Ko mēs iemācījāmies, pieņemot cilvēkus darbā?

Gustavs Upmanis
Visas Iespējas
Published in
5 min readOct 24, 2019

Vārdu salikums “darba intervija” jau iegājies folklorā kā bieds, ar ko uzdzīt drebuļus gan studentiem, gan pieredzējušiem darbiniekiem. Taču izrādās — vadīt darba intervijas ir ne mazāk biedējošs process. Mēs, Visas Iespējas komanda, nesen izbaudījām, kā ir atrasties galda otrā pusē, meklējot savus jaunos darbiniekus, un teiksim godīgi — tā bija nogurdinoša, bet vērtīga pieredze. Tāpēc sapratām, ka vēlamies padalīties savās atziņās arī ar Tevi, lai Tu nospīdētu jau savā nākamajā darba intervijā vai arī, no otras puses, varētu izveidot efektīvāku atlases procesu.

Vispirms fakti. Mūsu atlase sastāvēja no 4 līmeņiem: e-pasta pieteikums ar motivāciju un CV, telefonintervija, intervija aci pret aci un visbeidzot uzdevums, kuru prezentēt klātienē visai komandai. Kopumā no 100 kandidātiem, izvēlējāmies 4, kuri šobrīd jau pie mums strādā.

Mēs nemēģinām teikt, ka mūsu process ir perfekts, vai pat to, ka starp noraidītajiem cilvēkiem nav kāda labāka, ko mēs netīšam nepieņēmām. Bija pāris, kas nepacēla īstajā mirklī, bija pāris, kas nelaikā saslima un ar mums nesazinājās. Un gan jau bija tādi, kas ir lieliski cilvēki, bet, lasot CV un nezinot cilvēka 'backstoriju' mēs nemācējām pareizi nolasīt situāciju, un vienkārši nepieņēmām. Iespējams, kādu pazaudējām arī iekšējā komunikācijā. Un mums ir ļoti žēl, ka mums vēl nav gana laba sistēma, lai mēs nepieļautu kļūdas.

Bet nu ķeramies pie lietas.
IETEIKUMI KANDIDĀTIEM, kā parādīt sevi no labākās puses:

1. Zini, uz ko Tu piesakies. Ja piesakies darbā jauniešu uzņēmumā, korporatīva rakstura e-pasts ar “cienījamās dāmas un godājamie kungi” nederēs. Pielāgo savu valodu mums, taču saglabā solīdumu. Tāpat ir svarīgi zināt uzņēmuma vērtības un uz tām atsaukties, kā piemēram, mūsu gadījumā tā ir jauniešu izaugsme. Augstu novērtēti vienmēr ir tie kandidāti, kas iegulda laiku kompānijas darbības izpētē un spēj jau uzreiz pateikt, kas viņus piesaista un kur viņi redz savu lomu. Vēstules, kas tiek sūtītas visiem darba devējiem pēc kārtas, nav lielā cieņā, atšķirību var just.

2. Esi cilvēks. Vairāk kā pieredzes bagātu speciālistu, mēs meklējam sev foršu komandas biedru. It īpaši, ja Tev šīs pieredzes nav, parādi ar savu motivāciju, cik daudz esi gatavs darīt un mācīties. Ir svarīgi jau ar pirmo epastu izveidot spēcīgu asociāciju, it sevišķi, kad pieteikumu skaits ir pie simta un pusi kandidātu nākas izsijāt jau pašā sākumā. Šajā gadījumā saiknes dibināšanai lielu lomu nostrādāja tieši motivācijas stāsts. Tas nenozīmē, ka mēs vēlamies dzirdēt visu Tavu dzīvi (pagaidām), bet gan būtiskāko tiešā valodā: “keep it simple, but significant”.

3. Ā, jā, un nepieļauj muļķīgas kļūdas! Gramatika, teikumu struktūra un loģiskums ir svarīgas lietas, tāpēc, lai neizskatītos pavirši — pārlasi savu pieteikumu divreiz! Biznesa pasaulē pastāv 7 sekunžu likums, kas ir laiks, kas tiek veltīts viena pieteikuma izskatīšanai. Mēs veltījām vairāk laika, taču princips paliek tas pats — mācies atstāt labu pirmo iespaidu. Dažreiz var nostrādāt kaut vai viens teikums, izcelti svarīgākie atslēgas vārdi vai oriģināli noformēts CV. Pirmajā kārtā nemēģināsim nolasīt savu ideālo kandidātu, taču redzēsim, ar kuriem mums visticamāk nav “pa ceļam”.

4. Īstais vaibs. “Vaibs” ir ļoti abstrakts jēdziens, tāpēc grūti izskaidrojams, taču tajā pašā laikā viens no svarīgākajiem kritērijiem. Par dažiem kandidātiem liekas, ka it kā ir gan prasmes, gan arī motivācija, bet kaut kas līdz galam “nepas”. Lieliska prasme, ko Tev izkopt, ir publikas (intervētāju) nolasīšana un spēja runāt ar viņiem vienā emocionālajā un enerģijas līmenī. Mūsu gadījumā kandidāti iebrauca abos grāvjos: gan centās mūs iemidzināt ar pārāk daudz detaļām, gan arī spridzināja ar tik lielu entuziasmu, ka jutāmies neērti savā personīgajā telpā. Tas gan nenozīmē, ka Tev ir jābūt esošās komandas kopijai. Tieši otrādi, mūs piesaistīja cilvēki, kas spēja pienest kādu jaunu personības šķautni; cilvēki, kas darbojušies citā vidē un no kuriem varam ko mācīties. Tāpēc tā vietā, lai teiktu “atbilstu visām jūsu prasībām”, atrodi savu unikālo pienesumu.

5. Zini, par ko Tu runā. Intervijās svarīgi ir būt atklātam un godīgam, un tas tiek augstu vērtēts neatkarīgi no tā, vai atbilde atbilst intervētāju “ekspektācijām”. Uzskatām, ka labāk godīgi atzīties par zināšanu trūkumu, nekā saputroties jau nākamajā jautājumā, kad tiek prasīts specifisks viedoklis. Ja izsaki kādus apgalvojumus par sevi, esi gatavs, ka Tev tiks prasīti piemēri no reālās dzīves, kur tas izpaudās. Divkosība kā intervijā, tā vēlāk darbā neliecina neko labu par Tevi kā personu.

6. Saglabā fokusu. Tas vienkāršiem vārdiem nozīmē strukturēt savas atbildes tieši un saprotami. Katram mūsu uzdotajam jautājumam ir konkrēts mērķis, tāpēc mēģini nenovirzīties no jautājuma un neizplūst plašos paskaidrojumos. Bieži vien intervētājs iegūst vajadzīgo jau pēc pirmajiem vārdiem un viss pārējais tiek laists gar ausīm. Dažbrīd intervētāji centīsies Tevi izsist no fokusa, ar kādu “random” jautājumu, piemēram: ja Tu būtu auglis, kāds auglis Tu būtu? Visbiežāk tie ir jautājumi bez pareizajām atbildēm, bet tādā veidā testējam Tavu rīcību nestandarta situācijās. Pie tam, jo spēcīgāks kandidāts esi, jo vairāk tiksi testēts ar piņķerīgajiem jautājumiem. ;) Galvenais, neapjūc un neuzbrūc pretī, saglabā vēsu prātu un sniedz tikpat konstruktīvas un trāpīgas atbildes kā līdz šim. Abās galda pusēs sēž cilvēki, kas nozīmē gan, ka mēs varam pieļaut kļūdas, gan arī to, ka nav jāsatraucās, satiekot mūs.

Tas, ko svarīgi ir saprast, ka mēs arī nemeklējām vislieliskākos cilvēkus, bet patiešām vācām komandu, kur visi viens otru spēsim papildināt. Principā nav sliktu kandidātu, ir tikai kandidāti, kas ir mazāk piemēroti tieši tai specifiskajai lomai, ko meklējam mēs.

IETEIKUMI ATLASES VEIDOŠANĀ, kā visefektīvāk izraudzīties “īsto un vienīgo”:

1. Ierēķini daaaaaudz laika. Mums atlases jūtīs pagāja vesels mēnesis, tāpēc tikai tagad izsūtījām atteikuma vēstules, par ko, lūdzu, mums piedodiet. Rēķinām, ka nepieciešams atvēlēt aptuveni 2 nedēļas, lai pieteiktos, vēl 1.5 nedēļas intervijām, un vēl 1 nedēļa uzdevuma prezentācijai un galējā lēmuma pieņemšanai.

2. Apzini iekšējos sakarus. Varbūt Tev vai Taviem komandas biedriem ir pazīstami cilvēki, kam varētu interesēt un padoties atbilstošais darbs. Beigās gan nevienu šādā veidā nepieņēmām darbā, taču tieši šie kandidāti bija starp spēcīgākajiem un uzstādīja augstu latiņu pārējiem jau pašā sākumā. Turklāt par šiem cilvēkiem jau ir zināms plašāks priekštats.

3. Tiecies klātienē tikai ar spēcīgākajiem kandidātiem. Mūsuprāt, darījām gudri, ka veicām telefonintervijas, un arī ne ar visiem kandidātiem, tādējādi ietaupot savu un kandidātu laiku. Domājam, ka nākamajā reizē liktu kandidātiem jau no paša sākuma izpildīt mazu uzdevumu, teiksim anketas aizpildīšanu, lai izsijātu tos, kam tiešām interesējam.

4. Uzdod uzdevumu. Tas, mūsuprāt, ir visobjektīvākais veids, kā iztestēt kandidātu, jo intervijas bieži vien balstās uz personīgajiem aizspriedumiem, taču uzdevums parāda kandidāta īsto zināšanu bagāžu un attieksmi pret darbu. Pie tam uzdevuma veikumu ir vieglāk salīdzināt ar citiem kandidātiem nekā intervijas atbildes.

5. Tici savai iekšējai sajūtai. Kā jau minējām, īstais vaibs ir viens no vissvarīgākajiem elementiem kandidātu atlasē. Un tas nenozīmē, ka jāsakrīt visām interesēm, arī ar kandidātu no citas pagātnes pieredzes un vides var veidoties cieša saikne, kas pie tam sniegs daudzveidību komandā. No tā nav jābaidās. Interesanti bija arī novērot, ka sākotnējā sajūta par
to, vai sanāks sastrādāties, kas radās, iepazīstot kandidātu individuāli, apstiprinājās, tam satiekoties ar pārējo komandu. Tātad kaut kas objektīvs tajā visā noteikti ir un iekšējai sajūtai vajag ticēt. Tomēr vienmēr atlases procesā ņem talkā visu komandu. Kā nekā sastrādāties nāksies visiem.

Ceram, ka starp mūsu atziņām Tev izdevās atrast ko noderīgu arī sev. Vienīgi pirms visu triku pierakstīšanas atceries, ka šis ir tikai mūsu personīgais viedoklis un uz citām kompānijām šie triki varētu nestrādāt. Lai vai kā, veiksmi Tev darba/darbinieku medībās!

Ar cieņu,
Tava “Visas Iespējas” komanda

--

--