Projekt definíció

Works.
Works.
Published in
4 min readOct 11, 2022

„Semmilyen szél nem kedvez annak, aki nem tudja, melyik kikötőbe tart.“ — ez a Senecának tulajdonított bölcsesség hangozzék bármilyen költőinek, színpadiasnak, egyezik a hétköznapi, prózai tapasztalattal. Egyébként Senecából csak úgy dőltek a hasonló mélységű mondatok: „Minden a másé, csak az idő a miénk.”, „Mit számít, milyen a helyzeted, ha te rossznak látod?”, „Mire jó, hogy a földecskét fel tudom osztani, ha testvéremmel nem tudom megosztani?” — bőven van még ott, ahonnan ez jött. De hogy jön egy design blogba Seneca? Gyanítom, nem UX design projektekből szűrte le Seneca kétezer évvel ezelőtt ezt a bölcsességet, de mondanivalója megállja helyét a mi szakmánkban is.

Ha nincs jól definiálva a projekt célja, akármennyit dolgozhatunk rajta, sosem érjük el.

mondhatná korunk Senecája, sokkal kevésbé költőien.

Projektcélok meghatározása

Tapasztalataink egybevágnak a fenti bölcsességgel: gyakran elmarad a design projektek elején az elérni kívánt célok pontos meghatározása. A célok meghatározása természetesen megrendelő és szállító közös feladata, az alábbiakban ahhoz adunk néhány szempontot, hogy mit kell végiggondolni a projekt indításakor.

Leegyszerűsítve a hétköznapokat, UX/UI designra vonatkozó megrendeléseink 3 csoportba sorolhatók. Összeszedtük, hogy az egyes esetekben mit érdemes tisztázni még idejekorán, a projekt indulása előtt.

Koncepció tervezés

Megrendelőnknek van egy koncepciója, amelynek része valamilyen digitális felület is. Az elképzelés még nem teljesen kiforrott. Az ügyfél szeretne vezetői támogatást kapni „házon belül” az ötlet validációjára vagy akár a megvalósításra is.

Ebben az esetben néhány képernyő kidolgozása, a look&feel elkészítése lehet a design feladat célja. Itt a kreativitás és a digitális élmény megteremtése az elsődleges szempontok. Nem feltétlenül kell figyelembe venni a belső korlátokat és a kidolgozásban sem elvárt a 100%-os precizitás.

Az ilyen feladatok nehézségét az okozza, hogy az eredmény megítélése erősen szubjektív. Ráadásul nagy a designeri felelősség, mert egy félretervezett felület miatt akár az egész koncepció alkalmassága is vitathatóvá válhat.

Mit érdemes tisztázni a projekt elején, ami segít a megvalósításban:

  • iparágon belül és iparágon túl felmerülő best practice-ek, amiket érdemes figyelembe venni
  • melyek azok a funkció elemek, amelyeket mindenképpen ki kell dolgozni a tervezés során
  • szükséges-e a meglévő brandbookhoz illeszkedni vagy szárnyalhat a kreativitás
  • milyen képernyőfelbontásra érdemes a koncepciót elkészíteni. Nem triviális, hogy mindig a mobil az elsődleges felhasználási felület.
  • lesz-e ügyfélvalidáció és ezért kattintható szimulációt is érdemes-e készíteni

Ügyfél-centrikus működés kialakítása

Megrendelőnknek támogatásra van szüksége a digitális üzleti folyamatok végiggondolásában, az ügyfél-centrikus működés kialakításában. Ebben az esetben általában van egy (vagy több) folyamat, ügyfél journey, amit meg szeretnénk valósítani online. Itt még nem a felület esztétikája az elsődleges. A felület drótvázának elkészítése a struktúra, a logikai felépítés értelmezését szolgálja.

Azért kell design, mert

  • a részletes specifikációt, a működési elvárások megfogalmazását támogatja a képernyőtervek közös átgondolása
  • a prototípus tesztelésével gyorsan és olcsón korrigálhatók a tervezési hibák, következetlenségek

Mit érdemes tisztázni a projekt elején, ami segít a megvalósításban:

  • milyen területeket kell bevonni a tervezésbe
  • szükséges-e minden oldal minden mutációjára design tervet készíteni, vagy elegendő a jellemző állapotokra drótvázat kreálni, egyébként pedig a specifikáció majd tartalmaz mindent.
  • van-e hozzáadott értéke, ha legalább a 3 legjellemzőbb képernyőfelbontásban (desktop, tablet, mobil) elkészül a drótváz
  • van-e elvárt formátuma a prototípusnak. Jellemzően Figmában készülnek az ilyen tervek, de vannak más eszközök is, amelyek tökéletesen alkalmasak prototípus készítésre (pl: Miro, Framer, Invision, Prototipie) — bővebbben a prototípusokról itt olvashatsz

UI tervezés

El kell készíteni a brandnek megfelelő pixel-pontos UI terveket annak érdekében, hogy a fejlesztő el tudjon kezdeni dolgozni. Ebben az esetben jó eséllyel létezik már drótváz, ami a UI készítés alapja lesz.

Mit érdemes tisztázni a projekt elején, ami segít a megvalósításban:

  • fejlesztő csapatnak van-e elvárása a leszállított anyag formátumára vonatkozóan
  • elvárt töréspontok
  • a szállítónak a megrendelői oldalon már létező brand bookból, design kit-ből, design systemből kell dolgozni vagy nincsenek ilyen források
  • szükséges-e minden oldal, minden mutációjára UI designt készíteni vagy elegendő a jellemző állapotokra tervet kreálni, egyébként pedig a specifikáció tartalmaz mindent.
  • van-e megrendelői oldalon designer, aki az elkészült tervek pontosságát ellenőrzi majd (pl: eltartások) a tervezéskor és a fejlesztés elkészültével is. Ha nincs, akkor ki fogja ezt csinálni
  • szükséges-e majd designeri támogatás a fejlesztési ciklusban is

Iránytű

Ha épp hajót, akarom mondani projektet indítasz útnak, tudd, mi a cél — a design projektek meghatározásához adtunk a fentiekben néhány szempontot. A legegyszerűbb talán úgy összefoglalni a fentieket, hogy magad elé elképzeled, hogy a projekt eredménytermékét ki fogja használni és mire, vagyis ki a perszónád, és azt kell kitalálni, hogy neki mire lesz szüksége. Ha ez a projekt egy koncepció kialakításáról szól, akkor a vezetőknek készül az anyag, és az ő kérdéseikre kell felkészülni. Ha már részletes tervezésről van szó, akkor a fejlesztőknek készül, ők fogják használni, az igényeiket (is) figyelembe kell venni. Egy szó mint száz:

a hajó indulásakor tudd, melyik kikötő felé igyekszel és legyen nálad iránytű.

--

--