Konkretan razlog protiv korišćenja WordPress-a

Vladimir Jovanović
Vladimir Jovanović
2 min readSep 13, 2017

Evo kokretnog razloga zašto ne volim WordPress sajtove pretrpane raznim dodacima i editorima. Pogledajte na ovoj slici samo koliko tu đubreta od koda ima pre nego što se dođe do običnog pasusa!

Kod tipičnog WordPress sajta

Na žalost, ovakva je većina WP sajtova koji su prepušteni kranjim korisnicima da ih održavaju. Korisničko okruženje je napravljeno da bude lako za korišćenje, elementi se lako premeštaju po stranici, pluginovi se lako instaliraju i sve to stvara lažnu sliku o tome da će krajnji rezultat biti upotrebljiv u produkciji i da će sa takvim sajtom moći da se zarađuje.

Ono što će se sigurno desiti je da će takvi sajtovi biti spori, da će zbog toga biti lošije rangirani u pretraživačima, biće nemogući za korišćenje kada su u pitanju osobe sa specijalnim potrebama. Svi ti dodaci koji na prvi pogled omogućavaju lako upravljanje sadržajem, na žalost su jako teški za održavanje jer prilikom primenjivanja zakrpa oni možda neće biti kompatibilni sa novom verzijom WordPress-a. Da stvari budu još problematičnije, Wordpress sada automatski instalira svoje sigurnosne zakrpe kako se pojave, što ne ostavlja puno vremena programerima da zakrpe svoje dodatke.

Svaki od tih dodataka zbog toga predstavlja SPOF (eng. Single Point Of Failure), što u prevodu znači da prestankom rada jednog od njih ceo sistem može potencijalno da se sruši.

Ako se ode dublje u ovu problematiku, ovo je razlog zašto ne koristim ni Bootstrap, jer je on alat koji omogućava stvaranje ovog đubreta od koda. Umesto toga pravim svoja rešenja, što preporučujem i ostalima da počnu da rade, pogotovo što nam i sam CSS daje mogućnosti da danas sa lakoćom pravimo dizajn koji je do skoro bio nemoguć bez korišćenja javascripta.

Gornji kadar je preuzet iz predavanja o CSS Grid-u.

Mislim da cela profesionalna zajednica već vidi da su alati koji su bili popularni širokim narodnim masama, danas postaju teret. U trenutku kada se svi trkamo na Internet tržištu za što bolje mesto pod Suncem, performanse i kvalitetan kod postaju bitno oružje koje dolazak do tog cilja može da učini bržim i kvalitetnijim.

Ono što sam ja pronašao kao kvalitetno rešenje za veliki broj sajtova je povratak na izgradnju statičkih sajtova. O tome možete više da se informišete u mom članku “Kraj tradicionalnih CMS rešenja”.

Ukoliko vam se ovaj članak svideo, a koristi vam u vašem dizajnu i kodiranju, posetite Bitersen stranicu na Facebook mreži jer ću tamo kačiti i ostala rešenja iz veb dizajna do kojih sam sam došao.

Za zanimljivosti iz veb dizajna, programiranja i IT-a, posetite moju stranicu posvećenu tome — Web design | Vladimir Jovanović.

Čitamo se ;)

Vladimir Jovanović
Web designer & developer

--

--