Létezik-e mobile first a gyakorlatban?

UX Reggeli — 11. rész

Testbirds
Works.

--

A design szakma gyakran hangoztatja, hogy mobil képernyőméretre kell a felületeket elsőként megtervezni. A mi tapasztalataink ezzel szemben azt mutatják, hogy valójában a tervezés még mindig desktopon kezdődik (és sok esetben itt is ér véget). Hogyan lehet és hogyan szoktak mégis jó megoldást adni a vállalatok kis képernyőkre? Erről beszélgettünk 2018. március 8-án.

Előadók

Bartha Gizella (Testbirds)

Vendégelőadók

Gerstner Júlia (K&H Bank)
Novák Evelin, e-business tanácsadó

Előadások

A Testbirds tapasztalatai

Gizella arról beszélt az elmúlt 4 év közel 200 kutatásának tapasztalatai alapján, hogy még ha létezik is a mobile first szemlélet a megbízóik körében, a gyakorlatban ez rendszerint nem valósul meg. A legtöbben még mindig csak a desktop verzió tökéletesítésén dolgoznak.

Elsődleges problémaként a content alakításának nehézségeit említette — már desktop esetén is okoz problémát a tartalom felhasználóbarát kialakítása, pl: a szövegezés igényekhez igazítása. Mobilon pedig ez még nehezebb, de erre már vélhetően sem idő, sem erőforrás nem jut.

Az előadás tanulsága azonban mégis az, hogy a mobile first helyett a user first lenne az ideális megközelítés, a Testbirds ezt javasolja a partnereinek.

Hogyan látja ezt egy bank?

Juli a K&H mobilalkalmazásának gazdájaként elmondta, hogy korábban csak annyi feladatuk volt, hogy az e-bankos megoldásokat kivezessék az alkalmazásba. Mostanában viszont egyre erősebb az a szemlélet, hogy a mobilon teljesen eltérő felhasználói viselkedés figyelembevételével induljon a tervezés. Akár teljesen újragondolnak folyamatokat úgy, hogy csak a rendszerbeli kötöttségekhez igazodnak.

Egy mostani fejlesztés kapcsán is ez történt: A desktopos felület megjelenítését bonyolultsága miatt nem szerették volna alkalmazni. Helyette megvizsgálták, hogy melyik rendszer milyen adatot igényel, és ez alapján teljesen újragondolták és a mobilhoz igazították a megjelenítést és a folyamatot egyaránt.

Mi jellemzi az e-commerce szektort?

Hasznos adatokat, és információkat hallhattunk Evelintől többek között arról, hogy milyen különbségek vannak a desktop és a mobilhasználat között.

Megtudtuk, hogy több iparágban is megtörtént már, hogy a mobileszközről érkező látogatások száma meghaladta a számítógépről érkezettekét.

Az alábbi ábra egy angol összesítést mutat az egyes iparágak eszközhasználati szokásairól. A vízszintes tengelyen a 100% azt jelenti, hogy épp annyian keresik fel az oldalt mobilról, mint desktopról (a desktop használatot veszi 100%-nak). A függőleges tengelyen pedig az eszközön töltött időt láthatjuk, ami szintén a számítógépen töltött időt mutatja 100%-nak.

Tehát az ábrán sötétkékkel jelzett szolgáltatók esetében nemcsak többen használnak mobilt, mint számítógépet, hanem hosszabb ideig is használják a felületet a mobiljukon.

Ugyanezt az ábrát elkészítettük a reggeli résztvevőivel közösen is, aminek az eredményét itt látjátok:

Látható, hogy a résztvevők között a mobilon eltöltött idő és a mobilos felhasználók száma egyidejűleg ritkán haladja meg a desktopos használatot, de vagy időben vagy felhasználószámban már több szereplő is érzi a mobil dominanciáját.

Végezetül pedig még egy ábrát láttunk arról, hogy mennyivel több időt töltenek a felhasználók mobileszközön, de mennyivel kevesebb pénzt költenek ott el. Ebből az ábrából az is kiderül, hogy mi az oka mindennek:

Még mindig vannak biztonsággal kapcsolatos félelmek, de a tartalommal kapcsolatos információk is a fő okok között vannak (termékadatok elérhetősége, termékek összehasonlíthatósága sérül).

Az előadásokat követően beszélgettünk még arról is, hogy milyen cégnek milyen szolgáltatása igényelheti alkalmazás fejlesztését, hogy hogyan vélekedik erről a témáról egy biztosító vagy egy webshop. Hiszen a végfelhasználók által használt appok száma jellemzően mindössze néhány darab — maximum egy képernyőnyi –, így joggal merül fel a kérdés, hogy üzletileg mikor indokolt és mikor térülhet meg egy app fejlesztése.

A hallottak összességében azt erősítették meg, hogy még van hová fejlődni a user first szemlélet tekintetében. Bár nagyon fontos touchpoint a mobil, de ismerni kell a felhasználók viselkedését és gondolkodását, hogy megértsük, melyik csatornát miért és mire használja. Az igény kiszolgálása mellett az elvárásaikból, viselkedésükből kiindulva akár az igény alakítására, módosítására is van lehetőség.

A UX reggeli egy olyan szakmai rendezvénysorozat a Testbirds és a Works. szervezésében, ahol szakmabeliekkel lehet kötetlenül, szűk körben beszélgetni aktuális témákról. Az eseményt jellemzően egy vagy több rövid vitaindító előadással kezdjük. Ezt követően kötetlenül beszélgetünk a témához kapcsolódó kérdésekről.

Élményszerű digitális felületek és kiszolgálási folyamatok létrehozásában segítjük ügyfeleinket. Ez a Works.

--

--

Testbirds
Works.
Editor for

A Testbirds munkatársainak közös munkái