Workoutdaily.cz
Published in

Workoutdaily.cz

6 předsevzetí, která byla lepší nechat až na jaro

Období plné tmy a zimy s minimem slunečního svitu je sakra těžké pro zkoušení něčeho nového. Proto je přelom nového roku a leden obecně snad nejhorší doba pro sestavování předsevzetí a změn v životě. Nejde tak jen o vaši vůli, ale zejména o podmínky. Na ty je lepší si trochu počkat — na jaro.

Načasování pro vaše tělo nemůže být ideálnější, než na jaře.

Srovnejme si pár návyků, pro jejichž osvojení se hodí více jaro, než zima.

  1. Otužování jeden ze základů lepšího života, lepší imunity a obecně dobré nálady. Naše těla jsou zhýčkaná topením i klimatizacemi a postupně nás opouští vlastnost snášet dobře zejména chlad, na který byli lidé dříve běžně zvyklí. Tato adaptace je důležitá zejména kvůli naší výdrži a imunitě, těžko pak hledat lepší příležitost, kdy si začít postupně zvykat na chlad, pokud již nejsme sami o sobě věčně promrzlí. Trénujete na horší časy ke konci roku. Bonusem je pak úžasný pocit a lepší nálada, protože již 5 minut ledové sprchy aktivuje vylučování serotoninu, endorfinů a důležitých hormonů. Pokud zařadíte sprchu ráno, buďte pyšní na to, že hned od prvních chvil dne vykročíte z vaší konfortní zóny a uděláte něco pro sebe.
  2. Strava — naše trávící ústrojí není vývojem úplně zvyklé přijímat během zimy čerstvé potraviny, exotické ovoce a další suroviny ne zrovna typické pro naše zimní podnebí, nedokáže je tak plně využít. Na jaře se tělo probouzí z úsporného režimu, žádá si vitamíny, lépe zpracovává čerstvé potraviny, a díky tomu bude i konečný efekt na vaše zdraví, náladu a postavu více viditelný.
  3. Cvičení — chodit cvičit ráno před prací za tmy chce už nějaké odhodlání, stejně tak začít běhat při vdechování ledového vzduchu. Na jaře se dny prodlužují, svítí více slunce pro tak potřebný vitamín D a jelikož tělo začne na snáze odbourávat uložený tuk, je to ideální šance na to trénovat venku. Zkuste třeba intervalový trénink, známý také jako HIIT (high intensity interval training), kdy střídáte vysokou intenzitu — sprint, s nízkou — výklusem v pravidelných intervalech (např. 30 vteřin high, 20 vteřin low). Ideální na nějaký kopeček v parku a mnohem více efektivní, než hodinové cardio ve stejném tempu (skvěle to popisuje Adam Česlík zde). Jak může vypadat tréninkový den najdete zde.
  4. Chůze — naprostý základ pohybu je chůze, je nejpřirozenější. V zimním období se za tmy a mrazu chodí venku ne úplně příjemně, pokud již nemáte nějakou odolnost, zatímco na jaře to jde samo. Zkuste denně nachodit alespoň 8000–10000 kroků a zjistíte, že pěšky jste na mnoha místech rychleji, než MHD. Vyražte ráno do práce ještě před snídaní, fasted walking je super věc pro nastartování do nového dne, srovnání myšlenek a pálení tuku. Naprostý základ!
  5. Nálada — vstávejte za svítání, vytěžte ze dne maximum, jezte dobře, zacvičte si a vracejte se domů za světla. Zní to strašně jednoduše, ale aktivovat důležité hormony, utlumené zimou, není tak složité. Odměnou bude lepší nálada a větší výkonnost, přetavená do práce i tréninku. Pokud si chcete dopomoci, vyzkoušejte yerba maté.

Vytěžte z jara maximum a do další zimy si přineste zdravější návyky i tělo.

--

--

Pokusy a omyly objevuji, jak je život formován propojením fyzického a duševního výkonu.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store