Predrag Popović
VRHOVI CRNE GORE - PEAKS OF MONTENEGRO
16 min readAug 12, 2018

--

Volušnica, Talijanka vrh 2.057 mnm, Popadija 2.030 mnm, Prokletije

Varijanta I
Početak staze: 1.576 mnm, Katun Popadija.
Cilj: Popadija, vrh 2.030 mnm i Volušnica Talijanka, vrh 2.057 mnm.
Visinska razlika: 454 m (481 m).
Težina staze: srednja I.
Dužina staze: 2,8 km do vrha Popadija; 3,4 km do vrha Volušnice - Talijanka.
Vrijeme potrebno za uspon: 2 h do vrha Popadija; 2.15 h do vrha Volušnice - Talijanka.
Voda na stazi: ima. Česma kod koliba na katunu Popadija, a i izvor u blizini staze na dijelu gdje se ona serpentinski penje na prevoj Ćafa .
Opasnosti na stazi: nema.
Markacija: nema - do prevoja Ćafa, ali postoje jasno vidljive pastirske staze. Od doline ispod vrha Popadije gdje je nekad postojala karaula do prevoja Ćafa, postoji široka staza koja je ručno građena u vrijeme Kraljevine Jugoslavije za potrebe obezbjeđenja granice sa Albanijom. Od Ćafe do vrha Popadija i dalje do vrha Talijanka ( Volušnica ) postoji dobro markirana staza.
Kutija sa pečatom i upisna knjiga: nema - na vrhu Popadija. Kutija postoji na vrhu Talijanka ( Volušnica ), ali nije fiksirana za podlogu, a upisna knjiga je oštećena.
Kondiciona spremnost: srednja.
Period godine najpovoljniji za uspon: ljeto.

Varijanta II
Početak staze: 1.160 mnv, dolina Grebaje ( Planinarski dom “Branko Kotlajić” ili Suljova česma - Plan. dom “Karanfili”).
Cilj: Volušnica Talijanka vrh 2.057 mnm, Popadija vrh 2.030 mnm.
Visinska razlika: 897 m ( 870 m).
Težina staze: srednja III.
Dužina staze: 4,8 km do vrha Volušnice - Talijanka; 5,4 km do vrha Popadije.
Vrijeme potrebno za uspon: 3 h 30 min do vrha Volušnice - Talijanka; 3 h 45 min do vrha Popadija.
Voda na stazi: ima. Suljova česma na početku staze i česma kod Planinarskog doma “Branko Kotlajić”, a izvor postoji i na katunu Volušnica.
Opasnosti na stazi: nema. Oprez: staza po izlasku iz šume ide lijevim obodom prostrane udoline koja se spušta ispod vrhova Talijanka i Popadija i prilikom izlaska na vrh Maja Can ( 1.823 mnm ) i niži vrh Volušnice ( 1.879 mnm ) staza se približava gredama koje se okomito spuštaju ka dolini Grebaja pa je na tom dijelu potrebna povećana pažnja.
Markacija: ima - veoma je dobra.

Kratak opis staze - Varijanta I :
Planinarska tura koja pruža izvanredan pogled na masiv Prokletije sa vrhovima u Crnoj Gori Trojan, Karaula, Vezirova brada, Karanfili Ljuljaševića, Očnjak, Karanfili ( Sjeverni, Veliki vrh ), Bor, Dobra Kolata, Zla Kolata, Maja Rosita, i dr.. u Albaniji Maja e Šnikut, Maja e Mad, Maja e Langojve, Ropojanska vrata, i dr.. zatim Kučke planine, Planinicu, Komove, Greben, Zeletin, Visitor, Starac, Bogićevicu, Gusinje, Plav, Plavsko jezero, Bogdaš (Marijaš ), Žuti kamen i Đevojački krš, na Kosovu - Srbija , Lepušu i Vojušu u Albaniji..

Prokletije su najveći planinski masiv Balkana. Pripadaju planinskom vijencu Dinarida i njihov su najjužniji, najviši i najimpresivniji dio. Prostor Prokletija je administrativno podijeljen između Albanije, Srbije - Kosova i Crne Gore. Masiv Prokletija se prostire između Skadarskog jezera i Zetske ravnice na jugozapadu, rijeke Drim na istoku, Metohije i Mokre gore u Metohiji na sjeveroistoku i Komova na Zapadu. Zbog impozantnog izgleda i visokih oštrih vrhova često se za Prokletije upotrebljava izraz “Balkanske Alpi”. Prokletije ili na albanskom Bjeshket e Nemuna etimološki znači “proklete planine” što simbolizuje nepristupačnost ovog prostora. Prvi planinarski pohodi u “zabranjene” planine desili su se tek prije 20 - tak godina, jer su istorijske prilike do tog vremena na prostoru Prokletija bile takve da je bio opasan i zabranjen svaki pristup pograničnoj oblasti sa Albanijom.

Crnogorske Prokletije se dijele na tri cjeline:

  • sjeverna - na prostoru opštine Rožaje i Beranski dio Prokletija,
  • centralna - obuhvata teritoriju opština Plav, Gusinje i Andrijevački dio Prokletija, i
  • južna - Kučke planine i Malesija do Skadarskog jezera.

Crnogorske Prokletije su u užem smislu, skup planinskih vrhova smješten između Kučkih planina na zapadu i Bogićevice na istoku.

Na području Crnogorskih Prokletija može se izdvojiti više planinskih oblasti. U širem smislu to su sljedeće oblasti: Hajlsko - rusolijska, Cmiljevičko - turjačka, Čakorska, Staračko - zavojska, oblast Bogićevice, Kofiljače, Bora i Bjeliča, Karanfilska, oblast Volušnice, Popadije i Trojana, Visitorska i oblast Kučkih planina.
Crnogorske Prokletije čine tri oblasti: oblast Bora i Bjeliča, Karanfilska i oblast Volušnice, Popadije i Trojana. Ove tri oblasti razdvajaju dvije prelijepe doline: Ropojana i Grebaja koje se blago spuštaju pravcem jug - sjever ispod oštrih, kamenih vrhova sjevernih Prokletija, što čitavom ovom prostoru daje izuzetnu ljepotu.

U prvoj oblasti izdvajaju se vrhovi: Bor (2.106 ), Zla Kolata (2.534 ), Dobra Kolata (2.526 ) i Maja Rosita (2.525 ), u drugoj: Vezirova brada ( Maja e Podgojs 2.021 ), Mali Karanfili (2.119 ), Karanfili Ljuljaševića (2.240 ), Sjeverni vrh Karanfili (2.460 ), Veliki vrh Karanfili (2.490) i Južni vrh Karanfili (2.441 ) i trećoj: Karaula (1.915 ), Volušnica ( 2.057 ), Popadija (2.030 ) i Trojan (2.193 ).

U simboličkom smislu najpoznatija crnogorska planina je Lovćen. Sa druge strane, najviši i najznačajniji planinski masiv Crne Gore, koji se svojom čitavom površinom nalazi u Crnoj Gori je Durmitor, sa najvišim vrhom Bobotov kuk (2.523 ). Međutim, iako se nalaze u pograničnoj oblasti sa Albanijom, na Crnogorskim Prokletijama se nalaze tri najviša planinska vrha Crne Gore: Zla Kolata (2.534 ), Dobra Kolata (2.526 ) i Maja Rosita (2.525). Bobotov kuk je znači, tek četvrti vrh po visini u CG. Zbog težine terena, strmine uspona, dužine staza i visinske razlike na Prokletijama se nalaze jedne od najtežih i najzahtjevnijih planinarskih staza u Crnoj Gori.

Najviši vrh Prokletija je Maja Jezerces 2.694 m i nalazi se u Albaniji, drugi je Djeravica 2.656 m (Srb - Kos) i treći Maja Bruke Haft 2.625 m (Al).

Slijede : Maja e Popluges 2.569 ( Al), Maja e Radohires 2.568 (Al), Maja e Hekurave 2.561 (Al), Maja e Madhe 2.552 (Al), Maja Gusanit 2.539 (Al), Kollata e Keqe - Zla Kolata 2.534 (CG), Bogdaš - Marijaš 2.530 (Srb-Kos), Kollata e Mire - Dobra Kolata 2.526 (CG), Maja Roshit - Maja Rosita 2.525 (CG), Žuti kamen 2.522 (Srb-Kos), Maja e Langovje 2.502 (Al), Maja Rops 2.501 (Al), Veliki vrh Karanfili 2.490 (CG), Maja e Kokervhakes 2.480 (Al), Maja e Bojes 2.461 (Al), Maja Dzavahirit 2.450 (Al), Starac - Bandera 2.426 (CG), Maja e Badh 2.425 (Al), Maja Bogicaj 2.406 (Srb-Kos-Al), Pasji vrh - Ravno brdo 2.405 (CG - Srb - Kos), Maja e Zez 2.400 (Alb), Kerši i Kocaj 2.399 (Al), Veliki krš Bogićevica 2.374 (CG), Pčeliji vrh - Orlov krš 2.372 (Srb - Kos), Tromedja - Bogićevica 2.365 (CG - Srb - Kos - Alb), Maja Forca Fortit 2.340 (Al), Dečanska planina 2.305 (Srb - Kos), Maja e Arapit 2.217 (Al), Maja e Shnikut 2.206 (Al), i dr..

Prilazni put za Volušnicu i Popadiju ide iz Gusinja. Nakon modernizacije puta Hani Hoti - Vrmoša (2017. god.) od Podgorice do Gusinja preko Albanije se može stići za oko 2 h.

Iz Gusinja do centra Grebaje vodi uži asfaltni put dužine 7 km. U centru Grebaje je izgrađeno više smještajnih, ugostiteljskih objekata i vikendica, a od ranije postoje i dva planinarska doma: “Branko Kotlajić” i “Karanfili”.

U varijanti I uspona na vrhove Popadija i Volušnica sa početkom staze sa katuna Popadija ne dolazite do centra Grebaja, već oko 600 m prije naselja, na mjestu gdje postoji oštra strma lijeva krivina skrećete desno na makadamski put koji vodi do katuna Popadija. Makadamski put dug oko 5,5 km do katuna je prilično loš i isključivo za terenska vozila.. uzan, na pojedinim dionicama zarastao u šiblje. Uspon ovim pravcem na Volušnicu i Popadiju interesantan je iz dva razloga: prvi - na ovaj način smanjuje se visinska razlika uspona za oko 400 mnm i drugi - prolazak ovim pravcem je prilika da se upozna živopisni kraj sa katunom Popadija i vrhovima Karaulom, Trojanom i Popadijom. Put se od asfalta strmo penje oko 2,5 km i izlazi na prostranu travnatu zaravan prekrivenu rijetkom šumom - Ravni ključ , a onda blago penje do katuna Popadija, proplancima i kroz šumu.

Katun Popadija je smješten u podnožju cirka koji se spušta sa okolnih vrhova Trojana i Popadije. Sa katuna vrh Popadije nije vidljiv, ali je pogled u pravcu sjeverozapada - na vrh Trojan odličan. Na katunu još uvijek u ljetnjem periodu boravi nekoliko gusinjskih porodica sa stokom.

Planinarska tura počinje od koliba na katunu Popadija. Od katuna u pravcu vrha Popadija ( do ostataka bivše karaule ) nekih oko 1 km produžava dosta loš makadamski put, pa se pješice koristeći prečice, vrlo brzo prolazi ta dionica..

Sa katuna krećete u pravcu juga blago naviše prema šumi, u smjeru kuda od katuna produžava makadamski put. Staza od katuna Popadija do prevoja ispod vrha Popadija nije markirana, ali orijentacija je veoma jednostavna jer tim pravcem prolaze brojne pješačke i pastirske staze ( takođe i makadamski put do bivše karaule ), a od karaule i ručno građena pješačka staza do prevoja Ćafa. Birate prečice kroz šumu, proplancima i pastirskim stazama i nakon oko 300 m izlazite na prostranu udolinu koja se u obliku karlice spušta sa nižih vrhova Trojana i vrha Popadija - koji se polulijevo izdiže sa svojim oštrim, prepoznatljivim vrhom. Prevoj Ćafa je udolina lijevo od vrha Popadija i predstavlja orijentir za dalji pravac kretanja. Od izlaska iz šume do prevoja Ćafa ima oko 2 km. Teren je čist, putanja travnata pa prolaz ovim dijelom predstavlja pravo zadovoljstvo. Desno od staze na prostranoj zaravni, prije oštrijeg uspona su ostaci bivše karaule. Odmah po prolasku karaule započinje široka pješačka staza koja se u vidu serpentina penje do prevoja Ćafa. Otprilike na sredini te dionice staze postoji izvor, desetak metara desno od staze u dolini.

Izlaskom na prevoj Ćafa (1.874 m) otvara se fantastičan pogled na sljedeću kosu udolinu ( takođe ima oblik karlice ), nagnute ulijevo, smjerom prema dolini Grebaje. Desno od prevoja strmo naviše uzdiže se vrh Popadija. Lijevo od njega vidi se najviši vrh Volušnice - Talijanka (2.057 m), a ispod u pravcu istoka i niži vrh Volušnice (1.879 m).. a iza travnate, pitome padine Volušnice potpuni kontrast - okomito se uzdižu kameni vrhovi Karanfila. Ovo je jedan od najljepših pogleda na planinske vrhove u Crnoj Gori !!!

Sa prevoja Ćafa zaokrećete udesno i započinjete strmi upon pravo naviše, vršnim grebenom do vrha Popadija (2.030 m). Teren je čist, uspon prilično strm, što je posebna karakteristika ovog vrha. Gotovo istovjetan je uspon i na vrh Talijanka iz pravca vrha Maja e Can i nižeg vrha Volušnice.

Sa vrha Popadija kratko se spuštate u dolinu par desetina mnm, a zatim se, manje strmim usponom od prethodnog, penjete na najviši vrh Volušnice - Talijanku (2.057 mnm).
Vrhovi Popadija i Talijanka su travnati, prostrani i bezbjedni, sa fantastičnim pogledima na okolinu. Pogled na Karanfile je fascinantan !!!

U planinarskoj literaturi nalazimo da je visinska razlika između ova dva vrha (Popadija i Talijanka - Volušnica) svega jedan metar. Međutim, preciznim mjerenjem utvrdili smo da je vrh Popadija ipak značajno niži, što se lako primijeti kad se sa njegovog vrha posmatra vrh Talijanka.

Povratak sa vrha Talijanka do prevoja Ćafa je moguć kružnom stazom preko nižeg vrha Volušnice, sa kojeg je odličan pogled na dolinu Grebaja.

Ocjena atraktivnosti ture (1–5): 5

3D Google mape prilaznog puta

3D Google mape staze

Prilazni put za Volušnicu i Popadiju ide iz Gusinja. Modernizacijom puta Hani Hoti - Vrmoša, ( 2017. ) od Podgorice do Gusinja (oko 90 km) može se stići, preko Albanije, za oko 2 h. Na oko 2 km od graničnog prelaza Božaj skrećete lijevo na put za Vrmošu (Gusinje). Prva dionica tog puta duga nešto manje od 20 - tak km kreće sa nivoa Skadarskog jezera i penje se na prevoj iznad rijeke Cijevne na visinu od oko 750 mnm. Zatim se serpentinski spušta u kanjon Cijevne i nastavlja preko Tamare, Selca, Lepuše i Vrmoše. Kod mjesta Lepuša put se penje na oko 1.350 mnm i sa tog mjesta je odličan pogled na vrhove Trojan i Popadija. Od graničnog prelaza Grnčar do Gusinja ima oko 5 km.

Iz Gusinja do centra Grebaje vodi uži asfaltni put dužine 7 km. Skretanje na put za Grebaje je desno odmah poslije prelaza mosta na rijeci Grnčar. Na mapi je prikazana trasa puta kroz naselje

Po izlasku iz naselja otvara se prelijepa dolina (Dolja, Grebaja) okružena planinskim vrhovima: Vezirovom bradom, Karanfilima, Maja e Langovje, Volušnicom, Karaulom i dr. U Dolji pored puta postoji točilo sa pitkom vodom. Na ulazu u centar Grebaja postoji kućica sa rampom za naplatu ulaza u NP “Prokletije”. U centru Grebaje je u zadnje vrijeme izgrađeno više smještajnih , ugostiteljskih objekata i vikendica. U blizini ugostiteljskih objekta u centru Grebaja nalazi se poznata Suljova česma. To mjesto je okruženo drvećem i ograđeno drvenom ogradom.

U Grebajama postoje i dva planinarska doma: “Karanfili”(na kraju šume iznad Suljove česme) i “Branko Kotlajić” (blizu ulaza u NP).

U varijanti uspona na vrhove Popadija i Volušnica sa početkom staze sa katuna Popadija ne dolazite do centra Grebaje već oko 600 m prije naselja, na mjestu gdje postoji oštra strma lijeva krivina skrećete desno na makadamski put koji vodi do katuna Popadija. Makadamski put dužine oko 5,5 km do katuna je prilično loš i moguće je proći isključivo terenskim vozilom. Put se od asfalta strmo penje prvih oko 2,5 km a zatim se stiže na prostranu travnatu zaravan prekrivenu rijetkom šumom - Ravni ključ. Put se od Ravnog ključa blago penje do katuna Popadija proplancima i kroz šumu. Na katunu još uvijek u ljetnjem periodu boravi nekoliko gusinjskih porodica sa stokom.

Sa katuna staza kreće u pravcu juga, blago naviše prema šumi, u smjeru kuda od katuna produžava makadamski put. Staza do prevoja Ćafa ispod vrha Popadija nije markirana, ali orijentacija je veoma laka jer tim pravcem prolaze brojne pješačke i pastirske staze ( takođe i makadamski put do bivše karaule ). Nažalost, makadamski put je loše urađen i devastirao je ovaj izuzetan prirodni prostor. Prečicama kroz rijetku šumu, proplancima i pastirskim stazama izlazite na prostranu udolinu okruženu nižim vrhovima Trojana i vrhom Popadija. U centru udoline nekad se nalazila karaula, a to je prostor na kojem se u ljetnjem periodu napasaju brojna stada stoke. Teren je čist, staza travnata pa prolaz ovim dijelom staze predstavlja pravo zadovoljstvo.

Od karaule u dolini do prevoja Ćafa vodi ručno građena pješačka staza. Prevoj Ćafa je udolina lijevo od vrha Popadija i predstavlja orijentir za pravac kretanja. Odmah iza karaule započinje široka pješačka staza koja se u vidu serpentina penje do prevoja Ćafa. Otprilike na sredini te dionice staze postoji izvor, desetak metara desno od staze u dolini. Prije izlaska na prevoj Ćafa sa desne strane se priključuje staza koja vodi do vrha Trojan. Izlaskom na prevoj Ćafa (1.874 mnm) otvara se fantastičan pogled na kamene vrhove Karanfila ! Ovo je jedan od najljepših pogleda na planinske vrhove u Crnoj Gori !!!

Sa prevoja Ćafa prema vrhu Popadija nastavljate desno grebenom, strmo naviše. Lijevo od vrha Popadija vidi se susjedni najviši vrh Volušnice -Talijanka (2.057 mnm), a ispod njega u pravcu istoka i niži vrh Volušnice (1.879 mnm). Iza travnate, pitome padine Volušnice potpuni kontrast - okomito se uzdižu kameni vrhovi Karanfila ! U pravcu sjevera fantastičan pogled je na okolinu Plava i Gusinja, Visitor, Zeletin, Karaulu, katun Popadija, Trojan, i dr.

Prema vrhu Popadija teren je čist, a uspon prilično strm. Oznake na stazi.

Pogled sa vrha Popadija (2.030 mnm) na Lepušu (Al), Kučke planine, Trojan, katun Popadija, Greben, Karaulu, Visitor, Gusinje, Plavsko jezero, Vezirovu bradu, Maja e Can, Karanfile, Talijanku (Volušnica), i dr.

Sa vrha Popadija kratko se spuštate u dolinu par desetina mnv, a zatim se manje strmim usponom od prethodnog penjete na najviši vrh Volušnice - Talijanku (2.057 mnm). Vrhovima Popadije i Volušnice ide granica između Crne Gore i Albanije.

Ispod vrha Talijanke je odličan pogled na dolinu Vajušu u Albaniji, vrhove Maja e Langovje, Maja e Madhe, Maja e Shnikut, Ropojanska vrata.. Vrh Talijanke je travnat, prostran i bezbjedan.. a planinarska kutija nije fiksirana za podlogu. Pogled na Karanfile je fascinantan !!!

Pogled sa vrha Talijanka na Popadija,Trojan,Karanfile i Šuplja vrata.

Povratak sa vrha Talijanka do prevoja Ćafa je moguć kružnom stazom preko nižeg vrha Volušnice. Pogled sa vršnog grebena je izvanredan !

Uspon na vrhove Volušnica i Popadija je i prilika da se posjete znamenitosti Gusinja Alipašine izvore, Vodopad Grlja (Skakavac) i Oko Skakavice (Savino oko).

--

--