Monika Trojanová
Aug 24, 2017 · 5 min read

Tři developeři prozradili, jakými trendy se bude ubírat jejich a VAŠE práce.

A protože bez odpočinku to nejde, zeptali jsme se, co je inspiruje ve volném čase.

Christophe Willemsen: Jednička Neo4j

zdroj: https://twitter.com/laraconeu/status/768422260449443840

Grafové databáze Neo4j mu říkají pane! Christophe totiž pracuje jako hlavní konzultant ve společnosti GraphAware, která patří mezi světové špičky v konzultování Neo4j. A tak Christophe jezdí po celém světě, pomáhat klientům a přednášet. Letos i v Praze!

Jaký trend podle tebe určí blízkou budoucnost?

Určitě hlasově ovládané uživatelské rozhraní, podobně jako aplikace rozumící textu a kontextu. V následujících letech poroste důležitost rozumět grafovým databázím.

Máš nějaký produkt/tool/věc, co si přeješ vyvíjet?

Vytuněný oznamovací systém pro Github, to dám. :)

Co tě v poslední době baví?

Natural Language Processing, chatboti a vývoj pro Amazon Alexa. Zrovna vyvíjím část otázky/odpovědi, která bude dostupná jako slackbot v příštích týdnech. Jinak naposled mě zaujal blog post o textové analýze knih Hra o trůny.

Na co se těšíš tento rok? Je před tebou nový projekt nebo dovolená?

To nejzajímavější se už letos stalo — v dubnu se mi narodila dcera. Teď se těším na účast na akci GitHubUniverse. Dovolenou žádnou v plánu nemám, jsem na ní celoročně, žiju v jižní Itálii. :)

O čem bude Christophe přednášet: Voice-Driven Interfaces with Neo4j and Amazon Alexa

Tahle přednáška je vaše letenka do budoucnosti. Věk dotyku totiž brzy skončí a nahradí ho rozhraní ovládané hlasem. Christophe se pozastaví nad doporučovacími systémy, chatboty a grafovými databázemi. Během svého interaktivního vystoupení předvede, jak by se dal vyvíjet asistent webové konference. Schválně, za jak dlouho nejspíš přibyde do týmu WebExpo?

Mark Robbins: Je to (mailový) rebel!

zdroj: https://twitter.com/platf9rm/status/896015609431027712

Markova mise zní jasně: změnit pohled lidí na e-mail. A tak z prostého mailového textu vytváří interaktivní mikroweby. Stejně obratně to učí i ostatní, systémem RebelMail už Mark pomohl řadě značek a velcí e-mailoví klienti si k němu chodí pro konzultace. Proto jsme rádi, že dorazí na WebExpo… a ještě si předtím našel čas na rozhovorovou ochutnávku.

Marku, jaký trend podle tebe určí, jak bude vypadat mailing v blízké budoucnosti?

Myslím, že právě interaktivní maily v sobě mají potenciál naprosto změnit podobu mailingu. Už dnes lidi nakupují a píšou recenze produktů, aniž by opustili svoji mailovou schránku, a já doufám, že se do inboxu přesune víc a víc rychlých konverzací se zákazníkem.

Máš nějaký produkt/tool, který si přeješ vyvíjet?

Mám rád e-mailové testovací nástroje, které stahují screenshoty z mnoha různých e-mailových klientů, jako je Litmus nebo E-mail on acid. Pracují opravdu dobře a ušetří obrovské množství času.

Co tě v poslední době baví?

Když zrovna nekóduju, rád vyrábím vlastní hudební nástroje. Udělal jsem třeba zesilovač, reproduktor a skládací kytaru.

Prozradíš, na co se těšíš tento rok?

Doufal jsem, že letos navštívím Japonsko, ale teď držím rozpočet zkrátka — zrovna jsem si koupil byt a těším se, až si na něm pořádně máknu.

O čem bude Mark přednášet: Interactive email

Posíláte svým uživatelům spoustu e-mailů, ale oni je nechávají ladem v inboxu? Vynořte se konečně z e-mailového pravěku! Mark na přednášce ukáže téměř bezedné možnosti, jak komunikaci se zákazníkem zkrátit, zjednodušit a hlavně proměnit v zábavnou hru pro obě strany. Jen pomocí CSS.

Maude Lemaire: Internet věcí? Nebezpečný trend

zdroj: https://world.phparch.com/speakers/maude-lemaire/

Usnadňuje Slack komunikaci ve vaší firmě? Poděkujte mimo jiné Maude, vývojářce jejich backendu. Maude odpovídá za škálování produktu a podle svých slov tráví čas tím, že nahání lidi. Jak to dopadlo, když jsme my nahnali Maude k rozhovoru?

Maude, jaký největší trend vidíš ve svém oboru?

Je toho spousta: roboti, počítačová vize, softwarový obři, kteří stále víc rostou… Vidím taky jeden důležitý a nebezpečný trend, který se už bohužel rozmáhá: je to snaha přidat internetové připojení k absolutně všemu (běžně známý jako internet věcí).

Tato zařízení se zdají být jednoduchá a neškodná, jenže se dají snadno nabourat — mohou být brzo důležitým bodem vstupu pro všechny druhy škodlivého softwaru. Kvůli nedostatečným překážkám mezi těmito gadgety a našimi telefony/počítači ohrožujeme naše data a soukromí.

Přitom pro inženýry byla bezpečnost vždycky na prvním místě. Teď se zdá, jak kdyby se na to zapomnělo. Musíme proto vážně uvažovat o tom, jak tato zařízení komunikují a jak je chránit dřív, než bude pozdě.

Je nějaký produkt/tool/věc, co si přeješ vyvíjet?
Před několika týdny jsem vzdala Sublime Text. Hroutil se i třikrát denně při uložení souboru — pravděpodobně proto, že mám spoustu rozšíření. Všimla jsem si, že několik mých kolegů přešla ke kódu Visual Studio, takže jsem se ho rozhodla zkusit. Za víc jak dva měsíce nespadl ani jednou. Všechna rozšíření, která jsem potřebovala, byla k dispozici, dokonce jsem mohla nastavit zkratky Sublime Text jedním kliknutím. Microsoft sice nemá nejlepší reputaci, co se týče běžného spotřebitelského softwaru, ale rozhodně ví, jak udělat robustní vývojářské nástroje.

Přihoď trochu inspirace. Co tě v poslední době zaujalo nebo co tě baví?

Mám poslední měsíce spoustu práce, ale ve volném čase jsem stihla zdokonalit recept na malinové cookies. A ráda se o něj podělím.

1,5 hrnku mouky
0,5 lžičky prášku do pečiva
1 hrnek hnědého cukru
1 lžíce cukru krystal
špetka soli
0,75 hrnku rozpuštěného másla
1 vejce + 1 žloutek
vanička zmrzlých malin (cca 200 gramů)

Předehřejte troubu na 190 stupňů a na velký plech na pečení připravte pečicí papír. Ve velké misce smíchejte mouku, prášek na pečení a sůl. V další misce smíchejte máslo s hnědým cukrem a cukrem krystal. Pak do mísy přidejte vejce a žloutky. Smíchejte, dokud se látka nerozpustí.

Přidejte obsah velké mísy, kde jste smíchali suché přísady, a k tomu maliny. Přikryjte a nechte uležet 20–30 minut. Z těsta pak vytvarujte malé kousky a rozložte je rovnoměrně na plech. Pečte po dobu 10 až 12 minut. Měly by být na povrchu lehce zlaté a uprostřed se ještě rozplývat.

Také jsem teď pár týdnů pracovala na funkci refaktorového jádra napříč rozsáhlou monolitickou kódovou základnou, tak snad ten úkol brzy dodělám.

Přejeme, ať je brzy hotový! Čím se pak odměníš?

Miluju sci-fi filmy, a tak vkládám naděje do pokračování Blade Runner 2049. Baví mě jeho scenarista Denie Villeneuve.

O čem bude Maude přednášet: Say yes to premature optimizations

Backenďáci se předčasné optimalizace bojí jako Michael Jackson opalování. Přitom zbytečně! Staňte se raději yes-manem, stačí jen uvažovat trochu napřed. Maude na přednášce ukáže pár triků, které vás pasují na specialistu na výkon. K tomu přihodí pár inside tipů, které k předčasné optimalizaci přesvědčí i ty nejzatvrzelejší odpůrce.

Na konferenci letos přednáší také Mike Amundsen, Erika Hall nebo Egor Homakov!

Počítáme s vámi 22.-23. září, už máte lístek na letošní WebExpo?

WebExpo

Glimpse behind the scenes of preparations for the conference WebExpo 2018 (Prague, September 21-22, 2018)

Monika Trojanová

Written by

Copy, tedy jsem.

WebExpo

WebExpo

Glimpse behind the scenes of preparations for the conference WebExpo 2018 (Prague, September 21-22, 2018)

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade