Predrag Popović
VRHOVI CRNE GORE - PEAKS OF MONTENEGRO
7 min readAug 14, 2022

--

Ružica 2.141 mnm, Pivska planina

Početak staze: 1.823 mnm, sa raskrsnice na putu Žabljak-Trsa-Plužine, između Vodenog dola i Prijespe, sa koje se odvaja makadamski put za katun Boban,
Cilj: Ružica vrh 2.141 mnm,
Visinska razlika: 318 m,
Težina staze: laka III,
Dužina staze: 2,7 km,
Vrijeme potrebno za uspon: 1 h 30 min,
Voda na stazi: nema. Na 1,4 km prije izlaska na prevoj Sedlo ispod puta postoji izvor Studenac. Takođe u Dobrom dolu, ispod asfaltnog puta, nalazi se izvor Šarban,
Opasnosti: nema,
Markacija: nema,
Kutija sa pečatom i upisna knjiga: nema,
Kondiciona spremnost: srednja,
Period godine najpovoljniji za uspon: ljeto, rana jesen.

Opis staze:

Pivska planina je dio Pivske oblasti koja pored planine obuhvata i Pivsku župu. U antropološkom smislu Pivska planina obuhvata prostor Crne Gore istočno od rijeke Pive i donjeg toka rijeke Komarnice. Granica planine od rijeke Komarnice ide istočnim obodom Velikog Treskavca, pa preko katuna Boban i Prijespe na vrh Prutaša. Zatim preko Škrčkog ždrijela i centralnog, najvišeg grebena Durmitora i Štuoca do kanjona Tare, između Tepaca i Male Crne Gore, do Šćepan Polja. Pivska župa se sa istoka graniči rijekom Pivom i Komarnicom do Vojnika. Sa zapada granica Pivke župe ide planinom Golijom te granicom sa BiH do Šćepan Polja. Pivska planina se pruža smjerom sjeverozapad-jugoistok u dužini oko 40 km i širini oko 12 km. Tradicionalna istočna granica Pivske planine je definisana linijom razgraničenja katuna Pivljana i Drobnjaka i ona se bitno razlikuje od prirodno-geografskih granica, pošto u značajnoj mjeri ulazi u masiv Durmitora što je posebno izraženo na prostoru Male Crne Gore i širem prostoru masiva Prutaš.

Vrh Ružica pripada južnom dijelu Pivske planine i svojom visinom (2141 mnm) uz susjedni vrh Buručkovac (2094 mnm) predstavlja najviši dio ove oblasti, pod uslovom da vrh Prutaš sa okolnim vrhovima svrtavamo u masiv Durmitora.

Sa vrha Ružice je odličan pogled na Buručkovac, Moračke planine, Sinjavinu, Boljske grede, Lojanik, Sedlenu gredu, Šljeme, Bandijernu, Minin Bogaz, Bobotov kuk, Bezimeni vrh, Prutaš, Raklje,Ljubišnju, Todorov do, Maglić, Bioč, Volujak, Lebršnik, Kuk, Ledenicu, Smriječno, Goliju, Breznu, Vojnik i dr.

Prilazni put za Ružicu sa Žabljaka ide iz sela Virak, u blizini skijališta Savin kuk, gdje se sa magistralnog puta Šavnik-Žabljak odvaja regionalni put Žabljak-Trsa-Plužine (dio puta Durmitorski prsten). Uži asfaltni put od Virka do početka staze, prolazi prelijepim predjelom Durmitora između vrhova Ranisave i Sedlene grede sa lijeve strane i Stožine, Šljemena i Uvite grede sa desne i izlazi na prevoj Sedlo (1908 mnm), da bi se zatim spustio u dolinu- Dobri do. Regionalni put se od prevoja Sedlo spušta u Dobri do (iznad izvora Šarban) oko 200 mnm nakon čega se penje do iznad Vodenog dola oko 130 mnm. Od Vodenog dola do početka puta za katun Boban (početka staze) ima još svega oko 500 m. Inače, od prevoja Sedlo do početka staze ima 6,8 km.

Staza počinje sa raskrsnice na kojoj se sa puta Žabljak-Trsa-Plužine, odvaja makadamski put za katun Boban koji se nalazi u podnožju poznatog vrha pivske planine Veliki Treskavac-Buručkovac (2094 mnm). Prvih par stotina metara staza ravno prati makadamski put da bi ga nakon toga napustila i desno od puta, preko manjeg travnatog brežuljka ušla u jasno vidljivu pastirsku stazu, koja prvo preko sipara a potom travnatim padinama blago naviše vodi prema ostacima bivšeg katuna Zagulj koji je smješten u pitomoj dolini između vrhova Šupljika (2063 mnm) i Bijeli kom (2034 mnm). Put za katun Boban ostaje u dolini, lijevo ispod staze. Pored puta, u dolini, se uočava i lokva — Jezerce.

Po izlasku na manji brijeg iznad bivšeg katuna Zagulj, na travnatoj sjeveroistočnoj padini ispod vrha Bijeli kom uočava se pastirska staza koja po prolasku doline koso udesno vodi u pravcu vrha Ružica. Da bi ste odabrali pravu putanju prema vrhu sa brežuljka iznad udoline Zagulj ne treba se odmah usmjeravati desno (iako je moguća i ta varijanta) već se treba blago spustiti u travnatu dolinu i pored kamenih ostataka koliba na katunu Zagulj, ući u jasno vidljivu stazu koja će Vas nakon par serpentina uvestu u prostranu travnato-kamenu udolinu koja se od vrha Ružica spušta u pravcu jugoistoka tj prema bivšem katunu Zagulj.

Po prolasku katuna Zagulj prema vrhu Ružica nastavlja vidljiva staza, s tim što je teren teži, kamenit. Sa početka ovog dijela staze travnati vrh Ružice je vidljiv. Na početku ove dionice, staza vijuga promjenljivim terenom da bi nakon toga ušla u uzani kameniti usjek. Ovo je najteži dio staze, ali uz biranje najboljeg terena i praćenje pastirskih staza, bez većih problema se njime prolazi. Prolaskom te relativno kratke dionice staza ulazi u prostranu udolinu koja se spušta od vrha Ružica. Usmjeravate se prema vrhu i bez većih problema izlazite na njega. Sa povećavanjem visine otvaraju se odlični pogledi na okolinu. Najbolji orjentir za izlazak na vrh je veća stijena svijetlo bijele boje pored koje treba proći sa lijeve strane. Završni uspon je strm ali je teren lako prohodan.

Vrh Ružice je prostran, travnat i bezbjedan. Kao obilježje vrha na njemu postoji manja piramida od sakupljenog kamenja i manji kamen na kojem su “Vrhovi Crne Gore” ispisali natpis “Ružica 2141 mnm “.

Uspon na vrh Ružica je moguć i sa sjeverozapada, polukružnom stazom koja kreće takođe sa puta Žabljak-Trsa-Plužine iz mjesta Prijespa (1884 mnm).

Atraktivnost ture (1–5): 5

Mapa prilaznog puta

3D Google mapa staze

Prilazni put za Ružicu sa Žabljaka ide iz sela Virak, u blizini skijališta Savin kuk, gdje se sa magistralnog puta Šavnik-Žabljak odvaja regionalni put Žabljak-Trsa-Plužine. Uži asfaltni put od Virka do početka staze, prolazi prelijepim predjelom Durmitora između vrhova Ranisave i Sedlene grede sa lijeve strane i Stožine, Šljemena i Uvite grede sa desne i izlazi na prevoj Sedlo (1908 mnm). Na oko 1,4 km prije Sedla lijevo ispod puta postoji odličan izvor-Studenac

Odmah po prolazu prevoja Sedlo vrhovi Lojanik i Ružica su vidljivi. Do početka staze od prevoja ima 6,8 km. Put se prvo spušta u Dobri do oko 200 mnm a potom diže do početka puta za katun Boban oko 130 mnm

Staza za uspon na vrh Ružica kreće sa raskrsnice na kojoj se sa puta Žabljak-Trsa-Plužine, odvaja makadamski put za katun Boban. Prvih par stotina metara staza ravno ide makadamskim putem a potom, desno od puta, preko manjeg travnatog brežuljka ulazi u jasno vidljivu pastirsku stazu, koja preko sipara a potom travnatim padinama blago naviše vodi prema ostacima bivšeg katuna. Po izlasku na manji brijeg iznad katuna Zagulj, blago se spuštate u travnatu dolinu i pored kamenih ostataka bivših koliba ulazite u jasno vidljivu stazu koja će Vas nakon par serpentina uvestu u prostranu travnato-kamenu udolinu koja se od vrha Ružica spušta u pravcu jugoistoka tj prema bivšem katunu Zagulj

Od bivšeg katuna Zagulj prema vrhu Ružica nastavlja vidljiva staza, s tim što je teren teži, kamenit. Travnati vrh Ružice postaje vidljiv što olakšava dalju orjentaciju. Staza prvo vijuga promjenljivim terenom da bi nakon toga ušla u uzani kameniti usjek. Po prolasku ovog najtežeg dijela staze, dalje prema vrhu se otvara se prostrana udolina koju treba pratiti do vrha. Sa povećavanjem visine otvaraju se odlični pogledi na okolinu. Najbolji orjentir za izlazak na vrh je veća stijena svijetlo bijele boje pored koje treba proći sa lijeve strane

Završni uspon je strm ali je teren lako prohodan, tako da se bez većih problema izlazi na vrh. Vrh Ružice je prostran, travnat i bezbjedan. Kao obilježje vrha na njemu postoji manja piramida od sakupljenog kamenja i manji kamen na kojem su “Vrhovi Crne Gore” ispisali natpis “Ružica 2141 mnm “

Pogled sa vrha Ružice na Bijeli Kom, Moračke planine, Boljske grede, Tornu, Jablanov vrh, Lojanik, Sedlenu gredu, Uvitu gredu, Šupljiku, Šljeme, Bandijernu, Minin bogaz, Bobotov kuk, Bezimeni vrh, Prutaš, Raklje, Maglić, Bioč, Volujak, Trsu i dr.

--

--