Cross Platform Uygulama Geliştirmek : Hybrid mi Native mi?

.Net developer olarak bir süredir Cross Platform uygulama geliştirmeye yönelik çeşitli çalışmalarım oldu. Bunlardan biri Apache Cordova diğeri ise Xamarin. Cross Platform üzerine daha önce pek çok şey duymuş olabilirsiniz. İşin özü, “Tek bir yerde kod yazalım ve her platformda çalışsın.” Peki hangi amaçla, hangi araç ve hangi teknolojiyi kullanmalıyız?

Hybrid mi Native mi?

Bu soruya verilebilecek en uygun cevap, uygulama gereksinimlerine göre geliştirme ortamının seçilmesidir. Mesela donanımsal özelliklere erişim gerektiren bir uygulama için Native, daha az donanım ve veri yükü gerektiren uygulamalar için ise hybrid tercih edilebilir. HTML5, CSS3 ve Javascript kullanarak web tabanlı bir uygulama geliştirmek istiyorum diyorsakta hybrid çözümleri tercih edebiliriz. (bkz. Apache Cordova, PhoneGap vb.) Örneklerle pekiştirmek gerekirse, blog sayfamın mobil uygulamasını geliştirmek istiyorsam hybrid çözümler işimi görebilir. Fakat bir sosyal medya, e-ticaret uygulaması veya farklı kullanıcı deneyimleri gerektiren bir uygulama geliştirmek için native kullanmam daha elverişli olabilir.

Burada fark edildiği üzere şu teknoloji şundan üstün, şu teknoloji şundan daha iyidir gibi bir yorum yapaktan ziyade geliştireceğimiz uygulamanın ihtiyaçlarını gözeterek Native mi hybrid mi sorusuna kendimiz cevap vermeliyiz. Bu soruya net bir cevap verdikten sonra ise yaklaşım, teknoloji, araç sıralasına benim cevabım;

Native, Xamarin, Xamarin Studio/Visual Studio şeklinde oldu.

Dipnot: Native uygulama geliştirmek iOS, Android ve Windows platformlarından her biri için farklı programlama dili(Objektif — C, Java, C#) bilmeyi ve farklı bir geliştirme ortamı kullanmayı gerektiriyordu. Artık Xamarin ile sadece C# bilerek native uygulamalar geliştirebiliyoruz. Detaylara bir sonraki yazımda değiniyor olacağım.

Genel olarak blog yazılarımda Cross Platform uygulama geliştirme teknolojilerinden Xamarin’ e değineceğim. Temelde Xamarin nedir ile başlayıp bunun ile ilgili çeşitli örneklere ve eğitim videolarına yer veriyor olacağım. Dipnotlar ile bir .Net developer olarak benim için neler kolay neler zordu şeklinde açıklamalar yaparak aklınızdaki sorulara ışık tutabileceğimi umuyorum. Hazırsak,

Ready to go to Xamarin! 🙂

Kaynak: http://hilalsener.com.tr/cross-platform-uygulama-gelistirmek-icin-hybrid-mi-native-mi/