3 spíkři: Data, Search, Analytika a BI

Filip Dedic
WebExpo
Published in
4 min readAug 3, 2016

Všechno se na webu mění na bity a data. Od zuřivého vyhledávání autobusu na poslední chvíli až po množství objednaných ponožek. Představujeme tři spíkry, kteří dokážou práci s daty zlepšit prostřednictvím testování, lepší analytiky nebo použitím lepší technologie pro vyhledávání.

Photo: IBM Archive
Ilustrace: Jakub Bachorík

Marko Iskander

Architektura bez serverů, neboli „serverless architecture“? Podle Marka Iskandera se jedná o velký trend do budoucna a to hlavně kvůli téměř nekonečnému měřítku hned od prvního dne používání.

Marko je softwarový inženýr a lídr z Clevelandu a už něco přes rok je součástí týmu Adobe Typekit. Vyhledávali jste někdy fonty prostřednictvím Photoshopu nebo InDesignu v Adobe CC? Používáte Typekit na webfonty skrze jeho webové UI? Tak za vaší zkušeností stojí také Marko a jeho kolegové.

Proč Typekit používá zrovna Elasticsearch? Hlavní důvod podle Marka: „Elasticsearch jsme nezačali používat kvůli analýze logů, kvůli množství dat nebo evaluaci, ale protože má robustní query interface a je hodně stabilní při vysoké propustnosti.“ Adobe není také první klient, pro kterého zajišťoval implementaci tohoto systému — pracoval hned pro několik amerických firem z žebříčku Fortune 500. Kromě WebExpa se Marko ještě vydá na prosincovou Confoo ve Vancouveru, kde bude mít hned dvě přednášky.

Ilustrace: Jakub Bachorík.

Yovka Pencheva

Yovka začínala před patnácti lety jako Java vývojářka. Od roku 2007 bydlí v Praze, kde působí ve firmě Concur Technologies. Mezi její oblíbené metody patří continuous deployment, zásady pro DevOps a hlavně produkční testování.

Právě o produkčním testování mluví jako o nejlepším způsobu, jak udržet vysokou úroveň kvality a zůstat zákaznicky orientovaný. Podle Yovky je důležité, že se k tomuto způsobu testování hlásí už i velcí hráči jako například Netflix. Lab Testing bude podle všeho brzy minulostí a dopomáhají k tomu i vývojářské nástroje jako Netflix Simian Army nebo Elastic stack. Mezi svoje oblíbené produkty a pomůcky Yovka řadí třeba nástroje pro telemetrická řešení NewRelic a AppDynamics; a protože continuous delivery je tak trochu její obsesí, neobejde se prý bez produktů jako je Jenkins, TeamCity nebo Go/Snap.

Yovku možná znáte z některého z posledních workshopů Czechitas, které ji hodně zaujaly — prozradila nám, že by se ráda zasadila o větší popularizaci programovaání mezi mladými holkami v Česku a okolí. Taky se těší na konference a akce Elastic{on}, což je její oblíbená komunita a možnost pro setkání s ostatními z Facebooku, Netflixu, Microsoftu a všemi ostatními, kdo využívají Elastick stack.

Ilustrace: Jakub Bachorík

Jan Tichý

Sběr podrobných dat o uživatelích a navazující chytrá marketingová automatizace jsou teď všude kolem, ale přitom stále v plenkách. Stávající systémy totiž nejsou zatím moc inteligentní a stále pracují převážně na principu pár hloupých ručních pravidel. Největší boom a rozvoj nás určitě teprve čekají — to prorokuje analytik Jan Tichý, který vede agenturu Medio Interactive. „Dříve byla datová integrace a business intelligence výhradou obrovských korporací, dnes se dostává i mezi menší a středně velké firmy. To je posouvá obrovsky dopředu a mění celý jejich trh. Zatímco dosud byla aktivní práce s daty jen konkurenční výhodou, teď už se ignorování analytiky stává zabijákem firmy,“ dodává k naší otázce ohledně aktuálních trendů.

Honza je jeden z předních českých analytiků, před založením svojí agentury pracoval v H1 a Jyxo. Kromě poradensktví také přednáší na VŠE a vede řadu veřejných i individuálních školení z oblasti internetového marketingu, webové analytiky a vývoje aplikací. Jeho zatím poslední projekt v rámci Medio Interactive je připravovaná služba EasyReport, která má přinést běžným e-shopům pokročilou analytiku: RFM analýzu, kohorty, skutečnou návratnost reklamních kampaní včetně všech rozpočítaných nákladů, zohlednění storen a vratek, zahrnutí skutečných marží, a tedy i skutečného ROI … Zaujal nás jeho článek 100+ Questions To Data Analytics pro analytiky i jejich klienty.

„Na analytice není nejtěžší získat správné odpovědi. Na analytice je nejtěžší umět se správně zeptat.“

Zmínili jsme, že Honza v rámci Medio Interactive pořádá konference i menší setkání? Patří mezi ně například pražský MeasureCamp a také akce s pracovním názvem Medio Data Workshop — Honza nám nechtěl prozradit víc, ale název asi napovídá dost. Hodně se také těší na své úplně nové školení Google Analytics pro fajnšmekry. A vy se těšte na jeho přednášku o snadné, efektivní a přesto málo používané RFM analýze.

Konference se koná 23. — 24. září v Praze. Mezi největší star patří Harry Roberts, Michael Lopp a také Peter Morville nebo Mark Boulton.

Lístky se zatím ještě dají koupit.

Těšíte se? Máte otázky nebo připomínky? Pište si s námi třeba na Twitteru.

Ilustrace: Jakub Bachorík

„Každý náš pohyb na internetu generuje data. Řada společností provádí jejich analýzu, ale více než o praktickém využití pořád slyšíme hlavně o kvantitě. Kéž nám data pomohou souvislosti pochopit do hloubky, abychom nevěštili z kávové sedliny.“

#DataCrunching

--

--

Filip Dedic
WebExpo
Writer for

Čtenář, autor a editor. Pořád se učí tvořit ✨