Nejen kruhy: k základům oboru

Tomáš Marek
Vizualizace dat
Published in
4 min readMay 17, 2019

Mimo občasných výkřiků do tmy nemá český knižní trh vizualizačním nadšencům mnoho co nabídnout. Nakladatelé manažerské literatury občasně a bez koncepce sáhnou po úspěšných zahraničních titulech a vydají například Efektivní analýzu a využití dat od bratrů Gemignaniových, původní texty se pak většinou věnují úzkým odborným tématům, jako kniha o historii ISOTYPE nazvaná Informační grafika od Lady Hanzelínové. Teď vychází publikace s tajemným názvem Nejen kruhy, která rozhodně není o spartakiádě a která má potenciál toto nepříjemné knižní vzduchoprázdno vyplnit.

Chce být především vstupním rozcestníkem pro rodící se oborovou diskuzi a neskrývá své vizuální kořeny: je dílem Richarda Jaroše a Pavly Pauknerové z UMPRUMu. A kniha je to nejen důležitá, ale i krásná. Nutno ještě pro korektnost poznamenat, že bych si na tom trval i v případě, kdybych nefiguroval v tiráži.

Nejen kruhy tvoří tři obsáhlé celky: úvodní studie, obrazová část a následně rozhovory s praktiky i teoretiky, kteří se v Česku vizualizaci věnují. Úvodní studie Richarda Jaroše a Pavly Pauknerové je solidním kusem textu, pojednávajícím nejen o historii zobrazování dat a vývoji vizuálních metafor, ale i o současných výzvách digitálních médií a vizuálním myšlení. Čtivý text a ostatně i celá kniha jsou bohatě opoznámkovány a slouží výtečně jako rozcestník do souvisejících témat a nejdůležitějších zdrojů v oblasti. K obrazové části přecházejí autoři studie chytře skrze objevný koncept informačního flâneura.

„Zdaleka ne všichni informační „kartografové“ a „flâneuři“, kteří se chtějí vydat do doposud neprobádaných datových končin, budou mít patřičnou znalost vizualizačních technik. Většinu základních grafů a vizuálních metafor se sice učíme chápat již na základní škole, málokdy si však najdeme čas, abychom je podrobili důkladnějšímu zkoumání — pokusili se rozkrýt, jak jsou konstruovány, jakými prostředky argumentují či manipulují, s jakými záměry a z jakých důvodů. Zdá se, že jsou prostě „tady“, přesto v žádném ohledu nejsou neutrální ani nevinné. O tento typ gramotnosti je třeba usilovně pečovat.“

Obrazová část může být právě za takovou péči o vizuální gramotnost považována. Představuje základní vizuální metafory, základní grafy, a jejich omezení i specifika. Jednotlivé dvojstrany pak otevírají problémy a koncepty, které se s vizualizací pojí, jako gestaltismus, grafické proměnné, mapová zobrazení nebo potíže s odhadováním plochy. V této části jsem asi nejvíce vzpomínal na knihu Graphesis Johanny Druckerové, která podobným způsobem prezentuje některé koncepty a témata v tom, čemu sama říká „okna“ — dvojstránky s vhledy do souvisejících oblastí. I ona se ve své knize věnuje historii vizualizace a vizuálních metafor, i ona naráží na problémy s nimi spojenými. „I suspect Graphesis may prove to be an important book,” napsal recenzent Scott McLemee z Inside Higher Ed o knize Johanny Druckerové, a to stejné platí o Nejen kruhy dvakráte, protože na rozdíl od Graphesis pomrkávají Jaroš a Pauknerová mnohem znatelněji i na praxi a běžného čtenáře.

Záznam panelové diskuze a rozhovory s odborníky doplňují skládačku. Dokreslují jednotlivé oblasti praxe i výzkumu, které se u nás řeší, a ukazují, že vizualizace není ani z daleka jednoduše ohraničitelnou oblastí. Mezi nejzajímavější patří pohledy statistika Tomáše Chrámeckého, datového novináře Jana Cibulky nebo motion designéra Lukáše Fišárka. Vizuál celé publikace si v ničem nezadá s kvalitou obsahu, od grafů sledujících postup čtenáře textem až po rozkladatelnou obálku s rozhodovacím diagramem, inspirovaným známým dílem Andrewho Abela. Nejen kruhy jsou prvním původním základním kamenem zkoumání vizualizace dat, který v českém jazykovém prostředí vychází knižně. Vizuálně, obsahově i přesahově dostála publikace svému názvu a zaslouží si místo nejen v knihovničce vizualizačních profesionálů, ale kohokoliv, kdo by se rád v oblasti vizualizace dostal z nulového povědomí na solidní rozhled za necelých 170 stran.

Nejen kruhy. Vizuální přístupy v zobrazování dat a informací
Jaroš Richard — Pauknerová Pavla — eds.
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze 2017
brožovaná, 165 str.
ISBN 9788087989067

Toto je starší blogový příspěvek publikovaný na již neaktivním webu vizualizacedat.cz.

--

--