vēl viens arguments, kāpēc iekļaut šo arī savā ikdienā un sākt dienu produktīvi. Nekad nevari zināt, kad no tavas mazās idejas trešdienas rītā uz papīra izaugs kaut kas liels un nozīmīgs. Sava personīgā žurnāla rakstīšana ir meditācija, terapija un sevis pilnveidošana, lielisks palīgs sapņu un mērķu īstenošanā. Varbūt ir vērts ieviest šo mazo rituālu arī savā ikdienā?

Rakstu sagatavoja Klinta Dzelme Kola

--

--