10 saveta za 10 problema sa kojima se honorarci često susreću

Vladimir Jovanović
Vladimir Jovanović
5 min readMar 29, 2018

Ovo je ponovo objavljen članak od pre desetak godina.

U svom 18+ godina dugom radu kao honorarni web i grafički dizajner sam naišao na slučajeve koji se veoma često dešavaju u našoj zemlji. Većina svežih poslodavaca smatra da je posao kojim se bavimo lak i da njihov “nećak koji je tek kupio računar i instalirao Photoshop” to može da uradi isto tako dobro kao i mi koji se ovim profesionalno bavimo dugi niz godina. Problem sa naručiocima posla je što (web) dizajn ne smatraju ozbiljnim zanimanjem jer se do sada još uvek nije stvorila kritična masa profesionalaca koji bi tu sliku promenili i predočili koliko je znanja i truda potrebno da bi se postigao određen kvalitet. Zbog toga smo došli do situacije da su cene posla niske, a kvalitet u najvećem broju slučajeva veoma nizak.

Da, možda nešto izgleda jednostavno, lepo za oko i simetrično, lako za korišćenje, ali su trebale godine učenja i prakse da bi se do tog nivoa stiglo. Čak i posle toga, svaki posao je nov izazov koji zahteva nova rešenja. Novajlije u ovom poslu najčešće to ne umeju da urade i već na početku se upletu u preterano korišćenjim “bevel” i “shadow” efektima uz Comic Sans MS font. ;)

Evo najčešćih slučajeva sa kojima ćete se susresti i koje trebate na pravi način rešiti ukoliko želite da živite normalno od svog rada.

1. Uradi nam ovaj posao jeftino (za džabe) i nadoknadićemo ti kroz sledeći posao

Ni jedna ozbiljna poslovna osoba ne bi ulagala svoje vreme ili robu u neki posao zbog čiste nade da će mu se to nadoknaditi kasnije. Možete li da zamislite šta bi vam vodoinstalater odgovorio kada biste mu rekli “Ajde instaliraj mi lavabo za džabe, pa ću ti jednog platiti više kada mi bude trebala i kada “. Pa smejao bi vam se u lice!

Sem toga, kada to vreme bude došto da se radi novi posao, vas verovatno ne bi ni pozvali.

2. Mi nikada ne plaćamo ni dinara dok ne vidimo krajnji proizvod

Ovo je čista glupost, a možda i put ka prevari gde vam ni za finalni proizvod neće biti plaćeno. Praktično u svakoj profesiji je neophodno platiti deo avansno i sve ostalo u etapama, sem ako nije u pitanju baš jednostavan i brz projekat. Od trenutka kada sa nekim ostvarite zdrav radni odnos, možete da se dogovorite i za druge načine plaćanja, ali nov klijent bez nekog avansa ne bi trebalo da očekuje bilo šta sem prvog sastanka i jednostavnih skica.

3. Ovaj posao će biti sjajna reklama za tebe! Uradi ga jeftino (za džabe) i poslovi će da počnu da ti pljušte

Još jedna glupost. Opet zamislite da kažete vodoinstalateru “Instaliraj mi ovaj lavabo jeftino (ili za džabe) i ako se svidi mom prijatelju, dobićeš još mnogo poslova!”. Vodoinstalater bi onda verovatno odgovorio “Znači čak i da ti uradim ovaj posao najbolje što mogu, morao bih da ti uradim to za džabe da bih bio primećen? To znači da ovaj posao onda nije vredan rada”.

Sa druge strane, naručioc posla bi se verovatno hvalio kako je sjajan biznismen i kako je posao koji košta X dinara dobio veoma povoljno. Za vas bi to značilo da će i svi ostali, kojima bi vas on preporučio, očekivati isti ili bolji aranžman sa vama.

4. Posle pregleda skica/plana vašeg projekta: “Pa, nismo sigurni da bismo ovo iskoristili još uvek, ali ostavite nam ovaj materijal kako bismo se posavetovali sa partnerima/investitorima/prijateljima/rođacima”

Možete da budete SIGURNI da će ovaj klijent posle 15 minuta od razgovora sa vama, sa već gotovim planom u rukama tražiti od ostalih dizajnera uporedne cene. Kada ih budete budete ponovo nazvali obavestiće vas su vaše cene previsoke i da će “Mirko Mirković design” preuzeti posao.

Zašto i ne bi bili jeftiji kada ste klijentima besplatno ostavili već gotov koncept i konsultacije na koji ste utrošili sate ili dane svog rada? Dok ne sklopite posao, klijentima ne ostavljajte ništa kreativno.

5. “Pa, ovaj posao nije otkazan, samo odložen. Ostavite nalog otvoren i javićemo vam se za mesec ili dva”

Hmmm, verovatno neće. Ako se nešto radi, radi se dok je vruće, u drugom slučaju je verovatno već otkazano. Bila bi velika greška da se u ovom slučaju ne naplati dosadašnji posao, pa da se tek onda odloži do daljnjeg. U drugom slučaju je sasvim moguće da posle tog vremena nazovete klijente i da saznate da je posao dodeljen nekom drugom ko za vas nikad nije ni čuo.

6. “Ugovor? Šta će nam ugovor! Zar nismo prijatelji?”

Da, jesmo, do trenutka dok nešto ne krene naopako ili se pogrešno protumači. Od tog trenutka si ti krelac u odelu, a ja glupi dizajner i baš tada bi ugovor postao neprocenjiv. Sem naravno da u slučaju da ne želite da budete isplaćeni, svaki posao zahteva ugovor preko koga bi se definisali uslovi saradnje, zaduženja, rokovi i cene.

7. “Pošalji mi račun kad tvoj rad krene da se štampa”

Zašto čekati neki besmisleni rok da bi se poslao račun? Vi odgovorno stojite iza svog dela, zar ne? Vi ste pošteni, zar ne? Zašto onda morate da čekate i ovaj rok za vašu isplatu? Od trenutka kada isporučite vaše delo i ono je prihvaćeno od strane naručioca — naplatite ga! Ovde je u pitanju samo taktika da se plaćanje odloži.

8. “Prošli dizajner nam je to uradio za XX dinara” (sajt za 50–100€ na primer)

Pa šta?!? Da je prošli dizajner bio dobar u svom poslu, oni sada verovatno ne bi pričali sa vama, zar ne? To što je prošli dizajner uradio posao jeftino je samo njegov problem. Ljudi koji naplaćuju svoje usluge jeftino ili veoma brzo ostaju bez posla ili se samounište finansijski ili ubrzo promene zanimanje, a tada neko drugi mora da uskoči umesto njih. Odredite fer cenu i držite je se.

9. “Naš budžet je striktno XX dinara”

Još jedan sjajan primer! Zamislite da li bi iko, na primer, bez bilo kakvog istraživanja otišao da kupi automobil koji nikada nije video, sa cenom koju je on zamislio da plati, a da ne zna koja marka i model su u pitanju. Teško da bi se ovo ikada desilo. Određeni period rada košta određenu svotu novca. Manje novca znači i manje rada, a samim tim i manje opcija. Ukoliko im to ne odgovara, recite im da potraže drugog dizajnera.

10. “Trenutno smo u finansijskim problemima. Uradite ovo za nas i platićemo vam prvom prilikom kad nam novac pristigne”

Da, samo što kad novac pristigne, možete da budete poprilično sigurni da ćete biti na veoma niskoj listi prioriteta za isplatu. Ukoliko neko otvoreno prizna da je u finansijskim problemima, možete da budete sigurni da su u gorem stanju nego što ga prikazuju.

Onog trenutka kada im predate gotov projekat više ništa nije u vašim rukama i prepušteni ste na milost i nemilost tog poslodavca. U najvećem broju slučajeva vam se trud neće isplatiti, ali ukoliko već morate da čekate, tražte kamatu. Vreme je novac, a vaše vreme ne treba da bude besplatno.

Author:
Vladimir Jovanović
Web designer and front-end developer since 1998.

Facebook | LinkedIn

--

--