Nebuďte otrokem svého životního stylu a žijte trochu — pravidlo 80:20

Nejčastější témata předsevzetí jsou změny zdraví a životního stylu. Během 3 týdnů je ale po všem. Jak je možné něco nového adaptovat a jak vám pravidlo 80:20 může změnit život?

Tom Garcy
Workoutdaily
Published in
6 min readOct 25, 2018

--

Úvodní nadšení ze změny životního stylu je vždy kouzelné sledovat. Až fanatická posedlost a dodržování pravidel prvních pár dní, první “prohřešek”, další a další… a to už se na to rovnou vybodnu. Dočíst se o něčem jiném, zase zkusit, zase skončit. A samozřejmě se stát expertem a tvrdit, že tyto věci jsem zkusil, ale nefungují. Proč to většinou nedopadne a jak se zbytečně netrápit?

Když vezmu stravování, nikdy jsem nebyl klasický “začínač” a “ukončovač”, tj. člověk, co vydrží 2–3 týdny a pak se vrátí do starých kolejí. Mnohem více na mě fungovalo něco zkusit, trochu upravit, později něco přidat, hrát si, aby mi to vyhovovalo (jak se můžete dočíst v sérii článků Essential, zejména té o Primal lifestyle). Už od začátku je totiž potřeba, aby vás vaše volba bavila, byla udržitelná, trvalá a nebyl to radikální úlet. Pokud to nejde, neustále to zkoušejte znovu. Každý selhal, máte další pokus. Čím víc se budete vracet, tím víc bude vaše rozhodnutí postupem času přirozenější. A hlavně díky tomu budete vědět, zda to může přinést výsledky. Jak je to možné?

“Pokud to nejde, neustále to zkoušejte znovu. Každý selhal, máte další pokus.”

Klasickou chybou bývá vyzkoušet něco na zhruba 3 týdny a zjistit, že to nikam nevede, takže můžu jíst, jako předtím, “je to jedno”. Ideálně to doprovází kecy o metabolismu, dědičnosti a další výmluvy, proč něco nefunguje. Přitom to jediné špatně je často jen vaše hlava. Zrovna období kolem 3 týdnů od nějaké změny je pro tělo minimální doba, aby se s novinkou srovnalo. Pokud je to radikální řez, může to být ještě více. Tělo se přirozeně brání, je zvyklé měsíce i roky fungovat určitým způsobem a prásk, někdo čeká, že se za dva týdny změní. Tak to bohudík (sic!) nefunguje, a my to můžeme později využít v náš prospěch.

Základním pravidlem je tak nedávat si nereálné cíle (za měsíc zhubnu) a vytrvat. Zkuste si sami spočítat, jak dlouho jste žili mimo nějaká pravidla a jak dlouho s nimi. Pak je logické bavit se o měsících až rocích, ne dnech nějakého rozhodutí a 21 dní je zcela minimální doba, která je nutná takové věci dát. Možná to bolí číst, ale stejně jako jste přes noc nepřibrali, tak také nezhubnete.

“Období 3 týdnů od změny je pro tělo minimální doba, aby se s novinkou srovnalo.”

Osobně jsem si nereálné cíle dával také a nikdy mi nevyšly. Za 3 měsíce chci přibrat tolik, nebo vypadat takhle. Obecně naprosto vadný přístup. Cíle jsou fajn k motivaci, ale jediný správný je něco dělat trvale a dlouhodobě. Proto když se ohlédnu v řádu měsíců a roků, ten cíl jsem dávno překonal. A naprosto přirozenou prací, ne “30-ti denní výzvou” a podobnými nesmysly. Tělo funguje zpožděně. Vždy rád říkám, že mé volby tento měsíc rozhodují o tom, jak na tom budu ten další. Je to efekt roztlačení auta. Na začátku to vůbec nejde, strašně dřeme, pak se auto rozjede a my jej již tlačíme mnohem snáze. Pak už je to návykové. Stane se vám tak, že budete klidně 2–3 měsíce žít správně Primal, pak si třeba i trochu ulítnete, ale přitom začnete sledovat, že každý den vypadáte lépe a lépe. To jen dorazil ten zpožděný vlak, roztlačili jste auto. Teď jej udržujte v chodu.

“Volby tento měsíc rozhodují o tom, jak na tom budu ten další.”

Všechny ty slzy způsobené tím, že na sobě nevidíme změny, jsou vykoupeny, když nám dojde, že to přece musí fungovat i naopak. Pokud se moje tělo nedokáže změnit za měsíc k lepšímu, i když jsem absolvoval 30 denní očistu a utratil za ni nesmysl peněz (ne, fakt to nedělejte), tak se přece nedokáže změnit za tak krátkou dobu ani výrazně k horšímu, je to tak? A co pak v řádu dne? Či hodiny, jednoho jídla? Možná už chápete.

Být otrokem nějakého životního stylu je totiž naprostý nesmysl. Jak naše hlava, tak tělo potřebuje občas zvolnit, dostat sem tam i něco “zakázaného”, co dokáže paradoxně více nastartovat metabolismus. Ne, nepřiberete během lowcarb diety z jednoho kusu pečiva, pár deci vína nezničí celý týden trénování. To byste museli auto roztlačit zase na druhou stranu. Což jak moc dobře víte, chce vážně dřinu. Ta se pár takovými jídly za týden úplně nekoná. Kde je ale ta vysněná hranice?

Říká se jí pravidlo 80:20.

Princip je úplně jednoduchý — dodržujte po 80 % času váš plán na 100 %. Těch zbylých 20 % můžeme trochu ulítnout, být proti pravidlům, prostě jak je trendy “hřešit”. A stále uvidíme výsledky. Věřte mi, je to jediná cesta, jak u něčeho dlouhodobě vydržet. Osobně se tímto pravidlem řídím skoro 3 roky, což stejně tak znamená, že s menšími vylepšeními (o kterých je také tento blog) jsem schopný držet svůj lifestyle po stejnou dobu. Slyšeli jste o někom, kdo držel stejnou dietu po 3 roky? S přibýváním informací je to navíc čím dál větší zábava a hlavně — není to něco nového, do čeho se nutím, je to naprosto přirozené. Těch 20 % skutečně nebrání mít výsledky a přitom občas skutečně žít. Čím déle pak budete takto žít, tím méně těch 20 % budete potřebovat, jelikož na takové věci už ani nemyslíte, nebo vám stejně nedělají dobře. 80 % zvítězí.

“20 % skutečně nebrání mít výsledky a přitom občas skutečně žít.”

Když si 80:20 převedeme na pár jasnějších čísel, 34 hodin z týdne si můžeme dělat, co chceme. Takže pokud nechcete víkendy tolik řešit, dát si to, na co máte chuť, udělejte to (samozřejmě existují výjimky a tou je zejména alkohol ve větším množství, který dokáže výrazným způsobem ovlivnit trávení i regeneraci na několik dalších dní, čímž těch 34 hodin brutálně překročíme, aniž bychom si to uvědomovali… jasně, občas to nevyjde, ale vážně občas). Pokud se také udržíme v pohybu, získáváme pár dalších procent na stranu 80.

V článcích Essential jsem zmiňoval, že žiji Primal Lifestyle, tj. dá se říct lowcarb, highfat (znovu pozor na to, jak toto interpretovat, čtěte zde). Po náročném tréninku ale vím, že lépe zregeneruji s více sacharidy, neváhám si tedy dát bez výčitek porci rýže, nebo brambory. Abych se přiznal, po tréninku jsem právě teď a mám výborný pastrami sendvič v krajíci chleba. Dám si ho občas, když na něj mám chuť a vůbec nic se neděje (je také rozdíl dát si občas krajíc chleba — okolo 20 g sacharidů –, nebo se nacpat půlkou dortu — 100+ –, taky u toho musíte přemýšlet hlavou). U babičky bez výčitek sním svíčkovou a pokud jsem v předcházejících dnech neměl moc cukrů, tak dokonce vím, že další den bude tvrdší trénink, protože budu tzv. nacukrovaný (naplněný sacharidy, které se pak pálí jako první, bez velkého efektu spalování tuku, ale na sílu je to skvělé).

Hledejte ten balanc. Restrikce nikdy nikam nevedla. Všeho s mírou a budete šťastní.

Jak si udržet vaše rozhodnutí a praktikovat pravidlo 80:20?

  1. 21 dní je minimální doba, kterou musíte vydržet, aby byl vidět první malý náznak změn.
  2. Nedávejte si cíle typu “za měsíc”, vaše rozhodnutí musí být dlouhodobé, v řádu let, proto musí být udržitelné.
  3. Nárazové diety a výzvy nikam nevedou, spíš si ublížíte, a viz bod 2.
  4. Tělo funguje jako roztlačené auto, je dřina to provést, ale udržovat v chodu je mnohem snažší. Některá auta jsou ale pěkně těžká.
  5. Žádné zázračné potraviny, detoxy a jiné externí věci. Jen strava, hlava a vytrvalost. Pouze delší časový úsek ukáže výsledek.
  6. Nehledejte zkratky.
  7. Dodržujte po 80 % času váš plán na 100 %. Zbylých 20 % můžeme hřešit, dát si sladké, víno, trochu si užít.
  8. 80 % času dodržování pravidel vás stále dovede k výsledkům.
  9. Čím déle vydržíte, tím méně budete oněch 20 % potřebovat.

--

--

Tom Garcy
Workoutdaily

I'm The Maker of 250+ products. Learn to be a better UX&UI designer, build startups, and create incredible products.