WebExpo představení — Šárka Štrossová

Šárka připravuje konferenci od roku 2010. Co se za šest let změnilo?

Letošní koncept vypadá možná trochu jinak než v posledních letech. Můžeš shrnout změny, které se v organizování staly během posledních let?

WebExpo založil Vašek Stoupa a táhnul ho sám, než jsem se přidala já. Bylo to docela divoké dobrodružství. Když jsme se pak dali dohromady s manGowebem, zkoušeli jsme nové přístupy — třeba spolupráci s externími poradci. Letošní tým je taky z části stará novinka. Skoro od začátku WebExpa s Vaškem spolupracoval Lukáš Plíhal, se kterým jsme se průběžně bavili, o čem konference je a není. To vyústilo v novou spolupráci a obohacení týmu o lidi, jako je Martin Kopta, myslím v komunitě známá postava, a Filip Dědic, teoretik a praktik z organizace Czechdesign. S produkcí nám nově pomáhá Pavlína Chloupková, takže očekávejte, že se s ní při komunikaci s WebExpem setkáte.

Jaký má WebExpo cíl?

WebExpo je od začátku konference pro lidi, co tvoří weby. Programátoři, designéři, ale i produkťáci a podobně. Samozřejmě, že to téma je široké a je potřeba stále hledat aktuální témata. Letos jsme se je snažili zachytit tak, že jsme mezi lidi z branže rozeslali dotazníky, které zjišťovaly, čím se kdo zabývá. Na konci toho vznikl soubor témat — říkáme jim obsese a slouží jako záchytné body pro společné zamýšlení s řečníky a vlastně s kýmkoliv. Důležitá je právě snaha stále objevovat, o čem konference je, protože to všechno děláme jako službu pro lidi a ne nějakou komerční slátaninu. Všichni se rádi dozvídáme nové věci a čerpáme z toho pak celý rok.

„WebExpo je od začátku konference pro lidi, kteří weby tvoří.“

A co jsou tedy obsese? Je to něco jako diagnóza profesionála?

Obsese je vtipné označení témat, vypůjčené od progresivního magazínu Quartz, který se skrze ně dívá na svět. Chceme to mít podobně. Když se řekne design, je to jenom obecné a zavádějící slovo. Ale sousloví thinking and doing už zaostřuje pohled na činnosti lépe než jedno obecné slovo a můžeme vidět nová i stará témata s nadhledem.

A jaká je tvoje diagnóza co se týče obsesí?

Moje obsese je mít všechno perfektní a dobře zorganizované. Ale jestli ta otázka znamená, čím se teď zabývám, tak kromě WebExpa mě baví AirBnB, což je vlastně jen další způsob, jak se postarat o lidi a nabrat energii. Potom doučování matematiky — je to pro hodně dětí bariéra, ale snažím se jim otevřít oči a ukázat, že se z toho nemusí stresovat a starat se jen o dobré známky. Pak jsou to programátoři a IT obecně. Asi jsem se narodila s klávesnicí v ruce. Baví mě to a beru jako velkou radost, že jsem součástí technologické komunity lidí. Navíc pro ostatní můžu připravit jednou za rok setkání a vytvořit jim super zážitek.

A jak se ti líbí nový web konference?

Jedním slovem 💖

Šárky se ptal Filip


Konference se koná 23. — 24. září v Praze. Aktuálně je největší star Michael Lopp (Apple, Slack) a další budou následovat.

Těšíte se? Máte otázky nebo připomínky? Pište si s námi na Twitteru.