Začátky a budoucnost UX: Jak to vidí hvězdy WebExpo?

Monika Trojanová
WebExpo
Published in
5 min readAug 18, 2017

Kdo byl odmala posedlý UX? A kdo o své cestě nakreslil komix?

Na 10. ročník WebExpo dorazí webdesignéři, nad jejichž prací. Třech z nich jsme se zeptali, jak vidí minulost a budoucnost UX. A jejich odpovědi napovídají, že přednáškami vás usadí do sedadel.

Philip Bonhard: I banku můžete mít rádi

UXPhil se stará o pohodlí zákazníků a je v tom opravdu třída. Kromě jeho odbornosti obdivujeme, s jakou chutí se pouští do designu zapovězených oblastí. Působil třeba v akademické sféře, velkých konzultantských společnostech i bankách. V krátkém rozhovoru nahodil několik hintů, které určitě rozvine v letošní přednášce.

Phile, kdy jsi poprvé slyšel o UX?

Během magisterského studia Computer Science, kam jsem chodil na předmět Human Computer Interaction. Tam jsem se naučil, že celá pointa vězí v kombinování poznatků psychologie a počítačových věd — a obojí mě dost fascinovalo. Koneckonců veškerý hardware a software se vyvíjí tak, aby pomáhal lidem. Jednoduše dává smysl, abychom se neustále ujišťovali, že technologie odpovídá způsobu jejího používání.

Co je za poslední roky největší výzva pro oblast UX?

Myslím, že ta všudypřítomnost technologií v každém aspektu života. Nutí nás vzít v potaz, jak lidé technologie používají napříč mnoha různými kanály — přes mobily, televize, rozpoznávání hlasu, tablety, internet věcí a další a další zařízení (menšího nebo většího dosahu).

Proto musí UX designér přemýšlet nejen o člověku jako jednotlivci, ale o mnoha odlišných interakcích a vstupu a výstupu. Včetně dotyku, hlasu, pohybu myši a dalších způsobů kontaktu.

Myslíš, že UXáky nahradí umělá inteligence?

Spíš nahradí ty nejlepší UX procesy. Ale stále budeme designovat pro lidi — a lidi jsou komplikovaní a často jednají nepředvídatelně. Proto si nemyslím, že by UX designéry nahradila AI. Zato ale nahradí řadu služeb, které předtím poskytovali lidé. Nadesignovat tyto služby tak dobře, aby jim lidé věřili, bude nesmírně zajímavá výzva!

O čem bude Phil přednášet: The Ultimate Bank Robbery — How Fintech Startups are Killing Highstreet Banks

Taky jste si dlouho mysleli, že banka je zkostnatělá instituce, s weby jako za krále klacka? Phil vysvětlí, jak tyhle old-school instituce převezly mladé startupové banky. Ty totiž postavily na první místo spokojeného uživatele a klienti se jim pochopitelně hrnou.

Na této přednášce zjistíte, k jakém způsobu uvažování se kloní váš byznys. A co potřebujete změnit, aby se vaše služba nezařadila mezi ostatní dinosaury.

Sagit Siegal: Komix o cestě k UX

Nebudeme si nic nalhávat — UXáci někdy pořádně tápou. Právě proto je tu UX průvodkyně Sagit Siegal, která dokáže provést celé týmy správným procesem, případně je vyvést ze slepých uliček. Moc nás těší, že zamíří na letošní WebExpo a vysvětlí nám další část pomyslné UX mapy. Jaké ale byly její začátky a co predikuje svému oboru?

Sagit, jakým UX výzvám jsi čelila za posledních 5 let?

Největší výzvou je neustálé vzdělávání trhu o tom, jak je UX důležité.

Dodnes se setkávám s mnoha společnostmi, které se zaměřují výhradně na technologií a zapomínají, že jejich uživatelé sedí u počítače/tabletu/mobilu a chtějí jen jedno — ABY TO FUNGOVALO! Pokud člověk nepochopí, jak technologii používat, pak na kvalitě samotné technologie nezáleží. Ne každý chápe tohle jednoduché pravidlo.

Co myslíš, nahradí UX designéry umělá inteligence?

Nemyslím, že by úplně nahradila oblast UX — protože umělá inteligence neumí přemýšlet kreativně a neotřele. Ve firmě Thomson Reuters, kde pracuju, v podstatě učíme počítače, aby rozuměly kontextu. Výsledky jsou sice ohromující, ale vidím, kolik úsilí nás to stojí a jak dlouho trvá celý proces.

Proto si nemyslím, že by se UX oblast dala jednoduše nahradit počítači — AI spíš ovlivní způsob, jak pracujeme. Ale jak přesně? To nevím. To neví nikdo.

Jak jsi se vlastně ty dostala k UX?

Na to se mě ptalo tolik lidí, že jsem před dvěma lety vytvořila komix. :)

O čem bude Sagit přednášet: What Language Does Your Product Really Speak?

Kdyby byl Google Translator člověk, na této přednášce sedí v první řadě. Sagit se podělí o své zkušenosti, konkrétně jak se angličtina (coby druhý jazyk) projeví na uživatelském prožitku. Zaměří se na příčiny, které brzdí uživatelské pohodlí a ukáže hacky k jejich odstranění.

Těch příčin, ne vašich uživatelů…

Emanuela Damiani: Talent už od batolete

Podobu vyhledávače Firefox má pod palcem právě Emanuela. V Mozille dobře vědí, že je naprostá špička v inovativním vylepšování produktů. A jak jsme dopátrali, k vytváření lepších služeb měla sklony od raného věku.

Jak si se dostala k UX designu?

Moc si nevzpomínám. Na vztah produktu a služeb jsem se totiž soustředila vždycky. Už jako malá jsem byla pěkný pedant a pořád jsem ostatní nutila ke zlepšování čehokoliv, u čeho jsem se nachomýtla.

Jak jsi pokračovala dál?

Pak jsem začala objevovat internet, líbila se mi myšlenka dávat věcem jinou formu a tvořit z nich úplně nové. Po nějakém čase nebyl problém najít lidi, kteří byli ochotni za moje znalosti platit.

Myslíš, že UXáky nahradí umělá inteligence?

Nejspíš, ale nemyslím, že se to stane v blízké budoucnosti.

O čem bude Emanuela přednášet: Scale your design up

Na koho připadá rozhodování v éře, kdy se vše smrskává na řádek skriptu, jenž automatizuje procesy? Emanuela ukáže, jak může vyvinutý designérský systém v kombinaci s DesignOps pomoct při škálování středních a velkých produktů. Emanuela zdůrazňuje, že to nejdůležitější je udržovat neustálou konverzaci s uživateli.

Na konferenci letos přednáší také Anton&Irene, Erika Hall nebo Mike Kus!

Počítáme s vámi 22.-23. září, už máte lístek na letošní WebExpo?

--

--