Veliki Međed (Južni vrh 2.285 mnm), Durmitor
Početak staze: 1.530 mnm, sa prilaznog puta Žabljak - skijalište “Savin kuk”.
Cilj: Veliki Međed (Južni vrh), 2.285 mnm.
Visinska razlika: 755 m.
Težina staze: teška I.
Dužina staze: 6,4 km.
Vrijeme potrebno za uspon: 4 h.
Voda na stazi: nema. Ipak, pored staze za katun Struga iz pravca Crnog jezera, na oko 200 m sjeverno od Mioč poljane postoji manji izvor Točak.
Opasnosti na stazi: ima. Oprez je potreban na završnom dijelu uspona gdje staza prolazi kamenitim, vršnim grebenom, koji je zbog potencijalne opasnosti od klizanja obezbijeđen sajlom.
Markacija: ima.
Kutija sa pečatom i upisna knjiga: nema.
Kondiciona spremnost: srednja - visoka.
Period godine najpovoljniji za uspon: ljeto, rana jesen.
Veliki Međed po visini ne spada u najviše vrhove Durmitora, ali zbog centralnog položaja zajedno sa vrhom Mali Međed (vidi opis ture: Mali Međed) i Crnim jezerom prepoznatljiv je simbol Žabljaka.
Masiv Međed (Mali i Veliki Međed) iz pravca Crnog jezera podsjeća na figuru međeda, zbog čega je i dobio ime. Crno jezero sa vrhom Međed iznad njega predstavlja jedan od najljepših prizora koje možete vidjeti na planinama Crne Gore.
Južni vrh Velikog Međeda pruža odličan pogled na viši - sjeverni vrh Velikog Međeda, zatim na: Mali Međed, okolinu Žabljaka, kanjon Tare, Veliki Štuoc, Ljubušnju, Čvorov bogaz, Oblu glavu, Rbatinu, Bezimeni vrh, Bobotov kuk, Minin bogaz, Bandijernu, Šljeme, Terzin bogaz, Veliku karlicu, Debeli namet, Savin kuk, i dr.
Opis staze:
Prilazni put za Veliki Međed iz Podgorice ide pravcem Nikšić - Jasenovo polje - Šavnik - Žabljak ili Kolašin - Mojkovac - Đurđevića Tara -Žabljak. U varijanti koju ovdje opisujemo, do početka staze potrebno je doći do skijališta “Savin kuk”. Sa magistralnog puta iz pravca Šavnika ne postoji direktan, najkraći put do skijališta, već se prema njemu skreće ulijevo putem koji ide kroz vikend naselje Motički Gaj. Na raskrsnici koja se nalazi oko 2 km prije centra grada, na mjestu gdje magistralni put počinje da se spušta u pravcu Žabljaka, treba skrenuti lijevo. Iz pravca Mojkovaca (Đurđevića Tare) sa magistralnog puta prije ulaska u centar Žabljaka, na raskrsnici kod hotela “Enigma” skrećete ulijevo pa pored supermarketa “Idea” produžavate pravo, naviše, ulazite na put za Šavnik i stižete na pomenutu raskrsnicu u naselju Motički Gaj. Od raskrsnice u Motičkom Gaju do Skijališta Savin kuk ima oko 3 km. Prvih oko 2 km je loš asfaltni put koji prolazi kroz vikend naselje, a zadnji kilometar je moderna saobraćajnica koja polukružno ide desnim obodom udoline koja postoji sjeverno od parkinga Ski centra. Ova nova saobraćajnica se prije Ski centra približava staroj pješačkoj stazi koja je povezivala selo Virak sa Crnim jezerom (sadašnjoj planinarskoj stazi) i to je upravo mjesto početka staze za uspon na vrh Veliki Međed.
Početak staze za uspon na Veliki Međed je sa proširenja, lijevo od puta, koje postoji na oštroj lijevoj krivini, na oko 400 m prije parkinga Ski centra. Na proširenju ima dovoljno mjesta za parkiranje vozila. Staza na samom početku kreće blago naviše oko 150 m, širokim proplankom, u pravcu podnožja vrha Savin kuk, nakon čega se izlazi na markiranu stazu koja ide od Ski centra “Savin kuk”, preko Mioč poljane do Crnog jezera. Od početka staze do Mioč Poljane ima oko 1,4 km, pri čemu se savlađuje visinska razlika od oko 50 mnm, a široka i markirana staza prolazi proplancima i kroz četinarsku šumu.
Mioč poljana je mala travnata površ sa koje pravo naniže produžava staza prema Crnom jezeru, a lijevo se skreće prema katunu Struga, Velikoj karlici i vrhovima Mali i Veliki Međed, Terzin Bogaz, Šljeme, Savin kuk i dr. Raskrsnica je obilježena metalnim stubom sa informativnim tablama. Od raskrsnice do bivšeg katuna Struga ima oko 2,3 km i na toj dionici se savlađuje nešto više od 300 m visinske razlike. Staza je markirana, čista i u prvoj polovini prolazi kroz šumu (prvo jelovu, a zatim bukovu) da bi kasnije izašla na goleti prekrivene borom krivuljem.
Na mjestu nekadašnjeg katuna Struga postoji raskrsnica planinarskih staza: desno naviše se odvaja staza koja vodi do vrha Mali Međed, a pravo u pravcu juga produžava staza prema Velikoj karlici.
Sa katuna Struga je fantastičan pogled na cirk, poznatu udolinu Velika karlica, koji se spušta od vrhova Savin kuk i Šljeme. Pri vrhu cirka je Debeli namet, strma padina prekrivena vječitim snijegom i ledom a ispod njega, na manjem brijegu postoji sklonište, planinarski bivak. Sa katuna Struga ide markirana staza koja vodi do bivka i dalje, desno, naviše prema Velikoj Previji (2.145 mnm), prevoju između vrhova Terzin bogaz (2.303 mnm) i južnog vrha Velikog Međeda (2.285 mnm).
Produžavate pravo i sljedećih oko 1,5 km staza, blago naviše, ide zapadnim obodom prostrane udoline Velike karlice i na taj način stižete na zaravan podno planinarskog skloništa i Velike previje. Planinarski bivak je uvijek otvoren i u njemu je moguće skloniti se u slučaju nevremena ili pak prenoćiti.
Naredna dionica staze je izlazak sa zaravni blizu planinarskog skoloništa na Veliku previju, prevoj između vrhova Terzin bogaz i Veliki Međed (Južni vrh). Dužina te dionice je oko 700 m a visinska razlika oko 170 mnm. Početni dio te dionice je prilično strm, a druga polovina je blagi uspon, tako da se bez većih problema stiže na Veliku previju.
Ostaje zadnja, najteža i najatraktivnija dionica staze - uspon vršnim grebenom od Velike previje do Južnog vrha Velikog Međeda. Dionicom dužine oko 500 m savlađuje se dodatnih oko 140 mnm visinske razlike. Na početku te dionice potrebno je proći kroz gusto, nisko rastinje bora krivulja, a zatim slijedi prolaz strmim, prilično eksponiranim vršnim grebenom, koji je najvećim dijelom obezbijeđen kvalitetnom, plastificiranom sajlom. Sa Velike previje, kao i sa cijelog vršnog grebena izvanredan je pogled pored pomenutih vrhova koji okružuju Veliku karlicu i na zapadni dio Durmitora u odnosu na masiv Međeda, na čitav dio Durmitora iznad katuna Lokvice u pravcu njegovih najviših vrhova, Bobotovog kuka i Bezimenog vrha.
Južni vrh Velikog Međeda je kamenit, prostran i bezbjedan, sa odličnim pogledom u svim pravcima. Na vrhu postoji mala piramida sagrađena od sakupljenog kamenja, a pogled je odličan !
Sa Velikog Međeda (Južni vrh) moguć je prelaz na najviši vrh planinskog masiva Međed, Veliki Međed (sjeverni vrh 2.287). U tom slučaju je potrebno produžiti vršnim grebenom u pravcu sjevera svega oko 250 m, prilično eksponiranim terenom, ali se uz oprez i savlađivanje manje denivelacije na stazi, može bezbjedno stići na najviši vrh Međeda.
Vršnim grebenom moguće je uz potreban oprez, produžiti u pravcu sjeveroistoka i stići na vrh Mali Međed (2.223 mnm) i na taj način, kružnom turom u istom danu, moguće izvršiti uspon na oba ova vrha. Ova staza je teška i eksponirana i ne preporučuje se planinarima sa nedovoljnim iskustvom.
Uspon na vrhove Veliki i Mali Međed , kao i prolaz vršnim grebenom između ova dva vrha spada u teške planinarske ture, ali ipak ne zahtijeva izuzetan napor i korišćenje posebne planinarske opreme. Mjere predostrožnosti su ipak neophodne prilikom izlaska na ove vrhove Durmitora. Preporuka je da uspon na ove vrhove vršite isključivo po lijepom vremenu i suvom terenu.
Prilaz vrhu Veliki Međed moguće je izvršiti i sa sjeverozapada, pravcem Ivan do-Inđini dolovi- katun Lokvice-Bavani-Velika previja, nakon čega se ova staza spaja sa opisanom stazom od Mioč poljane i katuna Struga.
Atraktivnost ture (1–5): 5
Mapa prilaznog puta
3D Google mape staze
Prilazni put za Veliki Međed iz Podgorice ide pravcem Nikšić-Jasenovo polje-Šavnik-Žabljak ili Kolašin-Mojkovac-Đurđevića Tara-Žabljak. U ovij varijanti uspona potrebno doći do Skijališta “Savin kuk” radi prilasku početku staze. Sa magistralnog puta iz pravca Šavnika ili iz Đurđevića Tare potrebno je na raskrsnici koja se nalazi oko 2 km jugozapadno od centra Žabljaka, skrenuti na lokalni put koji kroz naselje Motički Gaj vodi do Ski centra “Savin kuk”. Pogled na masiv Međeda sa puta Šavnik-Žabljak i sa puta Žabljak-Đurđevića Tara je odličan !
Od raskrsnice u Motičkom Gaju do Skijališta Savin kuk ima oko 3 km. Prvih oko 2 km je loš asfaltni put koji prolazi kroz vikend naselje, a zadnji kilometar je moderna saobraćajnica koja polukružno ide desnim obodom udoline koja postoji sjeverno od parkinga Ski centra. Na raskrsnici prije Ski centra nova saobraćajnica se odvaja desno, u početku, blago naviše.
Početak staze za uspon na Veliki Međed je sa proširenja lijevo od puta, koje postoji na oštroj lijevoj krivini, na oko 400 m prije parkinga Ski centra. Staza, sa proširenja prelazi preko puta blago naviše oko 150 m i izlazi na markiranu stazu koja ide od Ski centra “Savin kuk”, nakon čega zaokreće desno i blago naviše proplancima i kroz četinarsku šumu, jasno vidljiva staza stiže do Mioč poljane. Mioč poljana je mala travnata površ koja je raskrsnica staza koje vode pravo prema Crnom jezeru, a lijevo se skreće prema katunu Struga, Velikoj karlici i vrhovima Mali i Veliki Međed, Terzin Bogaz, Šljeme, Savin kuk i dr.
Od Mioč poljane staza prema bivšem katunu Struga prvo prolazi kroz šumu (jelovu, pa bukovu) da bi kasnije izašla na goleti prekrivene borom krivuljem.
Na mjestu nekadašnjeg katuna Struga postoji raskrsnica planinarskih staza: desno naviše se odvaja staza koja vodi do vrha Mali Međed, a pravo u pravcu juga produžava staza prema Velikoj karlici. Pogled sa katuna Struga na Mali i Veliki Međed, kao i na udolinu Velika karlica, koja se spušta od vrhova Savin kuk i Šljeme je izvanredan..
Produžavate pravo i sljedećih oko 1,5 km staza, blago naviše, ide zapadnim obodom prostrane udoline Velike karlice i na taj način stižete na zaravan podno planinarskog skloništa i Velike previje. Na zaravni postoje oznake na kamenu koje pokazuju dalji pravac kretanja..
Sa zaravni pravo u pravcu juga produžava staza prema planinarskom bivaku-skloništu koji je smješten na manjem brijegu podno Debelog nameta, a desno, naviše u pravcu zapada produžava staza naviše prema Velikoj Previji (2.145), prevoju između vrhova Terzin bogaz (2.303) i Veliki Međed-južni vrh (2.285).
Naredna dionica staze je izlazak sa zaravni blizu planinarskog skoloništa na Veliku previju. Početni dio te dionice je prilično strm, a druga polovina je blagi uspon, tako da se bez većih problema stiže na Veliku previju. Sa dijela staze prije izlaska na previju odličan je pogled na Veliki Međed (Južni vrh).
Sa Velike previje, kao i sa cijelog vršnog grebena izvanredan je pogled pored pomenutih vrhova koji okružuju Veliku karlicu i na zapadni dio Durmitora u odnosu na masiv Međeda, na čitav dio Durmitora iznad katuna Lokvice u pravcu njegovih najviših vrhova, Bobotovog kuka i Bezimenog vrha.
Najteža i najatraktivnija dionica staze je uspon vršnim grebenom od Velike previje do Južnog vrha Velikog Međeda.. Na početku ove dionice potrebno je proći kroz gusto, nisko rastinje bora krivulja, a zatim slijedi prolaz strmim, prilično eksponiranim vršnim grebenom, koji je najvećim dijelom obezbijeđen kvalitetnom, plastificiranom sajlom.
Južni vrh Velikog Međeda je kamenit, prostran i bezbjedan. Na vrhu postoji mala piramida sagrađena od sakupljenog kamenja. Sa Velikog Međeda (Južni vrh) moguć je prelaz na najviši vrh planinskog masiva Međed, Veliki Međed (sjeverni vrh 2.287 mnm).
Pogled sa Velikog Međeda (Južni vrh) na Mali Međed, Ljubišnju, kanjon Tare, okolinu Žabljaka, Jezersku visoravan, Savin kuk, Veliku karlicu, Šljeme, Debeli namet, planinarski bivak, Veliku previju, Terzin bogaz, završni dio staze i dr..