Writers’ Blokke
Published in

Writers’ Blokke

Looking for Quality and Value? Don’t Forget Store Brands

Photo by Joshua Rawson-Harris on Unsplash

In my latest trip to the grocery store, I found a name brand box of six individual servings of non-fat plain Greek yogurt. The unit pricing for the store brand was $2.03 per pound and the name brand was $2.86 for the same weight. It translated to $2.69 for the store brand box and $3.79 for the name brand. I eat non-fat plain Greek yogurt regularly. Do I buy the store brand or the national…

--

--

--

The publication for writers and readers to create and read amazing content

Recommended from Medium

What’s New at Commonstock?

5 Activities to Encourage Customer Loyalty in Ecommerce

Run SEO Image Optimization With Brand New Add-on

It’s Time to Redesign the Attention Economy (Part I)

Why Brands Can No Longer Separate Content & SEO

How to do a market segmentation in B2B

Stark reality of rapid change mandates marketing shift

3 Shopify apps that will help you recover abandoned carts.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
RJ Carr

RJ Carr

writer, broadcaster, priest, veteran. https://authory.com/rjcarr02134

More from Medium

Top TEN Lessons I learnt from the Book📙, "How To Sell To Nigerians" by Oloye Akin Alabi

Getting to know Chaz Bruce, a notable Social Media Consultant and Social Media Influencer

Five Unexpected Business Lessons From a Desert Island

I am the Primary Caregiver for my daughter this week.