Web Archiving Conference 2023

Illyria Brejchová
Webarchiv
Published in
3 min readSep 19, 2023

Archivace webu je rychle se rozvíjející oblastí profesního i akademického zájmu. I přes úzkou specializaci je však vysoce relevantní, jelikož se podstatná část společenského a kulturního dění odehrává v prostoru internetu a bez systematického úsilí bude tento obsah dříve nebo později ztracen a vy, novináři ani historici se k němu nebudete moci vrátit. Přitom webové technologie i společenské dění se dynamicky den ode dne mění, což představuje pro komunitu webových archivářů velkou výzvu po technologické i metodologické stránce. Každoroční Web Archiving Conference pořádané IIPC (International Internet Preservation Consorcium) je nejvýznamnější mezinárodní konferencí v oblasti archivace webu. Právě na ní se dozvíte nejnovější trendy v oboru.

Web Archiving Conference se letos konala 10. — 12. května v nizozemském Hilversum, a to ve spektakulárních prostorech nizozemského Institutu pro zvuk s obraz (Beeld & Geluid). Kromě moderních konferenčních prostor budova obsahuje i muzeum médií a nizozemský archiv audiovizuálního kulturního dědictví. Po obsahové stránce letošní konferenci spoluorganizovala také nizozemská národní knihovna, Koninklijke Bibliotheek. Barvitost fyzického prostředí se prolínala i do pestrosti obsahu a byla neodmyslitelnou součástí letošní konference.

A colourful modern building
Budova Beeld & Geluid v nizozemském Hilversum
Interiér Beeld & Geluid

Keynote řečníci byli pečlivě vybráni, aby témata konference zasadili do širšího kontextu a přinesli pohled zvenčí. Eliot Higgins z Bellingcatu hovořil o tom, jak jejich síť dobrovolníků používá obsah ze sociálních sítí v kontextu války na Ukrajině k získávání informací o průběhu války, k jejich faktickému ověřování i jako důkazy v soudním řízení. Marleen Stikker z Waag Futurlabu zase mluvila o hodnotách webu v jeho počátcích, jak ty jsou dnes ohroženy a co můžeme my dělat, abychom je zachovaly.

Velkým tématem bylo také nedávné evidování sbírky unikátních archivovaných webových stránek XS4ALL na nizozemský seznam programu Paměť světa spadajícím pod UNESCO. Mluvilo se také o nominaci webu De Digitale Stad zrekonstruovaném pomocí metod digitální archeologie na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Nedlouho po skončení konference byla nominace přijata. V obou případech zapsání na seznamy UNESCO symbolizuje významný krok směrem k širšímu uznání původně digitálního webového obsahu jakožto kulturní dědictví a validaci důležitosti jej chránit.

Program konference byl nabitý a konal se paralelně ve dvou sálech a v třetí místnosti probíhaly workshopy. Součástí konference byl také jeden den online příspěvků. Záznamy některých příspěvků je možné zpětně zhlédnout na YouTube kanálu IIPC.

Zastřešujícím tématem konference bylo odolnost a obnovení. Téma se odráželo jak v diskuzích o tom, jak udržitelně financovat vývoj open source softwaru, na němž je archivace webu postavena, tak v obnovení diskuze o způsobech zpřístupnění sbírek archivovaných webových stránek uživatelům a zejména výzkumníkům. Důraz byl na potřebu aktualizace stávajících přístupů k archivaci, a to jak pomocí rozsáhlejšího zužitkování metod strojového učení, tak i pomocí ještě užšího kurátorského výběru obohaceném o kontextuální data.

Celkově lze příspěvky rozdělit do dvou širokých, byť provázaných kategorií. Jedny jsou techničtější a věnují se vývoji nástrojů umožňující efektivnější archivaci, druhé se věnují etickým otázkám výběru obsahu k zařazení do archivu. Konkrétněji se řešily například témata nastavení vnitřních procesů nebo infrastruktury webových archivů, SolrWayback, případové studie tematických nebo doménových kolekcí, ale i téma inkluze.

Fotka z mé prezentace o Konceptuálním modelování domény archivace webu pořízena Lubošem Svobodou

Web Archiving Conference propojila členy komunity a osvětlila oblasti, kde dochází k aktivnímu rozvoji. Ukázala, že jde o komunitu tvořenou rozmanitými aktéry sdílející společný cíl, avšak vzhledem k rozsahu výzvy před námi by komunita mohla být ještě větší a diverzifikovanější. Jak můžeme podpořit větší participaci komunit a menšin v našich snahách? Zřejmé je také, že komunitu nadále trápí výzvy týkající se financování, či archivace sociálních sítí.

Příští Web Archiving Conference se bude konat v Paříži 24. — 26. dubna 2024 a jejím tématem budou webové archivy v kontextu. Příspěvky na konferenci je možné posílat jen do 24. září 2023, registrace pak bude možná od 7. února 2024.

--

--