Wprowadzenie do kryptoportfeli

Michal Adamski
GamerHash
Published in
3 min readDec 24, 2020

Posiadanie portfela kryptowalutowego jest równie ważne co posiadanie skrzynki jeżeli chcecie wysłać e-maile. Zrozumienie jak działają różne rodzaje portfeli, a zwłaszcza jak przetrzymywać kryptowaluty w bezpieczny sposób są jedną z podstawowych rzeczy, które potrzebujemy, aby rozpocząć przygodę z fascynującym światem kryptowalut.

Mocno uproszczając, portfel kryptowalutowy pozwala na komunikację i interakcję z łańcuchem bloków, czyli blockchainem. Co ważne, tylko korzystanie z portfela kryptowalutowego oznacza, iż rzeczywiście posiadamy nasze Bitcoiny czy $GHX. Nigdy nie powinniśmy korzystać z giełdy kryptowalutowej jako portfela (trzymać tam coiny przez dłuższy okres czasu) — stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych środków. Giełdy mogą zostać zhakowane czy zbankrutować, a środki, które tam przechowujemy, nie są tak naprawdę pod naszą kontrolą. Not your keys, not your crypto.

Klucze publiczne i prywatne

Mimo iż mogłoby się nam tak wydawać, portfele kryptowalutowe tak naprawdę nie mają w sobie coinów. Zgodne z tym co pisaliśmy wcześniej, portfel to tylko narzędzie do komunikacji z łańcuchem bloków, gdzie tak naprawdę kryptowaluty są zapisanie. Na informacje zapisane w portfelu składają pary kluczy prywatnych i publicznych.

Klucz prywatny to alfanumeryczny ciąg znaków, który zapewnia dostęp do Twoich kryptowalut. Dzięki niemu masz dostęp do swoich środków i jak sama nazwa wskazuje, powinien on zostać dobrze schowany. Mając zapisany swój klucz prywatny (a tak naprawdę frazy seed, o których bedziemy mówić w kolejnych artykułach) będziesz mógł bez problemu odzyskać kryptowaluty nawet jeżeli zgubisz swój portfel sprzętowy czy stracisz dostęp do walletu webowego.

Klucz publiczny natomiast jest Twoim adresem, na który możesz otrzymywać środki. Innymi słowy, można go również nazwać lokalizacją w łańcuchu bloków, na gdzie wysyłamy np. GamerCoiny.

Oto klucz publiczny dla przykładowego portfela ETH:

0x7EA7183C4A1AcD94e8eFadb288b2E0bBfa918B1A

Niestety dla bezpieczeństwa środków klucz prywatny będzie udostępniony — Ty też nigdy go nie pokazuj swojego nikomu. :)

HOT i COLD wallet

Rozróżnienie na “zimne i gorące” portfele jest oparte o stały dostęp do internetu, czyli online podłączenie (Hot wallet) lub offline (Cold wallet). Cold wallet będąc offline, jest znacznie bezpieczniejszy i świetnie nadaje się od HODLingu — inwestycji długoterminowych oraz przechowywania większych kwot. Najpopularniejszymi przedstawicielami cold walletów są portfele sprzętowe takie jak Ledger i Trezor.

Portfel Trezor to świetne zabezpieczenie.

Hot wallet może być dostępny na wielu urządzeniach naraz i jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem zwłaszcza w celach zakupowych — jednocześnie lepiej nie przechowywać tam większych kwot. Na plus hot walletów możemy również zaliczyć to, że zazwyczaj są darmowe. Ogólną zasadą jest (nie tylko przypadku kryptowalut), że im mniej wygodne rozwiązanie, tym jest zazwyczaj ono bezpieczniejsze). Przykładami portfeli webowych są MetaMask oraz MyEtherWallet.

MetaMask jako plug-in przeglądarkowy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Najlepszą użyteczność bez utraty bezpieczeństwa naszych środków uzyskamy, korzystając z portfela sprzętowego, który podłączony będzie do wcześniej wymienionych hot walletów.

--

--