Headliner: Michael Lopp

Filip Dedic
Jun 30, 2016 · 3 min read

Zkušený manažer vývojářských týmů ukáže, jak mohou být organizace efektivní a co může jejich výsledky ovlivnit. Jeho dvě knihy shrnují také základy produktivní komunikace mezi lidmi různých profesí.

Byl jednou jeden programátor. Viděl, jak při vývoji softwaru můžou i geniální lidé dělat velké chyby. A tehdy si uvědomil, že jsou v jeho kariéře dvě cesty: naučit se krotit bity a kód — nebo se naučit pracovat s lidmi. Protože většina manažerů byla podle něj bohužel lepší v tom prvním, vybral si druhou cestu a později o tom napsal pro ostatní knížku: Managing Humans.

Michael Lopp každopádně skvěle krotí i slova a věty: pod jménem Rands píše od roku 2002 svůj blog Rands in Repose. Z jeho esejí vychází také druhá knížka Being Geek, určená pro všechny programátory, kteří se potřebují zorientovat ve svojí kariéře a profesním světě obecně. Sám o sobě je přitom stoprocentní geek s úžasnou domácí pracovnou, kterou hlídají dva tanky AT-AT ze Star wars:

Pracoval v Apple v období kolem spuštění iTunes a to jej naučilo mít vlastní názor na celý produkt: „Pokud jste na schůzce ohledně vlastností produktu neřekli nic, už vás na příští nepozvali.“ S tím souvisí nejen schopnost formulovat komplexní nápad na srozumitelné sdělení, ale i hledání jednoduchosti a omezování různých předvoleb a nastavení. Není to ale jen vyvážené spojení umění a módy, co na Applu zpětně oceňuje. „Může se zdát zvláštní, že jako manažer tolik vyzdvihuji těkavost některých jedinců. Apple určitě stojí na stabilním základním týmu, který v klidu odvádí svoji práci. Ale pokud chcete zůstat na hraně, potřebujete skupinku lidí, kteří budou svoje okolí tvůrčím způsobem narušovat. Takže nemusí být zrovna oblíbení mezi ostatními,“ píše na blogu.

Prací v Apple to však pro Michaela po osmi letech neskončilo a po angažmá v Palantir Technologies a Pinterestu je od letošního května VP of Engineering ve Slacku. Prošel tedy skoro celé Sillicon Valley a s cílem pomoct ostatním v rozhodování ohledně kariéry napsal pro O’Reilly zmiňovanou knížku Being Geek. A nejen o tom: lidé, kteří mluví se stroji, mají totiž někdy neúspěchy v komunikaci s ostatními lidmi (hlavně s nadřízenými a s osobami opačného pohlaví).

Michael letos vystupoval například na Webstocku v novozélandském Wellingtonu a koncem září bude mluvit na konferenci Calibrate v San Franciscu. Jsme na jeho přednášku hodně zvědaví a už máme i otázku do speaker’s corner: „Jak mohou najít společnou řeč programátoři a designéři?”

Čekání si spolu s námi můžete zkrátit čtením jeho ostrých článků. Doporučujeme: Version 1.0, Your People, The Nerd Handbook, What To Do When You’re Screwed, Innovation is a fight nebo Design Primer for Engineers.

— Filip


Konference se koná 23. — 24. září v Praze. Aktuálně mezi největší star patří zmíněný Michael Lopp a také Peter Morville nebo Mark Boulton. Další headlineři budou postupně následovat celý program zveřejníme do začátku srpna.

Lístky se pořád ještě dají koupit.

Těšíte se? Máte otázky nebo připomínky? Pište si s námi třeba na Twitteru.

WebExpo

Glimpse behind the scenes of preparations for the conference WebExpo 2018 (Prague, September 21-22, 2018)

Filip Dedic

Written by

Čtenář, autor a editor. Pořád se učí tvořit ✨

WebExpo

WebExpo

Glimpse behind the scenes of preparations for the conference WebExpo 2018 (Prague, September 21-22, 2018)