Kuidas TREV-2 e-veoselehti kasutades oluliselt aega kokku hoiab

Kert Kaspar Tammaru
Waybiller
3 min readOct 15, 2020

--

2020. aasta alguses allkirjastati erinevate huvitatud osapoolte vahel koostöömemorandum täitematerjalide vedude digitaliseerimiseks. Üheks osapooleks oli ka Maanteeamet, kes on tänaseks korraldanud esimesed hanked, kus e-veoselehe kasutamine kõikide teostatud vedude puhul on hanketingimustesse kohustusena sisse kirjutatud.

Üheks nendest pilootprojektidest sai riigitee nr 11412 Liikva-Rannamõisa km 0,0–5,156 rekonstrueerimine. Hanke võitis TREV-2 Grupp AS ja tööd algasid augustis 2020. Tänaseks hakkab objekt valmis saama ning selle objekti raames on e-veoselehtedega tee-ehituseks toodud üle 2000 koorma materjali.

Koostöömemorandumi kohaselt on aastaks 2022 plaanis viia kõik Maanteeameti hanked üle digitaalsetele saatelehele.

TREV-2 valis endale partneriks Waybilleri, mis on kõige kasutajasõbralikum e-veoselehtede infosüsteem Eestis. Waybilleril on olemas ka mugavad autojuhirakendused nii veebipõhiselt kui ka iOS ja Android rakendustena, mis teevad e-veoselehtede loomise autojuhtidele äärmiselt lihtsaks ja mugavaks.

Tee-ehitus

Rääkisime Alan Muruväliga TREV-2st, kes on Liikva-Rannamõisa tee-ehituse projektijuht ja uurisime, kuidas on e-veoselehtede kasutuselevõtt läinud, mida annaks paremaks teha ning millised on nende plaanid lähiaastateks.

  1. Kuidas hindate e-veoselehe kasutamist võrreldes paberlehega?
    E-veoselehtede kasutuselevõtt võib tunduda esmapilgul väga keeruline ja aeganõudev, aga õnneks ei ole see üldse nii — kasutamine on tegelikult üle ootuste lihtne.
  2. Kas e-veoselehtede kasutamine hoiab kokku aega aruannete koostamisel ja kontrollimisel?
    Jah! Tänu e-veoselehele on igapäevaselt materjalide koguste ja masinate kontrollimine oluliselt lihtsam.
  3. Kas e-veoseleht annab teile parema ülevaate objektile toodud materjali kogusest nii reaalajas kui ka ajalooliselt?
    E-veoseleht annab võimaluse iga koorem eraldi koheselt üle kontrollida. Jääb ära vajadus saatelehte käsitsi allkirjastada ja kontrollida masinate kandevõimet. Objektijuht näeb reaalajas, kas auto on koorma kätte saanud või milline materjal on parasjagu teel.
  4. Kuidas on läinud töötajate/alltöövõtjate koolitamise protsess?
    Alltöövõtjate koolitamine ja e-veoselehtede kasutamise nõudmine vajab aega, kuna osade ühemehefirmade ja vanemate autojuhide harjumuste muutmine tekitab neis tõrksat suhtumist. Samas, kui nad on e-veoselehte juba paar korda loonud, siis on nad ära harjunud. Aega võtab ka enda meeskonna koolitamine, uute objektide ja lähtekohtade tekitamine, lähtekohtadesse materjalide lisamine ja nende asukohtade määramine.
  5. Kui suur on ajaline võit järelvalveorganitele saatelehtede edastamisel?
    Ajaline võit seisneb selles, et koheselt on teada objektile saabunud materjalide kogus ja seda ei pea käsitsi arvutama. Suure võidu annab ka asjaolu, et autoettevõte esitab Waybilleri aruande koos arvega ja seda pole vaja siis enam läbi arvutada.
  6. Kas arvate, et TREV-2 läheb 100% üle digitaalsetele saatelehtedele? Mis võivad olla suurimad takistused üleminekul? Mis ajahetkeks võiks üleminek olla lõppenud?
    Päris 100% kasutuselevõtt pole hetkel veel võimalik. Pilootprojekt näitas, et kõik autojuhid ei ole veel valmis e-veoselehte kasutama — peamiselt seetõttu, et neil on nuputelefonid või nad on vanem generatsioon, kes ei ole kiirete uuendustega harjunud. Mõnes piirkonnas takistas pilootprojekti käigus e-veoselehe loomist ka levi puudumine. Pilootprojekti käigus tekkis veel vigu sellest, et autojuhid valisid vale lähtekoha, materjali või koguse ja see tekitas mõningast segadust.
    Küll aga TREV-2 liigub 100% e-veoselehtede suunas, aga täielik üleminek võtab aega tõenäoliselt veel paar aastat.

Hea on tõdeda, et 2020. aastal Maanteeameti poolt korraldatud e-veoselehe pilootprojektid saab juba lugeda väga edukaks. Tagasiside nii teedeehitajate, Maanteameti kui ka objektijärelvalve poolt on olnud äärmiselt positiivne. Pilootprojektid on võimaldanud välja tuua kitsaskohti ning aidanud e-veoselehtede infosüsteemi kasutajate jaoks paremaks teha. Lisaks on need andnud kindlustunde, et e-veoseleht aitab tõesti muuta sektori efektiivsemaks ja ka läbipaistvamaks.

Koostöömemorandumi ajagraafikus püsimiseks on juba järgmine hooaeg oodata oluliselt rohkem sarnaseid hankeid, kus digitaalse saatelehe kasutamine on kohustuslik. Kui olete teede-ehitaja või Maanteeameti objektidele materjale vedav veofirma, siis on õige aeg e-veoselehtedega tutvust teha ja esimesed veod järgi proovida!

Kui soovite ka enda ettevõttes elektroonilised veoselehed kasutusele võtta, siis võtke julgelt Waybilleri meeskonnaga ühendust e-mailil waybiller@waybiller.com või telefonil +372 5397 0000. Aitame paberil saatelehed teie ettevõttes asendada täielikult digitaalsete saatelehtedega ning liidestada Waybilleri ka teie raamatupidamistarkvaraga.

--

--