4 spíkři: Monetizing Eyeballs

Hledáte způsob, jak prodat nebo zhodnotit svůj nápad? Nebo máte nápadů víc? Představujeme čtyři spíkry, kterým se povedlo zpracovat je do úspěchů.


Evan Luthra. Ilustrace: Jakub Bachorík.

Evan Luthra

Evan se prezentuje jako zázrak přírody. Tvrdí, že má recept na to, jak nápady převádět do úspěšných realizací. Můžete ho potkat, jak rozdává svoje výrazné vizitky na akcích světového formátu: TEDx, Webit, World Economic Forum, Web Summit nebo Google India, indické verzi Google IO.

Letos je mu 21 let a začínal před devíti lety, když se pustil do rozebírání a sestavování starých počítačů ve firmě svého táty. Svoje zkušenosti s hardwarem a programováním sdílel na online fóru Pulse, kde si vybudoval fanouškovskou základnu několika desítek tisíc čtenářů. Když Apple spouštěl App Store, vyvinul svoje první aplikace. U nich zatím zůstal, ale neskrývá nadšení pro virtuální realitu, která je podle něho budoucností.

Postupně pracoval téměř pro všechny výrobce mobilních telefonů, což mu zajistilo velkou pozornost od hlavních CEO technologického světa. Jeho vlastní firma, EL Group International, dnes poskytuje zázemí a investice dvěma desítkám startupů. Mezi svoje oblíbené řadí Evan třeba Givvr, přes který můžete sdílet videa na sociální sítě a generovat tak peníze pro charitu, nebo Bottlepop, rezervační systém pro luxusní kluby. V čase mezi investicemi a rozdáváním svých exkluzivních vizitek si Evan užívá na jachtách a výletech na Ibize, festivalu v Cannes nebo Velké ceně Monaka, odkud intenzivně postuje fotky a videa na svůj Snapchat a Instagram.


Tomáš Jasovský. Ilustrace: Jakub Bachorík.

Tomáš Jasovský

Během studia produktového designu v Bratislavě se Tomáš rozhodl, že zkusí práci v digitální agentuře. O tři roky později už měl dostatek zkušeností a kontaktů na to, aby se pustil do nomádského života: se svojí přítelkyní jezdil po světě a pracoval na dálku jako hlavní designér pro startup Pond5.

Ke svojí původní designérské profesi se naposledy vrátil při navrhování interiérů pro InVision LABS, pražskou pobočku startupu InVision. Ten asi nemusíme představovat designérům, nicméně pro vás ostatní: jedná se o aplikaci pro vytváření interaktivních prototypů, která směle konkuruje podobným produktům jako je Sketch nebo Adobe XD. Tomáš má na starost all-star tým, jehož úkolem je vyvíjet v pražských kancelářích nové nástroje pro designéry. Prvním z nich je nedávno vydaná novinka Craft, balík tří pluginů pro Sketch a Photoshop. Ve druhém měsíci po spuštění už Craft používalo přes sto tisíc designérů. Mezi hlavní pole experimenů v Labs patří hlavně hledání možností pro freemium modely: nástroje Craft i InVision jsou jak zdarma, tak i placené a díky kvalitě služby mají mezi dvěma miliony uživatelů celé týmy firem Evernote, Twitter, Netflix nebo Mailchimp.

„Designéři se začínají více zaměřovat na proces, než na výsledky. Jsou čím dál více schopní vytvářet si a upravovat svoje vlastní digitální nástroje nebo blogovat o tom, co by se mělo změnit na těch stávajících. Pro naši firmu a celý segment to znamená spoustu možností, protože se od nich můžeme inspirovat,“ svěřuje nám svůj názor na trendy pro blízkou budoucnost. Tomáš je také fanoušek produktů firmy Bellroy a dobré řemeslné práce a mezi jeho vlastní projekty patří i vlastní značka kožených peněženek Made In Days.


Vu Hoangh Anh. Ilustrace: Jakub Bachorík.

Vu Hoangh Anh

Mezi jeho dřívější zářezy patřily úspěšné produkty CSS Hat nebo CSS Piffle. V roce 2014 však spoluzaložil startup Avocode, což je podle všeho něco jako společný ráj pro designéry a vývojáře. Umožňuje jim spolupracovat a předávat si výsledky na půli cesty a přitom používat svoje vlastní nástroje a workflow. „Doslova každý týden přibývá alespoň jeden prototypovací nebo designérský nástroj. Přitom skoro nikdo nemyslí na ty, kdo musí vymazlený design nakódovat.“

V Avocode teď Vu Hoangh působí jako CEO. Ve svojí přednášce se mimo jiné svěří, proč vůbec nelituje, že Avocode ještě neprodali. Dostali se do prestižního akcelerátoru 500 startups a do Kalifornie jezdí více než často.

Co nám o sobě tento mladý designér a podnikavec prozradil? Tak například, že se těší na novou sérii Sense8 od Lilly Wachovsky a že jednou za 3 měsíce s kolegou míchá drinky za barem: „Jsou to většinou originalní koktejly, které jsme sami vymysleli. Mezi naše nejoblíbenější patří ‚Hruškopolitan‘.“


Lubo Šmíd. Ilustrace: Jakub Bachorík

Lubo Šmíd

Spoluzaložil STRV, největší českou továrnu na mobilní aplikace, které se podařilo s velkým úspěchem prosadit na americkém trhu. Když se Lubo zamýšlí nad tím, který oblíbený produkt by byl býval rád vymyslel, stáčí se řeč k předchozím projektům: „Určitě je to Slack. Pracovali jsme na něčem velmi podobném a viděl jsem ten obrovský potenciál. Bohužel jsme toho z nedostatku zdrojů museli nechat. Je úžasné, kam to za tak krátký čas dotáhli. Slack je dnes nástroj, který zná každá technologická firma.“

Co chystá Lubo v Tinderu?

STRV začínali jako vývojářský tým a prodávali jednu z prvních českých aplikací na App store. Netrvalo dlouho a zdejší rybník se pro ně stal příliš malý. Další kroky vedly díky projektu Czech Accelerator do Ameriky. Po rozpačitém začátku s vlastní aplikací The Game se nakonec podařilo začít od nuly a vybudovat reference specialisty na vývoj pro ostatní kalifornské startupy. Dnes už jsou dostatečně zavedení nejen jako vývojáři cizích, ale i vlastních aplikací a produktů.

Mezi aktuální projekty patří nově spuštěná vzdělávací platforma Posli, která se testuje ve firmách jako je Twitter, Zappos a Dropbox. Zaměstnanci mohou vytvářet kurzy pro ostatní, ale funguje i pro sdílení mimo organizace a firmy. Lubo se také těší, až bude mít možnost prozkoumat platformu Facebook at Work: „Vždycky mě zajimají možnosti spojení více aplikací do jedné. Komunikace je pro tohle ideální oblast také díky velké roztříštěnosti do různých platforem. Pro sjednocování je tam opravdu hodně prostoru.“


Konference se koná 23. — 24. září v Praze. Mezi největší star patří Harry Roberts, Michael Lopp a také Peter Morville nebo Mark Boulton.

Lístky se zatím ještě dají koupit.

Těšíte se? Máte otázky nebo připomínky? Pište si s námi třeba na Twitteru.

Ilustrace: Jakub Bachorík

„Víme, že všichni budou rádi platit za užitečný a jedinečný produkt. První krok k něčemu skutečně úspěšnému je porozumět lidem a vnímat jejich potřeby. Když to funguje, byznys model se vyřeší sám.“

#MonetizingEyeballs

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.