Rozšířená realita — připravte se na trend 2018

Každý rok narazíte v našem marketingovém světě na nějaký ten buzzword. Trend, který budete muset chtě nechtě řešit. Příští rok to bude právě rozšířená realita (augmented reality — AR). Kde se vzal takový hype?

Hra Pokemon GO popularizovala AR

Celé tohle šílenství odstartovalo masové rozšíření hry pokemon go po celém světě. Za první týden si ji stáhlo 15 milionů lidí a i když po raketovém vzestupu přišla hra o velké množství aktivních uživatelů, stále ji používá kolem 9 milionů lidí denně.

Určitě se nejednalo o první AR hru na trhu. Nicméně Pokémoni, ale i snapchat nebo instagram, přispěli k popularizaci AR a jejímu masovému využití.

To hlavní pro masové rozšíření této technologie udělal Apple na letošní keynote, kde představil ARKit. Platformu, na které mohou vývojáři stavět nové aplikace pro rozšířenou realitu.

Skvělá demonstrace AR kitu od Alasdair Coull a Dan Smith. Bitva v v postapokaliptické pustině.

Update 30.8.2017

Většina aplikací využívala doposud jen obraz z kamery s kombinací 2D grafické vrstvy. Pokud jste chtěli dosáhnout prostorového efektu, museli jste přidat značku, na kterou se váš objekt přichytí.

Příklad značky od Vuforie.

Samotné ztvárnění značky může být součástí kampaně. Může to být logo, plakát nebo grafika, která nenápadně doplňuje své okolí.

Využití značek pro AR bude v roce 2018 pro uživatele Android telefonů pořád aktuální, a tak byste na to neměli zapomenout při tvorbě kreativy.

Aplikaci Kinesis, která rozpohybuje plakáty můžete stáhnout a vyzkoušet zde.

Google Tango vs Apple ARKit

Google Tango a ARKit od Apple jsou technologie, které umožňují ukotvit virtuální objekt v prostoru bez použití jakýchkoliv značek, a tím dosáhnout lepšího efektu. Váš Pikachu tak není jen samolepka na vašem display, ale může se vám schovat za dveřmi nebo tancovat přímo na stole.

Zatímco Tango potřebuje ve svých zařízeních další hardware, ARKit využívá standartní kameru. Zhruba 380 milionu iPhonu tak bude po celém světě kompatibilní s touto novou technologií. V roce 2018 by toto číslo mělo stoupnout až na dvojnásobek. A to je pro vývojáře, produkťáky a kreativce skvělá zpráva.

Množství uživatelů je právě to, co dává momentálně Applu velký náskok před Googlem.

Jaké modely podporují ARkit?

 • iPhone SE
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPad Pro (all models)
 • 9.7-inch iPad

Jaké modely podporují Tango?

 • The Peanut phone
 • The Yellowstone tablet
 • Lenovo Phab 2 Pro
 • Asus Zenfone AR

ARKit inspirace a koncepty

Pokud už teď přemýšlíte, jak využít ARKit pro svůj business, určitě sledujte web Made With ARKit. Pravidelně tam přibývají další kreativní koncepty, kterými se můžete inspirovat. Tady je náš výběr:

Najít své přátele na festivalu už by neměl být takový problém.
Propojení programu TiltBrush pro malování ve VR a rozšířené reality, která zobrazuje, co uživatel právě maluje.
AR kit — portal demo
ARKit — AR verze hry pacman.

Mohlo by vás zajímat:

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.