Headliner: Peter Morville

Filip Dedic
WebExpo
Published in
4 min readJun 22, 2016

Guru informační architektury a UX bude mít přednášku The Architecture of Understanding. Určitě jej znáte jako autora „knihy s polárním medvědem“, kterou loni vydalo nakladatelství O’Reilly ve čtvrté edici jako Information Architecture: For The Web And Beyond.

Myšlení před zásahem. ilu: Jakub Bachorík

Nevíte, s čím se informační architektura na webu i mimo něj potýká? Je to přibližně takto: jako klienti i designéři si myslíme, že víme všechno, co potřebujeme sdělit. Potom zjistíme, že máme v hlavě uzel. Hledáme, jak ho rozmotat a nemůžeme najít konec. A najednou ten uzel není jeden, ale je jich celá řada. Kde začít?

Information Architecture, Search Patterns, Ambient Findability, Intertwingled — semanticstudios.com/writing

Peter Morville kromě „bible IA“ a dvou dalších knih pro O’Reilly napsal také „knihu o všem“ — Intertwingled. Název by v překladu mohl znamenat něco jako „zapletený spletenec“ a odkazuje na slavnou větu z jiné knihy: Computer Lib/Dream Machines. V sedmdesátých letech ji napsal Ted Nelson a jako každý správný výbuch fantazie je celá ručně psaná i kreslená. Počítače podle Nelsona měly potenciál stát se nejen knihovnou vědění, ale také stroji na sny — žádné nudné krabice a kabely! „Sice si je představoval mnohem jednodušší, ale jeho nadšení bylo obrovsky nakažlivé. Tu knihu opravdu miluju, a doporučuji sehnat původní tištěné vydání, protože na obrazovce moc nefungují ty originální diagramy, ručně psaný text a kreslené comicsy,“ svěřil se nám Peter a dodává: „V části Dream Machines najde každý dnešní tvůrce několik inspirací. Je to skrytý klenot.“

Computer Lib/Dream Machines, Ted Nelson (1974)

Možná pořád potřebujeme inspiraci, ale stejně tak nás brzdí turbulence naší informační doby. Co nám dnes naopak schází? Peter Morville cituje Herberta Simona — ten v roce 1971 napsal, že „bohatsví informací způsobuje ochuzení pozornosti“. Jako uživatelé i designéři zápasíme právě s tím, že si v nadbytku zdrojů nemůžeme snadno rozhodnout, komu vlastně věřit a čemu přikládat důležitost. Peter však podle autora Bruce Sterlinga „dosáhnul osvícení a stal se guru“, navzdory rozbouřenému okolí. Jak se mu to podařilo? Odpovídá jako skutečný budhista: „Nevyhýbá se mi dukkha — pocit nespokojenosti, nesoustředění a bolesti — trpím tím jako každý z nás a moje žena a dvě dcery vám to potvrdí. Dosáhnout jasného myšlení mi pomáhá meditace, cvičení a sebeuvědomění.“

„Na všech úrovních informační architektury můžete mít velké nebo malé měřítko, nemusíte mít žádná data nebo naopak nepředstavitelné množství. Vždy jsou ale důležité dvě věci: mějte jasné cíle a pochopte svoje uživatele.“

Není to ale jen teoretická práce, kterou si získal celosvětový respekt v oboru. Jako zkušený informační architekt pomohl v rámci své firmy Semantic Studios najít cestu řadě velkých organizací a nadnárodních společností (AT&T, Library of Congress, Cisco, Harvard…). „Když mě osloví, abych se zapojil do redesignu obravdu rozsáhlého webu nebo softwaru, snažím se zjistit informace ze všech zdrojů: studuji analýzy, metadata, rozhovory s uživateli a samozřejmě jdu do hloubky samotného obsahu.“ Přes takto vyvolané přehlcení vede podle něho jediná cesta — stále vpřed. „Zjistil jsem, že pokud se nezastavím, najdu dostatečně elegantní řešení, které ztlumí veškerý hluk. Proto dělám, co dělám, a proto mě najímají. Užívám si to a moje řešení pomáhají klientům pohnout se vpřed jasně a sebevědomě.“

Peter Morville. ilu: Jakub Bachorík

Informační architektura není jen o informacích a vědění, ale také o strategických rozhodnutích a plánování. A přesně o tom bude jeho připravovaná kniha.

Peter Morville zkrátka ovládnul architekturu informací v prostoru webu a digitálních technologií. Teď hledá způsoby a nástroje, jak utřídit úkoly v čase a jak lépe rozmýšlet budoucnost.

Právě kvůli práci na připravované knize značně omezil svůj přednáškový itinerář — kromě WebExpa má letos zatím jen jednu potvrzenou přednášku na CanUX konferenci v Ottawě. Jinak bude většinu času doma v Ann Arbor se svou rodinou a psem.

Do Prahy přijede po náročném výstupu na Longs Peak, čtyřtisícovku v divočině národního parku Rocky Mountain. Takže nezbývá držet palce, protože Peter Morville se do Prahy těší přinejmenším stejně, jako my na něho!

— Filip

Konference se koná 23. — 24. září v Praze. Aktuálně mezi největší star patří zmíněný Peter Morville a také Michael Lopp (Apple, Slack). Další headlineři budou postupně následovat a celý program zveřejníme do začátku srpna.

…a lístky se pořád ještě dají koupit.

Těšíte se? Máte otázky nebo připomínky? Pište si s námi třeba na Twitteru.

--

--

WebExpo
WebExpo

Published in WebExpo

Glimpse behind the scenes of preparations for the conference WebExpo 2018 (Prague, September 21-22, 2018)

Filip Dedic
Filip Dedic

Written by Filip Dedic

Čtenář, autor a editor. Pořád se učí tvořit ✨