Kilka słów o nas, czyli co to właściwie jest WodGuru

Nasz blog istnieje już od kilku tygodni, dlatego uznaliśmy, że najwyższy czas na kilka słów o tym, kim jesteśmy i co właściwie robimy.

Nazywam się Tomek Szadkowski, jestem twórcą aplikacji WodGuru i założycielem bloga, którego właśnie czytasz. ;)

W dzisiejszym wpisie opowiem nieco o genezie powstania WodGuru, o etapach tworzenia aplikacji oraz o wszystkich jej najważniejszych funkcjach, dzięki którym życie kolejnych klubów fitness staje się prostsze.

Jak powstało WodGuru?

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy rozpocząłem swoją przygodę z crossfitem. Byłem zdeterminowany, by na bieżąco śledzić moje wyniki treningowe, dlatego wpadłem na pomysł napisania aplikacji, która mogłaby mi to umożliwić.

Spędzałem nad programem kolejne miesiące, a wraz z jego rozwojem zauważałem coraz większy potencjał tego typu narzędzia.

Po roku nieustannej pracy uznałem, że warto rozszerzyć go o inne funkcje. Wtedy to narodził się pomysł na stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania dla klubów fitness i siłowni, z którego można byłoby korzystać zarówno na komputerze, jak i w telefonie. Prowadzenie klubu za pomocą smartfona brzmiało jak marzenie. Praca nad aplikacją zajęła mi 18 miesięcy.

Pierwsze kroki stawialiśmy wspólnie z poznańskim klubem Caffeine Barbell. Po miesiącu testów i modyfikacji aplikacja była gotowa na kolejnych klientów.

Już wkrótce system był używany w Crossfit Ochota, a niedługo potem w Decepticon, Black Ground, Thorium i DogField. Od tego czasu, liczba klubów korzystających z WodGuru stale rośnie.

Wszystkie funkcjonalności są na bieżąco dopasowywane do potrzeb właścicieli, trenerów i klubowiczów. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i aktualizujemy oprogramowanie według ich wytycznych. Od samego początku to właśnie kluby rozwijały WodGuru. My — jedynie uważnie słuchaliśmy.

Co to jest WodGuru?

WodGuru to przykład nowoczesnej aplikacji, która zawiera w sobie szeroki wachlarz funkcji niezbędnych do prowadzenia klubu fitness. W intuicyjnym panelu mieści się kilkanaście opcji, z których można korzystać zarówno na komputerze, jak i w telefonie.

Funkcja pierwsza to tworzenie bazy klientów. Każdego nowego klubowicza możesz zapisać w kilka sekund. Każdy z nich otrzymuje swój prywatny profil, który zawiera jego dane oraz informację dotyczącą karnetu, z jakiego obecnie korzysta. Dane są uporządkowane, wiesz ilu masz członków, jakiej są płci, jak długo są Twoimi klubowiczami i ilu z nich zaczęło/przestało w ostatnim czasie korzystać z siłowni.

Ponadto, możesz monitorować zachowanie członków klubu. Pierwszym przykazaniem prowadzenia biznesu jest: znaj swojego klienta. Obserwując sposób, w jaki klubowicze korzystają z możliwości twojej siłowni, zdobywasz wiele cennych informacji. Dzięki aplikacji możesz zaobserwować np. tendencje w wyborze zajęć. Jest to ważna funkcja szczególnie na początku prowadzenia klubu, kiedy dopiero eksperymentujesz z propozycjami programów treningowych i zajęć grupowych. Dzięki podglądowi ulubionych aktywności klubowiczów, możesz dopasowywać grafik do ich potrzeb — zwiększać ilość treningów cieszących się największym zainteresowaniem czy modyfikować ich godziny. Ponadto, wiedząc z jakich karnetów korzystają członkowie, masz możliwość tworzenia atrakcyjnych ofert promocyjnych. Zarówno tendencje jako grupy, jak i zachowania indywidualne mogą być tu bardzo przydatne.

Mailingi to wciąż jedna z najbardziej popularnych form komunikacji z klientem. Poprzez panel WodGuru masz możliwość ich tworzenia i wysyłania do całej lub wybranej grupy klubowiczów.

Znając zachowania klientów, możesz stworzyć odpowiednią komunikację e-mail marketingową — wysyłać oferty promocyjne dla wszystkich lub wybranych członków, zachęcić klubowicza do skorzystania z zajęć, w których jeszcze nie brał udziału, wysyłać życzenia urodzinowe wraz z upominkiem (np. zniżką na kolejny karnet) czy przypomnieć o zbliżającym się Dniu Matki.

Dostęp do kreatora mailingów na smartfonie sprawia, że otrzymujesz możliwość tworzenia ofert specjalnych przy okazji najświeższych wydarzeń (tzw. real-time marketing). Aplikacja zawiera też opcję mailingów automatycznych — powitalnego (zaraz po rejestracji w Twoim klubie), przypominającego o nadchodzącym upływie ważności karnetu oraz o tym, że karnet jest nieaktywny.

Każdy z nowych klubowiczów dostaje dostęp do aplikacji mobilnej, dzięki której może zapisywać się na zajęcia. Najlepsze jest to, że aplikację zainstalujesz na telefonie ze swoim logo i nazwą klubu!

Z pomocą WodGuru swobodnie zarządzasz grafikiem — dopisujesz kolejne aktywności, modyfikujesz dowolnie ich terminy, a w przypadku zajęć crossfit aktualizujesz WODy. Grafik jest widoczny dla każdego klubowicza, który korzysta z aplikacji. Dla każdych zajęć możesz ustalić dowolny limit miejsc, ustalić terminy zapisów (np. najpóźniej godzinę przed treningiem) czy włączyć opcję listy rezerwowych.

Masz także opcję tworzenia listy dostępnych w twoim klubie karnetów, uwzględniając ceny, okresy ważności i rodzaj (np. open). Ponadto, możesz też włączyć usługę płatności online, co umożliwi klubowiczom kupowanie i przedłużanie karnetów z poziomu aplikacji.

Z pomocą WodGuru możesz także uskutecznić sprzedaż. Wiele siłowni dystrybuuje produkty partnerów (np. suplementy lub odzież) lub przekąski i napoje, zwiększając dzięki temu swoje przychody. Aplikacja umożliwia tworzenie bazy produktów, podgląd pozostałych ilości, przegląd nadchodzących i wykonanych dostaw. Ponadto, wyszczególnia kilka sposobów płatności (gotówka, karta, przelew). Możesz na bieżąco monitorować swoje przychody, a na koniec każdego okresu rozliczeniowego wykonać szybką i łatwą inwentaryzację.

Aplikację możesz zintegrować ze swoją stroną lub fanpagem na Facebooku, docierając tym samym do tych, którzy nie są jeszcze twoimi klientami. Masz możliwość publikacji grafiku zajęć i panelu rejestracyjnego, dzięki którym potencjalny klubowicz szybko i łatwo dołączy do grona członków Twojej siłowni, wykupi karnet i zapisze się na zajęcia.

Masz zatem całą swoją firmę w jednym miejscu — sprzedajesz produkty i karnety, modyfikujesz rodzaje zajęć, rozsyłasz mailingi. Kontrolujesz działanie klubu od A do Z i robisz to całkowicie mobilnie. Niezależnie od tego, gdzie jesteś, wystarczy dostęp do internetu i trzymasz rękę na pulsie. Możesz szybko reagować na nagłe sytuacje, będąc nawet tysiące kilometrów od klubu. Centrum dowodzenia biznesem znajduje się w Twoim telefonie.

Co z tym blogiem?

Nasz blog powstał z myślą o właścicielach, menadżerach i pracownikach klubów fitness. Założenie i prowadzenie siłowni to niełatwa sprawa, dlatego uznaliśmy, że warto stworzyć miejsce, w którym będą mogli znaleźć użyteczne informacje praktyczne i porady dotyczące poruszania się w branży, marketingu czy obsługi klienta. Odpowiednie narzędzie to nie wszystko, dlatego chcemy wspierać ich także merytorycznie.

Bądźmy w kontakcie

Teraz, gdy już wiesz kim jesteśmy, pora na Twój ruch. WodGuru tworzą ludzie, jeśli masz zatem pomysł na nową funkcjonalność aplikacji lub wartościowy dla Ciebie i innych wpis na blogu, daj nam znać! Zostaw komentarz lub napisz na tomek@wod.guru

Jeżeli chcesz sprawdzić jak działa WodGuru, utwórz darmowe konto tutaj