A streaming jövője

UX reggeli online kiadás — 2021. március 26.

Works.
Works.
Published in
4 min readApr 29, 2021

--

Többen hiányoljuk a korábbi eseményeink a croissant-ját, kávéját és limonádéját, azt pedig még inkább, hogy egymás szemébe nézve lehessen szakmai kérdéseket megvitatni. Ennek ellenére a helyszín még mindig a teams volt, de mégis öröm volt ezt a szakmai eseményt megszervezni, tapasztalt szakemberekkel érdekes témákról jót beszélgetni, ahol sok résztvevő sok kérdése is színesítette a mondanivalót.

Vendégeink

Malatinszky Péter — TV2 Digitális Média Igazgató
Riczu Tibor — HBO CEE D2C Sales és Marketing Igazgató
Schneider Henrik Vodafone Senior Content & Entertainment Manager

A vendégek nagyon különböző területeit képviselik a videós tartalmak piacának, hiszen egy kereskedelmi TV adó streaming platformja, egy sok éves, sok országból tapasztalatokat gyűjtő streaming szolgáltató, és egy lineáris TV-t nyújtó szolgáltató, akinek a kínálatában a Netflix is elérhető, sok eltérő kihívással szembesülnek. Mégis sok dolgot látnak hasonlóan, és elsősorban ezekről beszélgettünk.

Fogyasztási szokások változása az elmúlt egy évben

Saját tapasztalatokból is egyértelmű, hogy több filmet, videót nézünk az otthonunkban, mint tettük azt a pandémia előtt, hisz moziban egyáltalán nem, és útközben is csak jóval ritkábban tesszük. Vendégeinknek némileg eltérő tapasztalata volt arról, hogyan alakult a videós tartalom fogyasztása az elmúlt egy évben.

  • A TV2 esetében korábban is, és azóta is megvannak a reggeli és az esti időszakok megemelkedett nézőszámai, bár ezt a fogyasztók nem munkába vagy hazafelé menet teszik. De ettől függetlenül az időszakok változatlanok, sőt az eszközök vonatkozásában sem állt be változás, továbbra is a mobil a preferált a videók megtekintésére.
  • Az HBO érzékeli leginkább a megnövekedett szabadidő mennyiségből adódó nézőszám növekedést, amely elsősorban a gyermek- és ifjúsági tartalmakban érzékelhető. Hisz a szülők sok esetben a munka mellett kénytelenek voltak ily módon lefoglalni sokszor a kisebb gyermekeket.
  • A Vodafone tapasztalatai szerint a TV mellett az internet is sokkal fontosabbá vált, ami minden szolgáltató hálózatát próbára teszi. Ez nemzetközi szinten is annyira igaz, hogy több globális streaming szolgáltató is (részben szabályozói megkeresésre) csökkentette a stream minőségét, hogy mindenki számára használható maradjon a hálózat.
  • A fogyasztott tartalom tekintetében az HBO és a TV2 is azt emelte ki, hogy a lokális tartalom nagyon keresett, képes nagyon magas nézettségi számokat generálni. Hasonlóan jól teljesít egy-egy külföldi húzócím, de stabilitás és az állandó nézőszámok miatt szükség van egyéb globális tartalmakra is.

Telítődő piac és termékfejlesztés

Egyre több streaming szolgáltató érhető el a fogyasztók számára. Nálunk még ugyan nem általános, hogy többféle előfizetéssel is rendelkezne a nagy többség, mint pl az Egyesült Államokban, látjuk, hogy nem korlátlanul választanak az érdeklődők streamingplatformokat, hanem elsősorban a pénztárcájuk, és csak másodsorban az igényeik határozzák meg a választásukat, választásaikat. Biztosra vesszük, hogy 3–4 éven belül a magyar fogyasztóknak is dönteniük kell majd arról, hogy melyik legyen az az 1–2 platform, amelyik mellett leteszik a voksukat. Ezért a szolgáltatók fennmaradásának kulcsa a termékfejlesztés, így ennek a lehetséges irányait is körbejártuk.

  • A TV2 abban hisz, hogy ugyan a tartalom mindent visz, de jó kereső és a jó ajánlómotor is nélkülözhetetlen ezeknél a platformoknál. Ez lehetőséget ad arra is, hogy egy-egy videóhoz minden kapcsolódó tartalom azonnal, egy kattintásra elérhetővé váljon.
  • Az HBO amellett, hogy ezzel mélyen egyetért, a UX fontosságát is kiemelte. Hiába a jó tartalom, ha rossz a felhasználói felület. Lehet, hogy nem veszítenek emiatt előfizetőt, de ha nem elégedett könnyebben lemorzsolódik.

Hogy a UX mennyire fontos, azzal mind egyetértettünk. Nekünk is itt a Works.-nél minden egyes projektünknél a legfontosabb célunk, hogy olyan felületet hozzunk létre, amellyel a felhasználók is elégedettek, persze amellett, hogy a megbízóink is azok.

De hogyan fejlesztheti az ügyfelek élményét egy telekommunikációs szolgáltató, aki nem gyárt tartalmat? A Vodafone fokozatosan új technológiai alapokra épülő, az eddiginél könnyebben használható set-top-boxokra cseréli a meglévő állományát, és ezzel sarkallja a piac többi szereplőjét is a továbblépésre. Az általuk biztosított új beltéri egység elsőként tartalmazott ajánlásokat a személyes preferenciáknak és fogyasztási szokásoknak megfelelően.

4K, 8K, 16K?

Abban egyetértettek a résztvevők, hogy a jobb minőségért nem szívesen fizetnek a magyar előfizetők. A HD minőség bevezetésének példáján mutatták be, hogy mindaddig nem tudott elterjedni, amíg alig pár száz forintra nem mérséklődött a többletköltsége. Így abban is biztosak voltak, hogy a 4K is ezt az utat fogja követni. Bár egyre több 4K-s TV kerül a háztartásokba, de jelentősen drágább az ilyen tartalom előállítása és közvetítése. Emellett érzékelhető minőségbeli különbséget ritkán jelent, így a fizetési hajlandóság alacsony, a robbanásszerű elterjedésére pedig még várnunk kell hazánkban.

Összességében

A tartalom és a technológia tehát kéz a kézben járva jelentenek folyamatos kihívást a streaming piacon. Azaz hiába gyártana bármilyen szeretnivaló tartalmat akár a TV2, akár az HBO, ha a telekommunikációs szolgáltatók — köztük a Vodafone- nem fejlesztenék folyamatosan a hálózatukat, vagy fordítva: hiába lenne bármilyen jó a hálózat, ha a streamingplatformok nem nyújtanának élvezetes tartalmat. Bízunk tehát benne, hogy a jövőben is mindannyian értünk fognak dolgozni.

A UX reggeli egy olyan szakmai rendezvénysorozat a Testbirds és a Works. szervezésében, ahol szakmabeliekkel lehet kötetlenül, szűk körben beszélgetni aktuális témákról. Az eseményt jellemzően egy vagy több rövid vitaindító előadással kezdjük. Ezt követően kötetlenül beszélgetünk a témához kapcsolódó kérdésekről.

Élményszerű digitális felületek és kiszolgálási folyamatok létrehozásában segítjük ügyfeleinket. Ez a Works.

--

--