Xamarin Yaşam Döngüsü ve Kurulum

Mobil uygulama geliştirme yaşam döngüsünde son derece önemli 5 süreç vardır. Bunlar;

  1. Başlangıç: Geliştireceğiniz uygulama fikri.
  2. Tasarım: Uygulamanın genel hatları ile kullanıcı deneyimi(UX) ve nasıl çalışacağı bunun yanı sıra kullanıcı arayüzü(UI).
  3. Geliştirme: En yoğun aşama. Uygulamanın hayat bulduğu kısım.
  4. Stabilizasyon: Uygulama sadece geliştirme aşaması ile bitmiyor haliyle. Bu aşamada uygulamanın test edildiği ve bug fixlerinin yapıldığı kısımdır.
  5. Uygulama: Ve final.

Bugünkü yazımızda uygulama geliştirirken building, testing ve deploying aşamalarında kullanabileceğimiz çeşitli Xamarin araçlarını tanıyacağız.

Önceki yazılarımızda Xamarin ile mevcut C# ve .Net becerilerimizi kullanarak native iOS ve Android uygulamaları geliştirebileceğimizden bahsetmiştik. Uygulamalarımızın iş mantığını Visual Studio veya Xamarin Studio’ yu kullanarak Windows ile paylaşabiliriz. Bunun için yeni Xamarin profillerinin de dahil olduğu bir kaç testing ürünü var. Xamarin Test Cloud bunlardan biri. Xamarin Test Cloud ile kullacılara yaptırmaya gerek kalmadan bugları bulabilir, localde çalıştırabilmek için auto kullanıcı oluşturma scriptinin kullanılmasına izin verebilir ve uygulamalarınızı Cloud’ a yükleyerek milyonlarca fiziksel iOS ve Anroid cihaz üzerinde test edebilirsiniz.

Xamarin Insights ise gerçek zamanlı uygulama takibi yapmabilme olanağı sağlar. Böylece uygulamanızın nasıl çalıştığını görebilir ve sadece tek bir satır kod ile detaylı crash report alabilirsiniz.

Xamarin Kurulumu

Şimdi sıra geldi kuruluma. Buradan Xamarin’ i download edelim. Mac ortamında kurulum yapacaksak öncelikle apple developer toollarını indirmiş olmamız gerekiyor. App store dan son sürüm Xcode’ u indirip kurabilirsiniz. Sonrasında Xamarin kuruluma başlayabiliriz.

Sözleşmeyi kabul edip ilerliyoruz ve bir sonraki ekranda çalışmak istediğimiz platformları seçerek kurulumu tamamlıyoruz.

Şimdi Windows tarafına kurulum ile devam edelim. Visual Studio 2015 Update 1 den sonra Xamarin kurulumunu Visual Studio dan yapabiliyoruz.

Alternetif olarak Xamarin’ i daha önce vermiş olduğum linkten indiripte kurabilirsiniz.

Kurulumdan sonra absürd hatalar ile karşılaşmamanız için Visual Studio About menüsünden Xamarin ile ilgili kurulum yapılmış mı kontrol etmenizi öneririm. Aynı zamanda projelerinize devam ederken arada son updateleri de kontrol etmenizi öneririm 🙂

Ve şimdi Ready to Go, Hello Xamarin 🙂