Predrag Popović
VRHOVI CRNE GORE - PEAKS OF MONTENEGRO
10 min readFeb 26, 2017

--

Krutaš 2.132 mnm - Moračke planine

Početak staze: 1.870 mnm, Ivanbegov katun, Krnovsko polje.
Cilj: Krutaš, vrh 2.132 mnm.
Visinska razlika: 262 m.
Težina staze: laka III.
Dužina staze: 1,3 km.
Vrijeme potrebno za uspon: 1 h - uz obilazak oba vrha.
Voda na stazi: nema. Međutim, ispod Krnovske glavice u blizini starog puta Nikšić - Šavnik postoji odličan izvor.
Opasnosti: nema. Ipak, napominjemo da se na vrhu se ne treba približavati sjevernim i sjeveroistočnim rubovima Krutaša ispod kojih su okomite grede!
Markacija: nema.
Kutija sa pečatom i upisna knjiga: nema.
Kondiciona spremnost: mala.
Period godine najpovoljniji za uspon: ljeto, jesen.

Krutaš - vrh izuzetne ljepote sa travnatim padinama prema jugu i liticama prema sjeveru i sjeveroistoku, koje se okomito izdižu iznad cirka Vragodo ispod kojeg se nalazi izvor Morače. On je dio planinskog vijenca koji od istoka počinje Pockim vrhom, a nastavlja se vrhovima Kape Moračke - Zagradcem i Lastvom, te Štitom i završava se nakon Krutaša, Crvenim ždrijelom, Trpezarijom i Ostrvicom. Mnogi Krutaš smatraju sastavnim dijelom Štita.

Sa Krutaša je odličan pogled na: Štit, Lastvu, Tornu, Sinjavinu, Gornju Moraču, Lolu, Durmitor, podzebalačke katune, Parinogu, dolinu rijeke Bijela, Crveno ždrijelo, Trpezariju, Krnovsko polje, Gackove grede, Žurime, Ilijin vrh, Maganik, i dr.

Kratak opis staze:

Prilazni put za Krutaš vodi iz Nikšića, a do Krnovskog polja (početka prilaza) moguće je stići na dva načina: starim putem Nikšić - Krnovo (preko Gvozda i Vučja), a brži način je novim putem Nikšić - Jasenovo polje - Šavnik. Oko 1,5 km prije tunela Vojnik iz pravca Jasenovog Polja treba skrenuti desno(moguća je i varijanta da produžite naprijed kroz tunel Vojnik pa nakon oko 1,5 km skrenete desno, starim putem prema Krnovu ). Nedavno obnovljeni put prolazi kroz pitomu dolinu (selo) koja se zove Gradačka poljana i ubrzo izlazi na stari put Nikšić - Krnovo - Šavnik. Po izlasku na stari put u blizini nekadašnje prodavnice skrenete desno, na makadamski put koji vodi Krnovskim poljem do Štirnog dola i Ivanbegovog katuna, podno Trpezarije i Crvenog ždrijela. Štirni do ( oko 7 km ) je udolina između vrhova Ostrvice (1.836 mnm) i Trpezarije (2.032 mnm), koji se iz polja uzdižu lijevo od puta. Inače, sa desne strane puta su Gackove grede, već od skretanja sa asfaltnog puta. Krnovo je visoravan izvanredne ljepote i ogromnog potencijala za razvoj poljoprivrede i turizma( sada i vjetroelektrane ! ) okružena sa istočne strane vijencem Moračkih planina. Od Štirnog dola makadamski put (nešto lošiji, ali dobar za terence ) nastavlja u pravcu istoka podnožjem Trpezarije i Crvenog ždrijela i nakon oko 6 km stiže se do kraja makadamskog puta u Ivanbegov katun. Nakon Gackovih greda sa desne strane pojavljuju se Veliki Žurim i Mali Žurim, a prema istoku Štit.

Ivanbegov katun je prema predanju, osnovao prije više od 500 godina Gospodar Zete Ivan Crnojević ( 1465 - 1490), poznat i kao Ivan - beg. Po legendi na tom katunu zmija je usmrtila dvojicu njegovih malenih sinova. Kao znak sjećanja na sinove Ivanbeg je na mjestu stradanja sinova zasadio ružu na kamenu.. i zaista, na većoj kamenoj gromadi na ovom bivšem katunu postoji busen zemlje sa ružom koja cvjeta na njemu !

… Ali Ivo od velike želje, kopa ružu u sred Zete zemlje, i nosi je u puste bobije… I ta ruža Iva gospodara, i dan danas raste i beara.. ( iz pjesme Crnojevići - R.Bećirović)

Staza počinje sa Ivanbegovog katuna u pravcu sjeveroistoka. Katun se nalazi u podnožju Krutaša, te od katuna do početka uspona ima svega oko 100 m. Putanja ide blago naviše, koso padinom po uglavnom kamenitom terenom, ali lako prohodnim (travnati teren prekrivenim sitnim kamenjem), da bi se odmah blizu prevoja pojavile prekrasne prostrane livade koje prate čitav dalji tok staze do oba vrha Krutaša. Od Ivanbegovog katuna za svega oko 20 - tak minuta izlazi se na udolinu (prevoj) između dva vrha Krutaša, pri čemu je u neposrednoj blizini, po desnoj strani u pravcu istoka vrh Štit. Na prevoju postoji piramida od sakupljenih kamenih ploča i tu se otvaraju odlični pogledi na Krnovsko polje, Gackove grede, Žurime, Borovnik, Maganik, Ilijin vrh, Stožac, Kapu Moračku, Štit, Krutaš (najviši vrh), Lolu, Durmitor, Parinogu, dolinu rijeke Bijele, Krutaš ( niži vrh ), i dr.

Predlažemo da sa prevoja prvo obiđete niži vrh Krutaša (2.115 mnm), koji je u pravcu jugozapada u odnosu na prevoj. Teren do vrha je travnat tako da je uspon lagan, a pogledi sa vrha nestvarni - fantastični ! Sa nižeg vrha Krutaša je vidljiv čitav prilazni put duž Krnovskog polja počev od Krnovske glavice i Ostrvice pa preko Štirnog i Vodnog dola, te podno Trpezarije i Crvenog ždrijela. U daljini se vidi Vojnik, kao i svi ostali vrhovi vidljivi sa prevoja, ali sada sa još boljim pregledom i većim vidokrugom. Ovo se posebno odnosi na Žurime, Štit, Krutaš (najviši vrh), kao i na najviše vrhove Lole ( Veliki i Mali Zebalac i Lijevno).

Sa nižeg vrha Krutaša spuštate se u dolinu (prevoj) i nastavljate naviše grebenom u pravcu najvišeg vrha. Teren je takođe izvanredan, travnat i dijelom prekriven sitnim kamenjem. Vrh Krutaša je zupčast, sastavljen iz više izbočina u pravcu sjeveroistoka( središnji vrh je najviši ), pri čemu se čitav vršni dio Krutaša, odmah poslije vrha, naglo prekida stijenama koje se okomito spuštaju iznad Vragodola. Zbog toga je potrebna velika opreznost prilikom obilaska vršnih djelova Krutaša posebno u uslovima povećane vlažnosti, kada klizav teren može predstavljati veliku opasnost. Centralni hrbat Krutaša dužine par desetina metara je veoma eksponiran, pa ne treba forsirati dolazak do njegovog završetka.

Vrh Krutaša je neobične ljepote ! Kao što smo pomenuli sastavljen je iz više segmenata koje treba obići i sa kojih se pružaju izuzetni pogledi kako na njegove djelove tako i na okolinu. Posebno je upečatljiva stijena ispod centralnog zuba visoka više stotina metara, koja se okomito izdiže iznad cirka Vragodo.

Na vrhu Krutaša, kao i na prevoju između dva njegova vrha, postoji takođe piramida od sakupljenog kamenja (samo nešto niža).

Atraktivnost ture(1–5): 5

3D Google mape prilaznog puta

3D Google mapa staze

Prilazni put za Krutaš vodi iz Nikšića, a do Krnovskog polja (početka prilaza) moguće je stići na dva načina: starim putem Nikšić - Krnovo (preko Gvozda i Vučja), a brži način je novim putem Nikšić - Jasenovo polje - Šavnik. Od tunela Vojnik do Krnova stiže se na dva načina: novim putem, prije tunela preko Gradačke poljane ( fotografija je iz vremena prije njegove izgradnje) ili prolaskom kroz tunel, a zatim skretanjem na desno starim putem Šavnik - Krnovo, ispod Krnovske glavice (postoji odličan izvor !).

U blizini nekadašnje prodavnice sa regionalnog puta Nikšić - Krnovo - Šavnik skrećete na makadamski put koji vodi Krnovskim poljem do Štirnog dola i Ivanbegovog katuna. Krnovo je visoravan izvanredne ljepote i ogromnog potencijala za razvoj poljoprivrede i turizma. Lijevo od puta uzdižu se vrhovi Ostrvica i Trpezarija, a desno Gackove grede. Prirodna idila ovog pejzaža je nažalost u zadnje vrijeme narušena izgradnjom vjetroelektrana na Ostrvici.. Put prije Štirnog dola prolazi pored stare humke sa metalnim krstom.

Štirni do je udolina između vrhova Ostrvice (1.836 mnm) i Trpezarije (2.032 mnm), koji se iz polja uzdižu lijevo od puta.

Od Štirnog dola makadamski put vodi u pravcu istoka podnožjem Trpezarije i Crvenog ždrijela, te nakon oko 6 km stiže do kraja, u Ivanbegov katun. Desno, u pravcu juga pružaju se Gackove grede.

Ivanbegov katun je prema predanju osnovao prije više od 500 godina Ivan Crnojević. Nažalost, sada je poznati katun podno Crvenog ždrijela i Krutaša, sa ružom na kamenu, skoro pust..

Staza sa Ivanbegovog katuna kreće u pravcu sjeveroistoka. Blago naviše staza ide koso travnato - kamenitom padinom, lako prohodnim terenom..

Po izlasku na prevoj iznad katuna otvaraju se odlični pogledi na Krnovsko polje, Gackove grede, Žurime, Borovnik, Maganik, Ilijin vrh, Stožac, Štit, Kapu Moračku, Krutaš (najviši vrh), Lolu, Durmitor, podzebalačke katune, dolinu rijeke Bijele, Parinogu, Krutaš (niži vrh).. Na prevoju postoji piramida od sakupljenih kamenih ploča.

Izlazak na niži vrh Krutaša je lagan, a pogledi sa vrha fantastični ! Sa nižeg vrha Krutaša vidljiv je čitav prilazni put duž Krnovskog polja, počev od Krnovske glavice i Ostrvice, pa preko Štirnog i Vodnog dola, te podno Trpezarije i Crvenog ždrijela. Sa njega se vide i svi ostali vrhovi vidljivi sa prevoja, ali sada sa još boljim pogledima i širim vidokrugom.

Sa nižeg vrha Krutaša spuštate se u dolinu (prevoj) i nastavljate naviše grebenom u pravcu najvišeg vrha. Teren je izvanredan, travnat. Vrh Krutaša je zupčast, sastavljen iz više izbočina u pravcu sjeveroistoka, koje se naglo završavaju stijenama. Zbog toga je potrebna velika opreznost prilikom obilaska vršnih djelova Krutaša, posebno u uslovima povećane vlažnosti kada klizav teren može predstavljati veliku opasnost. Centralni hrbat Krutaša dužine par desetina metara je veoma eksponiran, pa treba izbjegavati prolazak njime.

Vrh Krutaša je neobične ljepote ! Poseban utisak na posjetioca ostavlja njegova centralna stijena visoka više stotina metara, koja se okomito spušta iznad cirka Vragodo i izvora rijeke Morače.

Pogled sa vrha Krutaša na: Tornu, Gradišta, Sinjavinu, Gornju Moraču, Lolu (Lijevno, Veliki Zebalac i Mali Zebalac), Durmitor, podzebalačke katune, dolinu rijeke Bijele, Parinogu, Trpezariju, Krutaš(niži vrh), Veliki Žurim, Mali Žurim, Štit, Lastvu.. fantastični vidici !!!

--

--